Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Dworzec w Ząbkowicach niszczeje. Ma zostać całkowicie wyremontowany i znów służyć pasażerom. Kiedy rozpocznie się remont?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach niszczeje. Konieczny jest jak najszybszy remont

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach niszczeje. Konieczny jest jak najszybszy remont Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok/Dąbriowskie Inicjatywy Społeczne
Dąbrowa Górnicza. Dworzec w Ząbkowicach ma zostać całkowicie wyremontowany i znów służyć pasażerom. By ratować rozpadający się budynek z 1856 roku konieczne były prace zabezpieczające, a mieszkańcy pytają, ile teraz trzeba będzie czekać na rozpoczęcie modernizacji dworca?

Zobacz te zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Informacja o tym, że niszczejący od lat dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach będzie jednak remontowany, została ogłoszona w 2022 roku. 17 maja PKP S.A. podjęły decyzję o wpisaniu tego budynku do obecnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. Na ten cel przeznaczonych ma zostać kilkanaście milionów złotych z bieżącej edycji tego właśnie programu, który opiewa na sumę dwóch miliardów złotych. Na liście budynków do rewitalizacji znalazło się łącznie 191 obiektów.

Na początek szybkie prace zabezpieczające, a potem... kolejne

Budynek z miesiąca na miesiąc jest jednak w coraz to gorszym stanie. Z elewacji odpadają kolejne cegły, interwencji wymagało także zadaszenie.

- Jesteśmy na etapie przygotowań do rozpoczęcia inwestycji polegającej na przebudowie dworca Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Inwestycja będzie się składać z dwóch etapów. Pierwszy to zabezpieczenie konstrukcji obecnego dworca do czasu rozpoczęcia właściwych prac budowlanych. W tym obszarze finalizowane są prace nad dokumentacją projektową, która jest niezbędna do jego realizacji. Po ich zakończeniu i dokonaniu odbioru dokumentacji planujemy wdrożyć postępowanie na wybór wykonawcy prac zabezpieczających budynek. Koszt prac będzie zależny od wyników przeprowadzonego postępowania. Chcielibyśmy, żeby zakończyły się one do końca bieżącego roku – tłumaczy Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Zobacz zdjęcia dworca - kliknij TUTAJ!

- Niezależnie od planowanych prac poprawiliśmy tymczasowe zabezpieczenia budynku poprzez ułożenie folii na jego dachu oraz wzmocnienie wymagających tego nadproży okiennych. Zamontowaliśmy również siatkę od strony miasta w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom poruszającym się w sąsiedztwie budynku – dodaje.

Kiedy rozpocznie się generalny remont?

Budynek po zabezpieczeniu czekać będzie na obiecany remont. Mieszkańcy Ząbkowic mają jednak obawy, kiedy to nastąpi. A do tego pytają czy miasto porozumiało się już z PKP w sprawie wynajmu części pomieszczeń dworcowych, co wcześniej zostało zadeklarowane.

- Równolegle do działań związanych z pierwszym etapem inwestycji trwają przygotowania do jej drugiego etapu, czyli właściwej przebudowy dworca. Stąd właśnie rozmowy z miastem, które mają prowadzić do podpisania porozumienia dotyczącego wynajmu powierzchni na dworcu po modernizacji. Rozmowy w tym zakresie są zaawansowane. Ustalenia z nich mają bezpośrednie przełożenie na zakres inwestycji i inne jej uwarunkowania, w tym techniczne. Ich zakończenie jest kluczowe dla dalszego prowadzenia inwestycji – tłumaczy Bartłomiej Sarna.

Jak dodaje, zanim ruszą prace budowlane konieczne będzie oczywiście jeszcze opracowanie dokumentacji projektowej i wybór wykonawcy prac budowlanych.

- Postępowanie w tym zakresie planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Na ten moment pewne jest to, że będzie to kompleksowa przebudowa dworca z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca. Przy czym niezwykle istotne będą takie aspekty jak komfort podróżnych, dostępność dworca dla osób z niepełnosprawnościami, bezpieczeństwo oraz wdrożenie na dworcu rozwiązań proekologicznych. Szerzej o zakresie inwestycji opowiemy po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową – deklaruje Bartłomiej Sarna.

Miasto potwierdza, że rozmowy z PKP trwają, a wypracowanie wspólnej koncepcji jest bliskie.

- Zgodnie z deklaracją prezydenta, że wynajmiemy powierzchnie na przebudowanym dworcu w Ząbkowicach, pracujemy nad koncepcją zagospodarowania i rozmawiamy z potencjalnymi najemcami. Są oni powszechnie znani, wskazali ich mieszkańcy podczas konsultacji. Co ważne, w związku z planowaną modernizacją Domu Kultury w Ząbkowicach, zmienią się funkcje tego budynku. Dworzec więc w naturalny sposób będzie mógł niektórych najemców przyjąć, mowa m.in. o Poczcie Polskiej – tłumaczy Piotr Purzyński z biura prasowego w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

- Rozmawiamy też oczywiście z PKP, którym odesłaliśmy naszą propozycję porozumienia w sprawie wynajmu powierzchni. Czekamy na akceptację, co w konsekwencji pozwoli podpisać porozumienie – dodaje.

Historyczny budynek zasługuje na drugie życie

Budynek dworca w Ząbkowicach od 4 stycznia 2021 roku jest na stałe wpisany do rejestru zabytków do czego przyczyniła się m.in., akcja „Ratujmy dworzec”, zainicjowana przez stowarzyszenie Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne i lokalną społeczność. Dworzec powstawał przez kilka lat, a jego budowa zakończyła się w 1856 roku. Na stacji znajdowała się także m.in. przepompownia wody do parowozów. Przez dziesięciolecia z powodzeniem służył pasażerom, a przez stację przewijały się codziennie setki podróżnych. Z czasem wszystko się zmieniło, aż na początku XX wieku wiele budynków dworcowych z czasem popadło w ruinę. Nie było pomysłu na to, jak je wykorzystać. Podobny los spotkał ten w Ząbkowicach, gdzie kasa biletowa została zamknięta w 2011 roku.

W 2019 roku przed dworcem powstało centrum przesiadkowe. Dzięki inwestycji realizowanej przez miasto powstały tu miejsca postojowe dla samochodów (łącznie 20), chodnik i droga rowerowa wzdłuż ul. Dworcowej, strefa taxi, parking rowerowy oraz przystanek autobusowy. Inwestycję za nieco ponad 3,2 mln zł zrealizowała Eurovia. Wiosną tego samego roku oddany został mieszkańcom i pasażerom tunel pod torami kolejowymi, który połączył dwie części dzielnicy.

Miasto, po konsultacjach z mieszkańcami, ma w planach zwiększenie miejsc parkingowych wokół dworca. To konieczne, kiedy zakończy się remont i przebudowa budynku dworca kolejowego, co może nastąpić według ostrożnych szacunków w 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto