Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: czas na głosowanie

PAS, mat. prasowe
Sami zadecydujemy, czychcemy remontów dróg, chodnika, czy nowego placu zabaw
Sami zadecydujemy, czychcemy remontów dróg, chodnika, czy nowego placu zabaw PAS
Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny wkracza w ostatnią decydującą fazę! Już za dwa tygodnie pod głosowanie trafią 194 projekty wydyskutowane podczas Dzielnicowych Forów Mieszkańców. Głosowanie rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 22 listopada.

Dąbrowa Górnicza budżet partycypacyjny: czas na głosowanie

Warto skorzystać z tej szansy bezpośredniego wpływu na to, co powstanie w naszych dzielnicach. Sami zdecyddujemy, czy będzie to nowy plac zabaw, nowy chodnik czy też siłownia pod chmurką. Trzeba jednak wziąć udział w głosowaniu i rozdzielić punkty, którymi będziemy dysponować.

- Głosować będzie można na trzy sposoby – elektronicznie poprzez formularz znajdujący się na stronie Budżetu Partycypacyjnego, korespondencyjnie poprzez wysłanie formularza na adres Urzędu Miejskiego lub bezpośrednio poprzez złożenie wypełnionego formularza w Punkcie Konsultacyjnym dla danej dzielnicy – mówi Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Głosowanie odbywać się będzie na karcie do głosowania lub formularzu elektronicznym. Dla każdej z 27 dzielnic przygotowane są osobne karty, zawierające tylko i wyłączeni te projekty, które zostały złożone w danej dzielnicy. Można je pobrać w urzędzie miejskim, punktach konsultacyjnych, w Miejskim Centrum Informacji w centrum handlowym Pogoria oraz pobrać ze strony internetowej www.twojadabrowa.pl.

Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: można przyznać 10 pkt lub je podzielić

- Oddanie głosu polegać będzie na rozdysponowaniu przy odpowiednich projektach liczby 10 punktów, jakimi dysponuje każdy mieszkaniec. Przekroczenie progu 10 punktów oznaczać będzie nieważność głosu. Oznacza to, iż każdy projekt może dostać ocenę w skali od 0 do 10, ale suma wszystkich punktów na karcie nie może przekroczyć 10. – tłumaczy Drygała.

Każdy mieszkaniec dzielnicy może głosować wyłącznie raz. W przypadku zagłosowania w dwóch lub więcej dzielnicach lub poprzez oddanie głosu dwa razy w danej dzielnicy, głosy te uznaje się za nieważne.

Głosowanie będzie jawne, a każdy mieszkaniec biorący udział w głosowaniu będzie musiał oświadczyć, że ma ukończone 16 lat i dane, które zawarte zostały w karcie do głosowania są zgodne ze stanem faktycznym. Brak imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, nr PESEL i podpisu pod oświadczeniami znajdującym się pod listą projektów spowoduje uznanie głosu za nieważny. W przypadku głosowania drogą elektroniczną podpis własnoręczny nie będzie wymagany, jednak będzie trzeba zarejestrować adres poczty elektronicznej osoby głosującej.

Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: wybór spośród prawie 200 projektów

Zanim jednak projekt Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wkroczył w ostatnią fazę, odbyło się 27 spotkań z autorami projektów i mieszkańcami wszystkich 27 dzielnic.

- Łącznie zgłoszono 250 wniosków. Część z nich mogła być możliwa do realizacji bez żadnych zmian, część czekała na doprecyzowanie podczas forów dzielnicowych. Spotykając się w każdej z dzielnic szczegółowo omawialiśmy wszystkie zgłoszone projekty, przedstawialiśmy możliwości ich realizacji czy ewentualnych modyfikacji. W efekcie udało nam się wspólnie wypracować 194 projekty, które teraz trafią pod głosowanie i ocenę mieszkańców – mówi Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta miasta, który brał aktywny udział w Dzielnicowych Forach Mieszkańców.

Łączna pula środków przeznaczona do wykorzystania w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wynosi ok. 5 mln zł. Listę wszystkich projektów, które trafią pod głosowanie można znaleźć na stronie www.twojadabrowa.pl.

Zbigniew Podraza: W mojej ocenie największym sukcesem Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, który widać już dzisiaj jest fakt tak dużego zainteresowanie mieszkańców tym przedsięwzięciem. 250 złożonych projektów świadczy o tym, że dąbrowianie wnikliwie interesują się tym co wokół nich się dzieje i z chęcią podejmują działania, aby to najbliższe otoczenie zmieniać. Drugą cenną rzeczą, którą już dziś wynieśliśmy z budżetu to wskazanie priorytetów mieszkańców w poszczególnych dzielnicach. Oczywiście o realizacji działań w ramach tego budżetu decyzje podejmą sami mieszkańcy, ale dla nas wszystkie zgłoszone projekty będą dla nas wskazówkami dla przyszłych działań. Bardzo cenne były też spotkania z mieszkańcami, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że Dąbrowa to miasto ludzi aktywnych, co dodatkowo mobilizować nas będzie do dalszego doskonalenia tego sposobu planowania budżetu na kolejne lata i rozwoju Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto