Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego trzeba naszym miastom? Spiszmy zadania dla przyszłych prezydentów

Agata Pustułka
W Chorzowie najpoważniejszy problem to zły stan techniczny dróg
W Chorzowie najpoważniejszy problem to zły stan techniczny dróg Fot. Arc
Listopadowe wybory samorządowe to jedyna okazja, by odsunąć od rządzenia nieudaczników, którzy przespali kadencję (niektórzy nawet dwie i trzy) i niewiele zrobili dla mieszkańców. Dziś możemy ich podsumować tworząc wspólnie listę zaniedbań oraz postulatów wobec nowych prezydentów, wójtów i burmistrzów.

Najgłośniej krzyczą w Mysłowicach, gdzie z powodu dziur trzeba było nawet zamknąć ulicę Pukowca. Prawie wszędzie irytują nas korki. Dlatego chcemy obwodnic w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie.

Na progu kampanii przed wyborami samorządowymi sprawdziliśmy, jakie oczekiwania mają mieszkańcy największych naszych miast wobec lokalnych władz. Dziś publikujemy pierwszą listę spraw najpilniejszych do załatwienia. Dobrze, by obecni prezydenci oraz kandydaci na najwyższe funkcje w samorządach zdawali sobie sprawę, czego naprawdę naszym miastom potrzeba. Na kolejne Wasze zgłoszenia i propozycje czekamy na naszej stronie internetowej.

- Z postulatów mieszkańców można wyciągnąć wniosek: ludzie chcą sprawnego zarządzania - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z UŚ. - Równie ważna jest dla nich rozrywka, chcą basenów i stadionów. Ciekawe, bo to oczekiwania typowe raczej dla obywateli państw zamożniejszych niż Polska.

W Jaworznie mieszkańcy chcą budowy kina, bo teraz na seanse muszą jeździć do Sosnowca, a w Żorach obiecywanego od lat Miasteczka Westernowego. Z prawie wszystkich miast województwa śląskiego rozlega się także wołanie o remonty dróg.

Oddajemy Czytelnikom "Polski Dziennika Zachodniego" łamy i naszą stronę internetową do dyspozycji - piszcie do nas o swoich oczekiwaniach wobec władz samorządowych, o tym, jakie sprawy są najważniejsze do załatwienia. Czy to remont stadionu, budowa drogi, a może basenu? - Wiele spraw podnoszonych przez mieszkańców - twierdzi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - można by sprawniej i szybciej załatwić, gdyby zafunkcjonowała ustawa metropolitalna, która umożliwiłaby łatwiejsze zarządzanie aglomeracją, przez co rozumiem koordynację w skali regionu różnych inwestycji, choćby drogowych, czy sportowych. Ambicją nawet małej gminy jest powstanie basenu, ale trzeba mierzyć siły na zamiary i potem mieć środki na utrzymanie obiektów.

Warto dodać, że wg CBOS władze samorządowe są dobrze oceniane przez 64 proc. Polaków, a źle przez jedną czwartą. Mimo wszystko bardziej ufamy władzy gminnej niż centralnej.

Najważniejsze zadania, które staną przed nowymi radnymi miast naszego regionu

KATOWICE
- przebudowa rynku i centrum (ul. Dworcowa, 3 Maja i al. Korfantego), skomunikowanie północnych i południowych dzielnic miasta, park wodny
Przebudowa centrum za ponad 200 mln zł z pewnością się opóźni. Miasto ogłosiło przetarg na koncesję na budowę parku wodnego, a więc szansa na realizację jest spora.

BIELSKO-BIAŁA
- zagospodarowanie stoków Dębowca, ścieżki rowerowe, parkingi, stadion. W planach są trzy parkingi, ale ich realizacja odległa.

BYTOM
- remont kamienic, odkorkowanie miasta, likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci, stadion. Sprawa stadionu to kiełbasa wyborcza, a konkretnych pomysłów na finansowanie jego kompleksowej modernizacji ciągle nie ma.

CHORZÓW
- remonty dróg, rynek z prawdziwego zdarzenia, likwidacja estakad, budowa obwodnicy. Najpoważniejszym problemem jest zły stan techniczny dróg, co wynika z ankiet wśród mieszkańców.

CZĘSTOCHOWA
- budowa obwodnicy miasta, która uwolni miasto od tirów. Inwestycja w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale samorząd ma wpływ na przyspieszenie prac.
- budowa nowej hali sportowej, w której mają być organizowane mistrzostwa świata w siatkówce.

DĄBROWA GÓRNICZA
- zagospodarowanie centrum miasta, remonty dróg i chodników poza centrum, budowa obwodnicy dzielnicy Ząbkowice, remont Pałacu Kultury Zagłębia. Dziś zabytkowy obiekt Pałacu popada w ruinę, ale jest szansa na remont.

GLIWICE
- stadion Piasta Gliwice hala Podium, remont dworca PKP, żłobki, przedszkola.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
- budowa Drogi Głównej Południowej, która połączy Jastrzębie-Zdrój, Pawłowi-ce, Mszanę, Wodzisław Śląski, Pszów i Rydułowy. Jest szansa na realizację tego zadania. Już pod koniec roku ma zostać ogłoszony przetarg.

JAWORZNO
- otwarcie węzła autostradowego Jeleń, kino.
Jest spora szansa na budowę kina, bo pojawił się inwestor, który kupił w centrum działkę.

MYSŁOWICE
- remonty dróg, rewitalizacja Parku Zamkowego, stworzenie skate parku.

PIEKARY ŚLĄSKIE
- budowa basenu. Niestety szanse na realizację tego zadania są nikłe. Mieszkańcy muszą pocieszyć się basenem pod chmurką na terenie MOSIR-u.

RUDA ŚLĄSKA
- poprawa jakości połączeń między Rudą a Bytomiem, budowa drogi, która odciąży ruch przez miasto w kierunku północ-południe.
O ile gmina dogada się z KZK GOP, to poprawa komunikacji jest realna do załatwienia.

RYBNIK
- rozwiązanie problemów komunikacyjnych (ulicy Wodzisławskiej), budowa lub renowacja istniejących kąpielisk. Przeciążoną Wodzisławską rozładuje nowy szlak, czyli rybnicki fragment planowanej drogi Pszczyna-Racibórz. Inwestycja ma szansę realizacji.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
- budowa obwodnicy, remont skrzyżowania przy wieży telewizyjnej.

SOSNOWIEC
- szybkie tramwaje - nowe tory, nowy tabor, zmniejszenie liczby przystanków, budowa stadionu, ścieżek rowerowych, dom kultury np. w dzielnicy Środula i w Zagórzu. Najbardziej realna wydaje się budowa ścieżek rowerowych oraz utworzenie domu kultury w jednej z wymienionych dzielnic.

ŚWIĘTOCHŁOWICE
- budowa hali sportowej, otwartego basenu, remont stadionu na Skałce.

TYCHY
- przebudowa wjazdów do miasta, modernizacja ul. Oświęcimskiej. Wszystko jest albo w fazie projektów czy wykonywania dokumentacji, albo wręcz na etapie zdobywania środków.

ZABRZE
- drugi etap poprawy gospodarki wodno-ściekowej (Pawłów, Zaborze, os. Borsig w Biskupicach, os. Piasek w Makoszowach oraz os. Wyzwolenia), nowy stadion Górnika Zabrze, remont kąpieliska w Zabrzu Rokitnicy, przebudowa dworca PKP, budowa nowego żłobka publicznego.
W Zabrzu są tylko dwa żłobki: jeden publiczny i jeden prywatny. To zdecydowanie za mało dla blisko 180-tysięcznego miasta.

ŻORY
- budowa miasteczka Westernowego przy Drodze Krajowej numer 81. Urzędnicy nie mogą znaleźć wykonawcy, który podjąłby się zadania. Na początku sierpnia miasto unieważniło przetarg.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto