Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Armaty bojowe przyjechały do Muzeum Miejskiego Sztygarka [FILM]

Piotr Sobierajski/Kanał 99
Radzieckie działa z czasów II wojny światowej będą częścią Parku Militarno-Historycznego przy muzeum
Radzieckie działa z czasów II wojny światowej będą częścią Parku Militarno-Historycznego przy muzeum arc
Radziecki czołg T-34, o imieniu "Ordon", na dobre wrósł już w nasz krajobraz i nieodłącznie kojarzony jest z Muzeum Miejskim Sztygarka i Dąbrową Górniczą. Niemal równo po roku dołączą teraz do niego nowe nabytki, stając się zaczątkiem Parku Militarno-Historycznego przy naszym muzeum. To dwa działa z czasów II wojny światowej ZiS2 i ZiS3, które udało się pozyskać dzięki współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

- Działa właśnie do nas dotarły. Jesteśmy zadowoleni z tego, że konkretnie takie armaty udało nam się pozyskać, bo zapisały one swoją długą i zwycięską historię na różnych frontach wojennych - przyznaje Krzysztof Borda, kustosz w dąbrowskim muzeum.

Były jak na owe czasy przełomowymi konstrukcjami. Szczególnie rzadkim nabytkiem jest działo ZiS 2 z 1943 roku o kalibrze 57 mm. Jak podkreślają pracownicy dąbrowskiego muzeum wprowadzone były do produkcji już w 1941 roku i produkowane tylko do 1945 roku. Wykonano ich zaledwie 10 tysięcy sztuk, co jest w skali wojennej bardzo niewielką produkcją. Trochę zbyt mały kaliber spowodował, że zarzucono produkcję tego modelu ze względu na skuteczność zwalczania celów pancernych na rzecz produkcji dział ZiS 3. Do naszego muzeum trafił i ten model armaty. Lufa o kalibrze 76,2 mm była groźnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów. Bardzo wysoka skuteczność tego działa spowodowała, że Niemcy nadali jej przydomek ,,Trach Bum", bo mniej więcej tyle zdążył usłyszeć człowiek będący w polu rażenia tej armaty. Podobno o wprowadzeniu tego modelu do produkcji zdecydował sam Józef Stalin, po obejrzeniu na poligonie doświadczalnym możliwości bojowych ZiS 3. Nie była to chybiona decyzja - według specjalistów wojskowości, było to jedno z najlepszych dział II wojny światowej.

Obydwa eksponaty przejdą gruntowną renowację. Dzięki współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych "Sztygarka", z dyrektor Małgorzatą Zakrzewską i kierownikiem zajęć praktycznych Adamem Kulą, w pracach wezmą również udział uczniowie kierunków technicznych tej szkoły. - Młodzież będzie mogła pomóc w renowacji dział, co z pewnością będzie nowym doświadczeniem. Zamierzamy uruchomić w nich wszystkie mechanizmy, które pozwalały na ich normalne funkcjonowanie i namierzanie celów. Zostaną też pomalowane, więc powinny wyglądać jak nowe. Już teraz wzbudzają duże zainteresowanie. Odbieramy wiele telefonów z pytaniami, czy działa będą mogły być eksponowane przy okazji różnych imprez militarnych kraju - mówi Krzysztof Borda.

Po remoncie działa będzie można zobaczyć podczas Muzealnego Festynu Historycznego (16 i 17 czerwca br.), który cieszy się ogromną popularnością. Potem będą stacjonowały na terenie powstającego Parku Militarno - Historycznego przy Muzeum Miejskim Sztygarka.

Zobacz materiał przygotowany przez Kanał 99.

Czołg już tu jest

W ubiegłym roku czołg też przyjechał do Dąbrowy Górniczej z Warszawy. Podstawowa wersja, uzbrojona w armatę kalibru 76 mm, nosiła oznaczenie T-34. Pojazd o numerze bocznym 260 został wybrany spośród ponad dwudziestu, które 30 lat temu trafiły do Muzeum Wojska Polskiego. Miła sprawny silnik, ruchomą wieżyczkę, ale i tak musiał przejść generalny remont w Dąbrowskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych Damel S.A. Otrzymał oficjalne imię "Ordon". W latach 1943-45 Ludowe Wojsko Polskie użytkowało 118 wozów tego typu.


MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto