MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski: w czwartek poznamy wyniki!

PAS
Wśród propozycji w budżecie obywatelskim kilka razy pojawiły się siłownie pod chmurką
Wśród propozycji w budżecie obywatelskim kilka razy pojawiły się siłownie pod chmurką PAS
Dąbrowa Górnicza budżet obywatelski. 23 tysiące oddanych głosów i ponad 50 projektów, które zostaną zrealizowane w nowym roku, to wyniki głosowania w ramach pierwszej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, które w pełni zostaną ogłoszone podczas „budżetowej” konferencji prasowej.

Dąbrowa Górnicza budżet partycypacyjny: w czwartek poznamy wyniki!

Konferencja rozpocznie się w czwartek 12 grudnia, w samo południe w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości, który mieści się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki 25. Podczas konferencji będzie też mowa o ilości oddanych głosów, dlaczego sporo z nich okazało się być głosami nieważnymi. Mają być też niespodzianki, ale .... o tym dowiemy się jutro.

Dąbrowa Górnicza budżet partycypacyjny: kilka uwag przed ogłoszeniem wyników

Przedstawiamy spostrzeżenia na temat Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego i całej procedury społecznego prezesa OSP w Strzemieszycach, Krzysztofa Markowskiego. Macie podobne odczucia?

W związku z brakiem możliwości uczestniczenia w spotkaniu ewaluacyjnym 10 grudnia 2013 r. zgłaszam swoje uwagi, zastrzeżenia i propozycję dotyczące budżetu partycypacyjnego. Mam nadzieję, że będą one pomocne przy projektowaniu budżetu w przyszłym roku. Żywię również głęboką nadzieję, że mój głos zostanie potraktowany jako głos w merytorycznej dyskusji, a nie jakieś bliżej nieokreślone stanowisko polityczne. Opinie i oceny wyrażane w tym piśmie opieram na obserwacji tegorocznego budżetu przeprowadzonego w Strzemieszycach, a także na osobistych relacjach z urzędnikami miejskimi.

1. Identyfikuję się z definicją budżetu partycypacyjnego wyrażoną przez Bank Światowy, który definiuje ją jako „proces, poprzez który obywatele przedstawiają swoje żądania i priorytety obywatelskie oraz wpływają na strukturę wydatków budżetowych poprzez dyskusję i negocjacje”

Uwagi: Zabrakło mi na etapie tzw. „dyskusji na forach” elementu negocjacji. Urzędnicy miejscy narzucili mieszkańcom swoją ocenę podjętych decyzji, o tym czy dany projekt jest możliwy do realizacji czy też nie. Na forum tylko bronili swojego stanowiska nie pozostawiając żadnego pola do negocjacji.

Propozycje: Uważam, że ocenę wstępną czy dany projekt jest możliwy do realizacji można byłoby zcedować na jakąś grupę mieszkańców, określając im tylko stosowne kryteria.

2. Integralną częścią budżetu partycypacyjnego jest publiczna dyskusja pomiędzy mieszkańcami, którzy na przynajmniej jednym z etapów inicjatywy spotykają się i deliberują na specjalnie do tego celu powołanych zebraniach czy forach.

Uwagi: Forum w Strzemieszycach ograniczone było do prezentacji projektów przez wnioskodawców i oceny projektów przez urzędników miejskich. Cała dyskusja sprowadzała się nie do merytorycznych ocen danych projektów (dyskusji i negocjacji) ale na dyskusji nad sprawami formalnymi. Karygodnym jest to, co miało miejsce w Strzemieszycach, że organizatorzy spotkania nie byli na nie przygotowani merytorycznie (asystent prezydenta przyznał między innymi, że przy ocenie wniosku dotyczącego chodnika przy ulicy Strzemieszyckiej wydział wydający pozytywną opinię nie wiedział, że w/w chodnik został zaplanowany do realizacji z innych środków). Złe wrażenie na mieszkańcach zrobili także organizatorzy spotkania w szkole nr 5, którzy nie przewidzieli, że na spotkanie przyjdą także mieszkańcy dzielnicy a organizatorzy przygotowali się tylko na obecność wnioskodawców projektów.

Propozycje: Dialog pomiędzy mieszkańcami jest kluczowy dla ich późniejszej współpracy z urzędnikami. Należy lepiej przygotowywać spotkania z Mieszkańcami w ramach budżetu. W trakcie spotkania urzędnicy nie powinni mieć tu roli wiodącej, lecz jedynie powinni koordynować dyskusję. Urzędnicy w przypadku pytań mieszkańców powinni umieć na nie merytorycznie odpowiedzieć.

Wszystkie spotkania z mieszkańcami muszą być odpowiednio wcześniej zaplanowane i starannie przeprowadzone. Jeżeli urzędnicy nie potrafią tego dobrze zrobić, to może warto skorzystać z profesjonalnych facylitatorów;

Należy w taki sposób zaplanować czas i miejsca spotkań, aby zapewnić jak najszersze uczestnictwo mieszkańców. W strukturze spotkania zawsze trzeba przewidzieć czas na zadawanie pytań przez mieszkańców oraz udzielanie odpowiedzi na te pytania (nie strofować, nie ograniczać,) należy zrobić wszystko, aby ułatwić uczestnictwo w spotkaniach osobom ze specjalnymi potrzebami - pomyśleć o opiece nad dziećmi, ułatwieniami dla osób słabosłyszących, słabowidzących, niepełnosprawnych;

Zastanowiłbym się też, czy koordynację całego budżetu nie zabrać urzędnikom a powierzyć ją jakieś grupie mieszkańców.

3. Podstawowym elementem procesu BP jest dyskusja nad sprawami finansowymi i budżetowymi miasta, podczas której uczestnicy decydują o tym, jak wykorzystać ograniczone środki budżetowe.

Uwagi: Wiele odrzuconych projektów wynikało z braku wiedzy mieszkańców o kryteriach stosowanych przez urzędników. Na etapie poprzedzającym składanie wniosków zabrakło mi rzeczowej i powszechnej dyskusji wśród mieszkańców nad sprawami finansowymi i budżetowymi miasta.

Propozycje: Aby ograniczyć podobne sytuację w przyszłości należy przeprowadzić jak najszerszą dyskusję edukacyjną na etapie poprzedzającym składanie wniosków. Należy też ograniczyć do minimum kryteria na podstawie, których następuje odrzucanie na etapie wstępnym wniosków. Zbyt duża dowolność w ocenie przez urzędników, który wniosek jest możliwy a który nie jest możliwy do realizacji daje podstawy do wyrażania opinii o poza merytorycznych przyczynach odrzucania niektórych projektów. Konieczne jest stworzenie dodatkowych mechanizmów włączania mieszkańców do dyskusji nad sprawami finansowymi.

4. Komunikacja z mieszkańcami.

Uwagi:
Urzędnicy nie powinni sprawiać wrażenia zamkniętych na społeczeństwo. W moich relacjach z komórką odpowiedzialną za budżet odniosłem wrażenie, że jestem osobą postrzeganą przez urzędników jako osoba nachalna, nic nie rozumiejąca, z jakimś ukrytym podtekstem politycznym. Urzędnicy nie powinni też tworzyć wrażenia, że maja coś do ukrycia. Miałem bardzo duży problem z uzyskanie kart oceny merytorycznej projektów.

Propozycje: Należy uczulić urzędników, że budżet partycypacyjny buduje lokalną wspólnotę i wzmacnia odpowiedzialność za swoje otoczenie. Tym samym urzędnicy nie powinni mieć pretensji do mieszkańców, że Ci angażują się w cały proces i dbają o to by przebiegał zgodnie z literą prawa. Karty oceny danych projektów powinny być jawne i publicznie dostępne. Same projekty powinny być także jawne i publicznie dostępne
(oczywiście z uwzględnieniem ustawy o ochronie danych osobowych).

Dąbrowa Górnicza budżet partycypacyjny: zasada sprawiedliwości społecznej

5. Dystrybucja środków budżetowych zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej.

Uwagi: Przydział kwot na poszczególne dzielnice w ramach budżetu obywatelskiego budzi wiele kontrowersji. Wybrane kryterium w mojej ocenie nie odzwierciedla w pełni zasady sprawiedliwości społecznej.

Propozycje
: Szerokiej dyskusji społecznej powinna podlegać zaproponowana zasada podziału środków na poszczególne dzielnice. Wypracowana zasada podziału środków winna być efektem dyskusji społecznej a nie dyskusji pomiędzy urzędnikami.


UWAGA OGÓLNA:
Sam proces budżetu obywatelskiego w najszerszym udziale społeczeństwa nie powinien tylko skupiać się na momencie głosowania. Element głosowania powinien być zwieńczeniem całego szeroko konsultowanego ze społeczeństwem procesu budżetu obywatelskiego. Na każdym etapie trzeba zadbać o to, aby udział społeczeństwa był możliwie jak największy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto