Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: ARS zyskał drugie życie, a kino Uciecha już nikogo nie ucieszy

Piotr Sobierajski
Oba dąbrowskie kina – ARS i Uciecha przez dziesięciolecia były jednymi z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Dziś ich losy wyglądają całkiem odmiennie.

Choć w obu od dawna nie słychać już charakterystycznego dźwięku przesuwających się rolek taśm filmowych, to jednak ARS zyskał właśnie „drugie życie”. Powstaje w nim hotel i restauracja. Ząbkowicka Uciecha niszczeje z kolei z roku na rok i trudno mieć nadzieję, że coś zmieni się w tej kwestii w najbliższych miesiącach.

Budynek Uciechy powstał ponad sto lat temu i był pierwotnie Domem Ludowym. Po 1945 roku, aż do 1990, wyświetlano tutaj filmy. Dziś trafił w prywatne ręce. Teren ten został sprzedany przez Urząd Marszałkowski.

– To nie jest tak, że budynek będzie stał i niszczał, bowiem są plany jego zagospodarowania. Już dawno mógłby zmienić swoje przeznaczenie, ale co chwilę są jakieś problemy z planem zagospodarowania przestrzennego. Budynek byłego kina idealnie nadawałby się na działalność gospodarczą, z przeznaczeniem na funkcje usługowe i handlowe, zwłaszcza, że w pobliżu jest już kilka sklepików, gdzie mieszkańcy przyjeżdżają na zakupy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie można już coś konkretnego w tym miejscu zrobić – mówi Dorota Cięciel, właścicielka terenu, na którym stoi budynek kina Uciecha.

Okazuje się, że nie będzie to takie łatwe. Zgodnie z „Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowy Górniczej dla terenów „Ząbkowice Zachód” (Uchwała Nr XLVIII/905/05 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 28 października 2005 r.) teren kina Uciecha przeznaczony jest pod tereny budynków użyteczności publicznej. A więc może tu powstać np. budynek administracyjny, kultury, opieki zdrowotnej, czy też obsługi bankowej. Nie ma natomiast mowy o działalności handlowej , na czym zależy obecnej właścicielce budynku kina. – Na wymienionym terenie dopuszcza się realizację obiektów towarzyszących przeznaczeniu podstawowemu takich jak zaplecza gastronomiczne, socjalne, administracyjne, techniczne, garaże – informuje Aleksandra Śliwa, zastępca naczelnika Wydziału Urbanistyki i Architektury UM. – Z wnioskiem o zmianę przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego właściciel nieruchomości może wystąpić do prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Ostatnio nikt z takim wnioskiem jednak nie występował – dodaje.

Budynek nadal będzie więc prawdopodobnie niszczał. A czy przeznaczenie go na handel to dobre rozwiązanie? Pewnie mógłby zostać wykorzystany w inny sposób, służąc mieszkańcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto