Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej dąbrowian cierpi na depresje i nerwice

Anna Polewiak
Coraz więcej osób potrzebuje dzisiaj pomocy specjalistów
Coraz więcej osób potrzebuje dzisiaj pomocy specjalistów fot.123RF.
Zdrowie psychiczne mieszkańców miasta staje się coraz bardziej kruche. Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna "Na Cedlera", gdzie funkcjonuje poradnia zdrowia psychicznego, wyrobiła już kontrakt obowiązujący do końca roku. Placówka nie przyjmuje już nowych pacjentów. Są oni zapisywani na następny rok.

- Napisaliśmy do NFZ o przyznanie nam dodatkowych punktów, niestety bezskutecznie - przyznaje Bogumiła Uznańska-Kałczuga, dyrektor NZOZ "Na Cedlera". - Mieliśmy podobną sytuację zeszłego roku i fundusz dodał nam punkty. Tymczasem zapotrzebowanie jest duże. Przychodzą nawet ludzie młodzi. Nerwowy tryb życia, niepewna sytuacja na rynku pracy, groźba zwolnień sprawiają, że ludzie załamują się i szukają pomocy - dodaje.

Na terenie miasta świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego w ramach kontraktu z NFZ proponuje kilka ośrodków. Żaden nie narzeka na brak pacjentów, wprost przeciwnie. W Niepublicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Przychodni "Merkury" czas oczekiwania na wizytę do poradni zdrowia psychicznego przekracza trzydzieści dni. Placówka zapisuje nowych pacjentów już na nowy rok. - Do specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego trafia coraz więcej ludzi. Obserwujemy tendencję wzrostową w porównaniu z ubiegłymi latami. Dotyczy to głównie nerwic i depresji - wylicza Zbigniew Duraj, prezes spółki.

Do poradni zdrowia psychicznego Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Smek-Med" również zgłasza się z roku na rok coraz więcej pacjentów. - Potrzeby w tym zakresie są większe niż kontrakt - przyznaje Marek Smektała, szef ośrodka. Jest jeszcze jedna rzecz. - Choroby psychiczne przestają być tematem tabu. Ludzie nie wstydzą się szukać pomocy psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty. Zwiększa się tym samym zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Z tym jest problem, bo brakuje chociażby psychoterapeutów. Ciężko jest też z psychiatrami - dodaje Marek Smektała.

Poradnia zdrowia psychicznego Ośrodka Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii "Droga" Fundacji "Droga" funkcjonuje od tego roku. Zgłasza się do niej sporo pacjentów. Prowadzone są zapisy, maksymalny czas oczekiwania na wizytę wynosi dwa tygodnie. - Pacjenci mogą liczyć na bezpłatne porady lekarza psychiatry i psychologa, pomoc w zakresie psychoterapii indywidualnej i grupowej. Prowadzimy również w naszym ośrodku terapię uzależnień - wylicza Zbigniew Rusek, dyrektor strategii i komunikacji w Ośrodku "Droga". Na stronie ośrodka czytamy, że pomoc tutaj znajdą m.in. osoby odczuwające lęk, niepokój, doświadczające napadów paniki, ludzie samotni, którzy stracili nadzieję lub sens życia, mają poczucie wewnętrznej pustki.

Jakie ośrodki

Świadczenia w zakresie zdrowia psychicznego dla dorosłych w ramach kontraktu z NFZ oferują Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ Przychodnia "Merkury" Adamieckiego 13, NZOZ Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna "Na Cedlera", ul. Cedlera 12, Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ "SMEK-MED", ul. Krasickiego 1, Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza oraz Ośrodek Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii "Droga", ul. Piłsudskiego 92. WIAN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto