Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 3 Maja całkiem odmieniona, bez aut, za to z zielenią [FOTO]

PAS, mat. prasowe
Ulica 3 Maja zmieniła swój wygląd na kilka tygodni
Ulica 3 Maja zmieniła swój wygląd na kilka tygodni PAS
Dąbrowa Górnicza. Ulica 3 Maja całkowicie się zmieniła. Na razie tylko do 26 października, ale widząc zadowolenie mieszkańców z braku samochodów oraz większej ilości zieleni i tymczasowych ławek, wiele wskazuje na to, że wspólny projekt miasta i fundacji Napraw Sobie Miasto zyska akceptację dąbrowian. A co za tym idzie takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku już na stałe. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Dąbrowa Górnicza: 3 Maja całkiem odmieniona, bez aut, za to z zielenią [FOTO]

Główna ulica handlowa i miejski deptak znacznie podupadł w ostatnich latach, a próby jego ożywienia m.in. w ramach organizowanych co jakiś czas „Imienin ulicy 3 Maja” spełzły na niczym. Dziś ten położony blisko śródmieścia teren zdominowany został przez banki, instytucje finansowe, salony gier, wszędzie widać okropne, byle jak zainstalowane reklamy. Największą bolączką jest jednak obecność samochodów. Kierowcy traktują tę wąską ulicę jak parking i drogę na skróty do ul. Bandrowskiego.

W całkowitej zmianie wizerunku i realnych zmianach ma pomóc Fundacja Napraw Sobie Miasto, która w kilku miastach w Polsce realizuje projekt „Żywa ulica”. Polega on na wprowadzaniu i obserwowaniu rzeczywistych zmian w przestrzeni publicznej. Najważniejszą zaletą tego sposobu projektowania jest prototypowanie, czyli testowanie konkretnych rozwiązań w skali 1:1. Proces ten poprzedziły solidne przygotowania – rozmowy z mieszkańcami, przedsiębiorcami, wspólne warsztaty oraz wspólne budowanie elementów małej architektury, które w trakcie trwania projektu ustawiane zostały w projektowanej przestrzeni.

Z rozmów z mieszkańcami wynikało, że chcą wygodnego, bezpiecznego dla pieszych, czystego i pełnego zieleni deptaka, miejsca bez samochodów i parkingów. Dlatego pozytywnie postrzegają zakaz wjazdu dla kierowców od strony ul. Sobieskiego. Równocześnie zniknęły słupki wydzielające jezdnię. W wolnej przestrzeni pojawiła się zieleń w dużych donicach i nowe, tymczasowe meble: dwa typy niestandardowych, drewnianych ławek, które przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto i chętni mieszkańcy zbudowali w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Kosmonautów. Istniejące elementy - donice, ławki i kosze na śmieci - zostały przesunięte.

- Od rana, na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Bandrowskiego obowiązuje zakaz ruchu z wyjątkiem dojazdu mieszkańców do posesji, zaopatrzenia lokali, służb miejskich i rowerów. Dostawy mogą odbywać się wyłącznie w godzinach między 22:00 a 10:00, a samochody dostawcze mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscach. Na ulicy został wprowadzony ruch dwukierunkowy, ponieważ wjazd na ul. 3 Maja od strony ul. Sobieskiego został zamknięty – mówi Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Komunikacji i Drogownictwa w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

– Bez samochodów i z tą zielenią jest nie tylko bezpieczniej, ale też przyjemniej. Tak powinno zostać na stałe – stwierdziła Danuta Gawron, która mieszka na osiedlu Mydlice. – Zmiany są w porządku, ale przydałoby się bardziej zadbać o to miejsce. Jest trochę brudno, kostka brukowa pofalowana, zapada się, ale mam nadzieję, że i to się zmieni – dodał dąbrowianin Sławomir Mróz. - Eksperyment trwać będzie do 26 października. Liczymy, że podczas jego trwania uda nam się wspólnie z mieszkańcami wypracować taką „receptę” dla ul. 3 Maja, która pozwoli zmienić jej obliczę na stałe – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. Podsumowanie opinii dąbrowian i całego projektu nastąpi 9 listopada br.

Dotychczas „Żywa Ulica” była organizowana w Katowicach, Gliwicach, Krakowie oraz Warszawie. W poprzednich edycjach na ulicach pojawiały się instalacje z zielenią, elementy małej architektury i drogi dla rowerów. Zespół Fundacji Napraw Sobie Miasto, który prowadzi projekt „Żywa Ulica”, tworzą: architekci, urbaniści i socjolodzy. Grupa łączy kompetencje w zakresie zarządzania, planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego oraz badań społecznych. W każdym mieście, w którym realizowane są podobne działania, ekspertów wspomagają aktywni mieszkańcy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto