Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pamiętasz, jak wyglądał dworzec w Dąbrowie Górniczej w 2016 roku? Stare fotografie odkrywają jego "straszne" sekrety

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak dworzec w Dąbrowie Górniczej wyglądał w 2016 roku. Dziś prezentuje się już znacznie lepiej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak dworzec w Dąbrowie Górniczej wyglądał w 2016 roku. Dziś prezentuje się już znacznie lepiej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski/Dariusz Nowak
Zabytkowy dworzec kolejowy w śródmieściu Dąbrowy Górniczej w ekspresowym tempie zyskuje drugie życie. Po kilkunastu miesiącach remontu gotowy jest już dach, nowa elewacja, a prace przeniosły się do wnętrza. Budynek jednak nie zawsze wyglądał tak pięknie. Jeszcze kilka lat temu na dachu rosły drzewa a w środku znajdowało się istne pobojowisko. Czego tam nie było! Zresztą, sami zobaczcie.

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Tak dąbrowski dworzec wyglądał w 2016 roku. Pamiętacie? To wołało o pomstę od nieba!

Dąbrowski dworzec z 1888 roku przez dziesięciolecia służył podróżnym, aż w końcu obsługa pasażerów przeniosła się do sąsiedniego dworca Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej (wyburzony w 2020 roku). Na terenie dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nadal znajdowały się biura kolejowe, a także stacjonowała obsługa urządzeń i stacji kolejowej. Do 2012 roku budynek pełnił rolę nastawni. Potem z każdym rokiem popadał w coraz większą ruinę, aż w końcu został całkowicie zamknięty. Okna zostały zamurowane, a dostęp do niego odcięty. Nam udało się wejść do wnętrza remontowanego od jesieni 2022 roku budynku w roku 2016. By to zrobić, trzeba się było przeciskać wąskim, piwnicznym okienkiem.

Po wejściu do środka, wspólnie z pracownikami PKP, którzy badali stan techniczny budynku, można było poczuć się, jakbyśmy cofnęli się w czasie o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Wszędzie były pozostałości dotychczasowego wyposażenia, zniszczone, stare meble, piec kaflowy. Były też m.in. opony, a także skrzynia na piasek. Nie mogło też zabraknąć ściennych "dzieł" wykonanych sprayem. Czas i warunki atmosferyczne zrobiły też swoje. Tak więc na poddaszu rosła sobie trawa, a także całkiem dorodne drzewa. Te ostatnie widać było także na dachu.

Dworzec w 2023 roku znów będzie służył pasażerom

Dziś zabytkowy dworzec jest modernizowany, a prace wykonywane przez firmę Berger-Bau przebiegają szybko i sprawnie. Na budynku pojawiły się już elementy odnowionej, wyczyszczonej i uzupełnionej elewacji zewnętrznej. Jest nowe zadaszenie. Podłączane są także na bieżąco niezbędne przyłącza. Wszystko zaczęło się od wzmocnienia fundamentów budynku. Wykonane zostały potem roboty konstrukcyjne, a w pobliżu obiektu zamontowane zostały zbiorniki retencyjne wraz z oprzyrządowaniem.

Dąbrowski dworzec po zakończeniu całej inwestycji będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa czy dostępności. Pojawi się tutaj wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowane zostało bowiem energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła. Zamontowane zostały już okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

- Ciekawostką będą ogrody deszczowe suche, które powstaną w sąsiedztwie budynku. Na powierzchni 256 m kw. zostanie zasadzonych około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby – zapowiada Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami w Biurze Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Część pomieszczeń na dworcu wynajęło miasto, a przeniesie się do nich z ul. 3 Maja Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. W efekcie modernizacji obiekt odzyska dawny blask, a w środku znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety. Wcześniej, w ramach osobnej inwestycji, przebudowana została całkowicie infrastruktura służącym podróżnym na stacji. Dobudowany został nowy peron, pojawiły się windy, przejście podziemne, nowe zadaszenie, system informacji pasażerskiej. Obok dworca powstało też centrum przesiadkowe, skąd można dalej podróżować kilkoma liniami autobusowymi, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej.

Tak dworzec w Dąbrowie Górniczej wyglądał w 2016 roku. Dziś prezentuje się już znacznie lepiej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Czy pamiętasz, jak wyglądał dworzec w Dąbrowie Górniczej w 2...

Koszt przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej to łącznie 15,62 mln zł brutto. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A..

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto