Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Śląskie mogłoby wnieść na listę UNESCO? [PROPOZYCJE]

WS
Katowicka moderna. Tym chwalą się Katowice i zresztą słusznie. Według wielu katowicka moderna jest bezkonkurencyjna nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Na zdjęciu kamienica przy ul. PCK.
Katowicka moderna. Tym chwalą się Katowice i zresztą słusznie. Według wielu katowicka moderna jest bezkonkurencyjna nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Na zdjęciu kamienica przy ul. PCK. Tomasz Kiełkowski
W Polsce mamy tylko 13 dóbr, które znajdują się na słynnej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, województwo śląskie nie jest tam jednak reprezentowane. Może to nie dziwne w skali kraju, co nie oznacza jednak, że nie mamy się czym pochwalić. A i kilka propozycji z pewnością by się znalazło. Zobaczcie te nasze.

Ostatnim wpisanym polskim obiektem na listę UNESCO jest wrocławska Hala Stulecia, miało to miejsce w 2006 roku. Pełna lista wygląda następująco (K - kultura, P - przyroda):

1978 - Historyczne centrum Krakowa (Stare Miasto i Kazimierz)(K)
1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce (K)
1979 - Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) (K)
1979 - Puszcza Białowieska - (wspólnie z Białorusią) (P)
1980 - Historyczne centrum Warszawy (K)
1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy miejskiej (K)
1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia (K)
1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku (K)
1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. (K)
2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (K)
2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Dolna, Sękowa (K)
2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami) (K,P)
2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu (K)

Droga na listę jest długa i żmudna. Dość powiedzieć, że obiekt kulturowy musi zostać uznany wcześniej za Pomnik Historii, a nawet tych mamy w województwie jedynie kilka (katowicki Nikiszowiec, Jasna Góra w Częstochowie, podziemia zabytkowej kopalnii rud srebrnonośnych i sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach).

Właśnie o tarnogórskiej kopalni mówi się najczęściej w kontekście szans na zaistnienie na liście UNESCO, eksperci wizytowali już zresztą Tarnowskie Góry. Z kolei Dariusz Walerjański, niezłomny obrońca śląskich zabytków techniki i pełnomocnik ds. powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki, uważa, że całkiem spore szanse mogłyby mieć zabrzański industrialne skarby - Skansen Królowa Luiza, Szyb Maciej z Kopalnią Guido i Sztolnia Dziedziczna (tu warunkiem jest jednak uznanie ich wcześniej za Pomniki Historii). My mamy również kilka swoich propozycji, znajdziecie je przeglądając galerię powyżej.

A co śląskiego Wy widzielibyście na liście UNESCO? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto