Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. 25 września odsłonięcie na murach bazyliki NMP Anielskiej tablicy upamiętniającej arcybiskupa Jana Cieplaka

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tablica na murach bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zostanie uroczyście odsłonięta w niedzielę 25 września
Tablica na murach bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zostanie uroczyście odsłonięta w niedzielę 25 września mat. organizatorów
W najbliższą niedzielę 25 września o godz. 11:45 w Bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Królowej Jadwigi 17 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej sługę bożego arcybiskupa Jana Cieplaka.

W programie: wykład o życiu i służbie abp. Jana Cieplaka, który wygłosi o godzinie 11.50 prof. dr. hab. Dariusz Nawrot – dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, msza święta oraz zaraz po jej zakończeniu odsłonięcie tablicy, połączone ze złożeniem kwiatów.

Arcybiskup Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej, był synem Jacentego i Julii z Bugajskich. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, następnie w Akademii Duchownej w Petersburgu (magisterium i doktorat z teologii). W 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Kielcach. Swoją mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej (dzisiaj jedna z kaplic bazyliki pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej).

Był profesorem w Akademii Duchownej w Petersburgu, katechetą szkolnym i kapelanem. W 1908 r. został mianowany biskupem tytularnym ewaryjskim, 7 grudnia 1908 r. otrzymał sakrę biskupią. W l. 1917-1923 bronił praw religijnych katolików w Rosji Sowieckiej. 19 kwietnia 1919 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym akrydeńskim w Ochrydzie. W dniach 21-25 marca 1923 r. sądzono go w procesie pokazowym w Moskwie. Wraz z 14 innymi duchownymi został skazany na karę śmierci za „podżeganie do buntu poprzez zabobony” (tak bolszewicy określali religię).

Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924 r. został wydalony do Polski. 25 października 1925 r. wyjechał do USA; w ramach wizyt duszpasterskich odwiedził ok. 70 polskich parafii. 14 grudnia 1925 r. został mianowany ordynariuszem i pierwszym metropolitą w Wilnie. Zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic k. Nowego Jorku. Został pochowany w katedrze wileńskiej. W 1952 r. z inicjatywy ks. Waleriana Meysztowicza rozpoczął się w Rzymie proces beatyfikacyjny abp. J. Cieplaka.

Inicjatorem upamiętnienia arcybiskupa Jana Cieplaka jest Piotr Dudała, Rycerz Kolumba stopnia patriotycznego, redaktor naczelny serwisu sosnowiecfakty.pl. Uroczystość została zorganizowana przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, parafię pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Rycerzy Kolumba Rady Sosnowieckiej nr 15249 im. św. Rafała Kalinowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto