Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: gdzie w mieście jest niebezpiecznie? Jak pracowali policjanci? [RAPORT]

PAS
Policja musi być przygotowana na każdą ewentualność i szybką interwencję
Policja musi być przygotowana na każdą ewentualność i szybką interwencję naszemiasto.pl
Dąbrowa Górnicza. Czy w Dąbrowie Górniczej możemy czuć się bezpiecznie? W opinii wielu mieszkańców często strach jest wyjść wieczorami z domów, a szczególne zagrożenie upatrywane jest w agresywnej, często pijanej młodzieży, która bez celu wałęsa się po osiedlach i blokach. Dąbrowianie boją się też włamań i kradzieży. – Niestety miałam kilka razu do czynienia z wyrostkami, którzy non stop zakłócali nam ciszę pod blokiem. Piwo, wyzwiska, hałasy. To było na porządku dziennym. Interweniowała straż miejska, policja. Niby się trochę uspokoiło, ale idzie znów wiosna i pewnie sytuacja się powtórzy. Wiem, że nie można ich od razu wsadzać za kraty, ale jakieś skuteczne działania prawo chyba przewiduje. Ktoś powinien się tym zająć – mówi pani Halina, mieszkanka Gołonoga.

Dąbrowa Górnicza: gdzie w mieście jest niebezpiecznie? Jak pracowali policjanci? [RAPORT]


No właśnie, okazuje się, że dąbrowscy policjanci mają cały czas ręce pełne pracy. Zwłaszcza, że przed rokiem musieli znacznie więcej razy interweniować, niż miało to miejsce w 2013 roku. Co nie oznacza oczywiście, że problemów jest coraz mniej. Zgodnie z raportem o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Dąbrowy Górniczej w 2014 roku w tym czasie interweniowali 21 tys. 174 razy, podczas gdy w 2013 roku 18 tys. 600 razy. Interwencji publicznych było 18 tys. 666, o 2768 więcej, a ujawnionych wykroczeń 25 tys. 603, a więc o 3908 więcej niż w 2013 roku.

Gdzie w naszym mieście jest dzisiaj najbardziej niebezpiecznie? Najwięcej interwencji w 2014 roku miało miejsce na ul. Piłsudskiego (1931), Kasprzaka (894), Legionów Polskich (827), Sobieskiego (799), Kościuszki (780), Królowej Jadwigi (729) oraz Łącznej (683).

– Poziom zagrożenia przestępczością na terenie Dąbrowy Górniczej w 2014 roku w dalszym ciągu jak w latach poprzednich utrzymuje tendencję spadkową. Największe zagrożenie występuje w rejonach: centrum miasta i dzielnicy Gołonóg. Stosunkowo mniejsze zagrożenie występuje na obszarze działania komisariatu w Ząbkowicach – mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.

W 2014 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej ujawniono 25603 wykroczeń, z których 18965 (74,1%) zakończono postępowaniem mandatowym, a w 2011 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego. W stosunku do 3302 sprawców wykroczeń zastosowano środek oddziaływania poza karnego jakim było pouczenie. Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż w roku ubiegłym ujawniono o 3908(15,3%) wykroczeń więcej niż roku 2013.

– Szczególny nacisk położono na kierowanie jak największej liczby policjantów do pełnienia służby patrolowej, ze wskazaniem priorytetów ukierunkowanych zarówno na przeciwdziałanie przestępczości kryminalnej, jak i reakcję na wykroczenia szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa oraz rozliczanie ze służby – mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.

W 2014 r. zanotowano spadek ilości wszczętych postępowań przygotowawczych o 355 z 3873 w roku 2013 do 3523 w roku ubiegłym, którym towarzyszył spadek wskaźnika wykrywalności sprawców przestępstw z 74,2 w roku 2013 do 66,9 w roku 2014. W okresie 2014 r. na terenie podległym KMP w Dąbrowie Górniczej stwierdzono popełnienie 4032 przestępstw, których sprawcami było 1567 osób podejrzanych. W stosunku do 15 osób podejrzanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcami 260 czynów zabronionych było 65 osób nieletnich.

Z analizy kategorii popełnionych przestępstw wynika, że najczęstszymi kategoriami przestępstw były: kradzieże -777 zdarzeń, przestępstwa o charakterze gospodarczym – 389, oraz kradzieże z włamaniem -364 zdarzeń. Stróże prawa ukarali też winnych znacznie większą ilością mandatów. Było ich aż 18 tys. 965, o 1993 więcej niż w 2013 roku.

Mniej osób (o 174) trafiło też do izby wytrzeźwień. W sumie było ich 1273. Od razu widać natomiast, że KMP postawiło na wyeliminowanie z naszych ulic nietrzeźwych kierowców. Wyłapanych zostało ich bowiem aż 406, a w 2013 roku tylko 288. Mamy więc wzrost o 188 przypadków.

Stan etatowy jednostki wynosi 312 etatów policyjnych – aktualnie 6 wakatów, 37 etatów korpusu służby cywilnej (aktualnie bez wakatów). W 2014 r. ze służby w policji zwolniło się 18 policjantów, a 8 zostało przeniesionych do innych jednostek. Do służby w naszej jednostce zostało przyjętych 21 osób. Z innych jednostek przeniosło się do tutejszej jednostki 19 policjantów.

A jakie są priorytety dąbrowskich policjantów na 2015 rok? Prowadzenie intensywnych działań prewencyjnych i wykrywających, ukierunkowanych na ograniczenie przestępczości zwłaszcza w takich kategoriach jak: kradzieże z włamaniem pojazdów, oszustw skierowanych na placówki bankowe oraz podmioty zajmujące się obrotem środkami płatniczymi, przestępstw o charakterze korupcyjnym. – Planujemy także m.in. poprawę jakości prowadzonych czynności na miejscu zdarzenia, pełne wykorzystanie zabezpieczonych śladów kryminalistycznych. W celu dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzić będziemy działania w zakresie kontroli stanu trzeźwości kierowców oraz dążyć będziemy do ograniczenia wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi – podkreśla rzecznik KMP w Dąbrowie Górniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto