Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 75 urodziny Bronisława Cieślaka, czyli "07 zgłoś się" znów w akcji [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Bronisław Cieślak świętował swoje 75 urodziny w Dąbrowie Górniczej
Bronisław Cieślak świętował swoje 75 urodziny w Dąbrowie Górniczej Piotr Sobierajski
W sobotę 13 października miała miejsce oficjalna gala z okazji 75. urodzin Bronisława Cieślaka - niezapomnianego (i jedynego w tej roli) porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się” oraz detektywa Malanowskiego.

75 lat gość honorowy uroczystości w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej skończył dokładnie 8 października br., ale to właśnie najbliższy weekend po tym wydarzeniu stał się okazją do wspólnego świętowania. Spotkanie prowadził dąbrowski pisarz i animator kultury Dariusz Rekosz. Nie zabrakło wspomnień, tortu i niespodzianek. Jedną z nich była obecność Hanny Dunowskiej, która w kilku ostatnich odcinkach serialu wcieliła się w rolę sierżant Anny Sikory. Bronisław Cieślak nie wiedział, że będzie uczestnikiem jubileuszowej uroczystości, więc niespodzianka faktycznie się udała.

– Reżyser Krzysztof Szmagier skontaktował się ze mną i zaproponował udział w tej produkcji. Było to swego rodzaju wyzwanie, bowiem pojawiłam się na planie wśród zgranej już ekipy. Musiałam wpasować się w całość i wizję reżysera, ale jedocześnie wypracować sobie swój własny styl – stwierdziła Hanna Dunowska.

Bronisław Cieślak przyznał, że praca na planie serialu „07 zgłoś się” była interesująca i wymagała zaangażowania, ale złapanie wspólnego języka z reżyserem Krzysztofem Szmagierem ułatwiał fakt, że oboje byli dziennikarzami.

– To fakt, że mocną sceną tego serialu był humor sytuacyjny, ale przede wszystkim dialogi. Poprowadzone często w niepowtarzalny, charakterystyczny sposób. Nic więc dziwnego, że ich fragmenty funkcjonują również we współczesnym świecie – przyznał Bronisław Cieślak. – Tego, czego nie lubiłem podczas procesu powstawania serialu był natomiast fakt, że 98 procent tych dialogów nagrywanych było w studiu po raz drugi, jako postsynchrony. Na planie filmowym często dominował bowiem szum, hałas, słychać było pracę silnika kamer, które obkładane były jakimiś kocami, ale to i tak nic nie dawało. No, ale efekt ostateczny był już całkiem w porządku – dodał. Co ciekawe, choć w serialu śmiało śmigał na akcje kultowym już dziś polonezem, w życiu prywatnym nigdy nie był właścicielem samochodu tej marki. – Miałem dwa maluchy, każdego z nich po cztery lata, a potem fiata 125p – przyznał Bronisław Cieślak.

Jak zdradził dwa lata temu wyprowadził się na wieś, gdzie cieszy się życiem. – O takiej porze roku jak ta wszystkie kolory zaglądają do wnętrza i to jest piękne – podkreślił aktor.

Ciekawostkami z planu filmowego dzielił się również z uczestnikami urodzinowego spotkania Piotr Karol Piotrowski, który o serialu, aktorach, muzyce i scenariuszowych ciekawostkach wie wszystko. Jest on bowiem autorem książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".

Bronisław Cieślak to polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny. Był również posłem na Sejm III i IV kadencji. Serial 07 zgłoś się przyniósł mu wielką popularność. Serial powstawał w latach 1976 – 1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza był Krzysztof Szmagier. Od 2009 roku Bronisław Cieślak wcielił się również w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu emitowanym na antenie telewizji Polsat.

13 października w Dąbrowie Górniczej rozegrała się również detektywistyczna gra terenowa, której autorem był Dariusz Rekosz. Bronisław Cieślak rozpoczął o godzinie 10 wielogodzinne zmagania uczestników, które toczyły na ulicach Dąbrowy Górniczej. Zagadkowe postacie, tajemnicze hasła, niesamowita przygoda i walka do ostatniej sekundy - to czekało na wszystkich w czasie fascynującej rywalizacji. To była zarówno detektywistyczna rodzinna gra terenowa, jak również marsz na orientację. Na najlepszych czekały oczywiście nagrody i upominki. Gra zorganizowana została w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood oraz projektu ,,Dąbrowa dla Niepodległej". Ostatecznie po przemaszerowaniu blisko 20 kilometrów i rozwiązaniu wszystkich zadań najlepszy okazał się zespół pod nazwą „Zabezpieczyć tyły”. Drugie miejsce zajęła ekipa „Aktywnego węgla”, trzecie „Trzy razy F”, a czwarte „Rude wiewiórki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto