Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Autorzy dziewięciu prac powalczą o nagrodę prezydencką

PAS, mat. UM
W czwartej edycji konkursu o nagrodę prezydenta Dąbrowy Górniczej za wyróżniającą się pracę dyplomową o tematyce rewitalizacji lub rozwoju miasta Dąbrowa Górnicza powalczy w sumie dziewięć osób. Tyle właśnie prac zostało bowiem zgłoszonych.

Pierwsze spotkanie Komisji Konkursowej odbyło się w piątek 26 października. Teraz rozpoczęła się ocena zgłoszonych prac, zwycięzców poznamy do końca listopada.

Jak informuje Aneta Nowak z Biura Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów UM wśród nadesłanych na konkurs są cztery prace magisterskie, jedna inżynierska i cztery licencjackie. Ich autorzy są absolwentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prace magisterskie poświęcone zostały znaczeniu kompleksu zbiorników wodnych Pogoria dla turystyki rekreacyjno-wypoczynkowej, wpływowi funduszy unijnych na rozwój miasta na przykładzie wybranych gmin, programowaniu i zarządzaniu zrównoważonym rozwojem w Dąbrowie Górniczej. Do konkursu zgłoszono również projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu po byłej KWK Paryż w Dąbrowie Górniczej „Laboratorium Paryż”.

Wśród prac inżynierskich i licencjackich są: Pojezierze Dąbrowskie jako przykład adaptacji terenów poprzemysłowych na potrzeby turystyki, dynamika map mentalnych mieszkańców Dąbrowy Górniczej poprzez zmiany urbanistyczne w mieście na przykładzie funkcjonowania centrum, studium kształtu programowo-przestrzennego zagospodarowania terenów rekreacyjnych Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Proces rewitalizacji obszarów poprzemysłowych na przykładzie kopalni Dolomitu w Dąbrowie Górniczej oraz Projekt koncepcyjny centrum przesiadkowego kolejowo-autobusowego Dąbrowa Górnicza – Centrum.

Nadesłane prace rzucają często całkowicie nowe światło na możliwości i sposoby rozwiązania problemów, które nurtują mieszkańców. Takimi są niewątpliwie np. zagospodarowanie śródmieścia (w tym terenów wykorzystywanych tylko częściowo przez Defum), brak nowoczesnego dworca i centrum przesiadkowego, które miało tutaj powstać, brak remontu chodników na ul. Kolejowej, dalsze kierunki rozwoju rekreacji w mieście. Z tematyki nadesłanych prac wynika, że w tym roku także jest szansa na zapoznanie się z nowymi koncepcjami właśnie w tej właśnie materii. Czy uda się te koncepcje kiedyś wykorzystać? Odpowiedź poznamy pewnie za kilka lat.

Jury będzie zwracać uwagę m.in. na możliwe do osiągnięcia, w przypadku wdrożenia pracy, efekty dla rozwoju miasta oraz użyteczności dla mieszkańców, twórcze, pomysłowe spojrzenie na wybrany problem Dąbrowy Górniczej, innowacyjność zaproponowanych rozwiązań, a także akcent badawczy, który wykorzystany może być przez miasto w podejmowanych przedsięwzięciach na rzecz rozwoju Dąbrowy Górniczej.

Autorzy najlepszych prac, laureat w grupie autorów prac magisterskich oraz zwycięzca w kategorii prac inżynierskiej czy licencjackiej otrzymają odpowiednio 5 i 3 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto