Nasza Loteria

Dąbrowa Górnicza: 75 urodziny Bronisława Cieślaka, czyli "07 zgłoś się" znów w akcji [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Bronisław Cieślak świętował swoje 75 urodziny w Dąbrowie Górniczej
Bronisław Cieślak świętował swoje 75 urodziny w Dąbrowie Górniczej Piotr Sobierajski
W sobotę 13 października miała miejsce oficjalna gala z okazji 75. urodzin Bronisława Cieślaka - niezapomnianego (i jedynego w tej roli) porucznika Sławomira Borewicza w serialu „07 zgłoś się” oraz detektywa Malanowskiego.

75 lat gość honorowy uroczystości w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej skończył dokładnie 8 października br., ale to właśnie najbliższy weekend po tym wydarzeniu stał się okazją do wspólnego świętowania. Spotkanie prowadził dąbrowski pisarz i animator kultury Dariusz Rekosz. Nie zabrakło wspomnień, tortu i niespodzianek. Jedną z nich była obecność Hanny Dunowskiej, która w kilku ostatnich odcinkach serialu wcieliła się w rolę sierżant Anny Sikory. Bronisław Cieślak nie wiedział, że będzie uczestnikiem jubileuszowej uroczystości, więc niespodzianka faktycznie się udała.

– Reżyser Krzysztof Szmagier skontaktował się ze mną i zaproponował udział w tej produkcji. Było to swego rodzaju wyzwanie, bowiem pojawiłam się na planie wśród zgranej już ekipy. Musiałam wpasować się w całość i wizję reżysera, ale jedocześnie wypracować sobie swój własny styl – stwierdziła Hanna Dunowska.

Bronisław Cieślak przyznał, że praca na planie serialu „07 zgłoś się” była interesująca i wymagała zaangażowania, ale złapanie wspólnego języka z reżyserem Krzysztofem Szmagierem ułatwiał fakt, że oboje byli dziennikarzami.

– To fakt, że mocną sceną tego serialu był humor sytuacyjny, ale przede wszystkim dialogi. Poprowadzone często w niepowtarzalny, charakterystyczny sposób. Nic więc dziwnego, że ich fragmenty funkcjonują również we współczesnym świecie – przyznał Bronisław Cieślak. – Tego, czego nie lubiłem podczas procesu powstawania serialu był natomiast fakt, że 98 procent tych dialogów nagrywanych było w studiu po raz drugi, jako postsynchrony. Na planie filmowym często dominował bowiem szum, hałas, słychać było pracę silnika kamer, które obkładane były jakimiś kocami, ale to i tak nic nie dawało. No, ale efekt ostateczny był już całkiem w porządku – dodał. Co ciekawe, choć w serialu śmiało śmigał na akcje kultowym już dziś polonezem, w życiu prywatnym nigdy nie był właścicielem samochodu tej marki. – Miałem dwa maluchy, każdego z nich po cztery lata, a potem fiata 125p – przyznał Bronisław Cieślak.

Jak zdradził dwa lata temu wyprowadził się na wieś, gdzie cieszy się życiem. – O takiej porze roku jak ta wszystkie kolory zaglądają do wnętrza i to jest piękne – podkreślił aktor.

Ciekawostkami z planu filmowego dzielił się również z uczestnikami urodzinowego spotkania Piotr Karol Piotrowski, który o serialu, aktorach, muzyce i scenariuszowych ciekawostkach wie wszystko. Jest on bowiem autorem książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".

Bronisław Cieślak to polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny. Był również posłem na Sejm III i IV kadencji. Serial 07 zgłoś się przyniósł mu wielką popularność. Serial powstawał w latach 1976 – 1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza był Krzysztof Szmagier. Od 2009 roku Bronisław Cieślak wcielił się również w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu emitowanym na antenie telewizji Polsat.

13 października w Dąbrowie Górniczej rozegrała się również detektywistyczna gra terenowa, której autorem był Dariusz Rekosz. Bronisław Cieślak rozpoczął o godzinie 10 wielogodzinne zmagania uczestników, które toczyły na ulicach Dąbrowy Górniczej. Zagadkowe postacie, tajemnicze hasła, niesamowita przygoda i walka do ostatniej sekundy - to czekało na wszystkich w czasie fascynującej rywalizacji. To była zarówno detektywistyczna rodzinna gra terenowa, jak również marsz na orientację. Na najlepszych czekały oczywiście nagrody i upominki. Gra zorganizowana została w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood oraz projektu ,,Dąbrowa dla Niepodległej". Ostatecznie po przemaszerowaniu blisko 20 kilometrów i rozwiązaniu wszystkich zadań najlepszy okazał się zespół pod nazwą „Zabezpieczyć tyły”. Drugie miejsce zajęła ekipa „Aktywnego węgla”, trzecie „Trzy razy F”, a czwarte „Rude wiewiórki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto