Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: do dwóch cmentarzy dołącza trzeci. Kwesta na ratowanie cennych nagrobków też na Górce Gołonoskiej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała ubiegłoroczna kwesta w Dąbrowie Górniczej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała ubiegłoroczna kwesta w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski/Dariusz Nowak
W Dąbrowie Górniczej we wtorek 1 listopada znów będziemy mogli zasilić puszki-skarbonki. Kwesta na ratowanie cennych nagrobków odbędzie się tym razem nie na dwóch, ale na trzech dąbrowskich cmentarzach. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 11 tysięcy złotych. Wszyscy mają nadzieję, że tym razem także zbiórka funduszy zakończy się sukcesem.

Kwestą zajmuje się od lat, wspólnie z miastem i dąbrowskim hufcem ZHP, Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, które odnawia cenne nagrobki na dąbrowskich nekropoliach. W tym roku wolontariuszy można będzie spotkać tradycyjnie na cmentarzu przy ul. 11 Listopada oraz cmentarzu przy ul. Starocmentarnej. Tak zaplanowana została w godzinach 9 – 15.

W tym roku dołącza do tego grona stowarzyszenie „My Dąbrowa”, które zorganizuje zbiórkę publiczną na terenie cmentarza parafii pw. św. Antoniego z Padwy na Górce Gołonoskiej. W tym miejscu kwestujących będzie można spotkać przez dwa dni: w niedzielę 30 października w godzinach 10-15 oraz we wtorek 1 listopada w godzinach 10-15.

- To bardzo potrzebna inicjatywa, a zbiórka funduszy na tak szczytny cel zasługuje na to, by mogła liczyć na jak największe wsparcie. Dlatego także się do niej przyłączamy – mówi Szymon Widera, dąbrowski radny, prezes zarządu stowarzyszenia My Dąbrowa.

Fundusze, które zebrane zostały podczas ubiegłorocznej kwesty w Dąbrowie Górniczej przeznaczone zostały na całkowite odnowienie nagrobka Ludwika Berbeckiego oraz jego żony Janiny, przedwojennej dąbrowskiej radnej rady miejskiej.

- Ludwik ukończył dąbrowską Sztygarkę. W przygotowanie nowego nagrobka zaangażowało się również stowarzyszenie absolwentów Sztygarki, które wsparło to przedsięwzięcie finansowo. Nowy nagrobek stanie się również symbolicznym grobem nauczycieli oraz wychowanków tej dąbrowskiej szkoły. Warto wspomnieć także, że Ludwik był bratem generała Leona Berbeckiego, który uczestniczył w działaniach Legionów Polskich, a także brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku – mówi Arkadiusz Rybak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Oprócz nagrobka Ludwiki i Janiny Berbeckich na najstarszym dąbrowskim cmentarzu przy ul. Starocmentarnej odnowiony został również nagrobek Marii Faszczewskiej.

- Z funduszy zebranych podczas tegorocznej kwesty planujemy natomiast renowację nagrobka legionisty Stanisława Włodarczyka – mówi Arkadiusz Rybak.

TPDG, wspólnie ze swoimi partnerami, kwestuje na cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych od 2012 roku. Od tego czasu Towarzystwo zleciło konserwację grobów osób, które związane są z Dąbrową Górniczą, m.in. nagrobki powstańców styczniowych: Mikołaja Dziubka, Aleksandra Popiela i Józefa Sołtyska. Ponadto odnowione zostały grobowce Adama Piwowara I prezydenta Dąbrowy Górniczej, Juliana Polcera (budowniczego pierwszej dąbrowskiej świątyni) oraz Kornelego Kozłowskiego (historyka górnictwa). Uratowane zostały także m.in. nagrobki mieszkańców Dąbrowy Górniczej Pawła Haza oraz Jana Lichockiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto