Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Historia pomnika Stanisława Staszica [FOTO]

Piotr Sobierajski
Postać Stanisława Staszica, wybitnego filozofa, publicysty, geologa, ale także m.in. ministra stanu Królestwa Polskiego, miała ogromny wpływ na dzieje ziem, na których powstała współczesna Dąbrowa Górnicza. Nic więc dziwnego, że w 1962 roku przed ówczesną Szkołą Górniczo-Hutniczą w naszym mieście stanął jego pomnik, a samo wydarzenie odbiło się szerokim echem w całym regionie zagłębiowskim.

Dzięki m.in. zaangażowaniu Stanisława Staszica w kopalni Reden rozpoczęło się wydobycie węgla, a potem budowa kolonii górniczej. Przed 1830 rokiem liczyła ona już ok. 70 domków. Jemu można też zawdzięczać powstanie huty cynku "Konstanty". Korzeni szkoły górniczej w Dąbrowie Górniczej, która oficjalnie zainaugurowała swoją działalność w 1889 roku, też należałoby szukać w kieleckiej Akademicznej Szkole Górniczej, założonej z inicjatywy tego wybitnego Polaka. Po wielu perturbacjach, związanych m.in. ze strajkiem w 1905 roku oraz działaniami wojennymi w czasie I wojny światowej, kiedy szkoła była zamykana, w 1919 roku ponownie wznowiła działalność. Tym razem była to Państwowa Szkoła Górnicza i Hutnicza, której patronem został Stanisław Staszic.

Pomnik, upamiętniający dzieło prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk, do dziś stoi na skwerze pomiędzy ulicami Górniczą i Legionów Polskich, w pobliżu Muzeum Miejskiego Sztygarka oraz Zespołu Szkół Zawodowych, któremu niezmiennie patronuje. Inicjatywa jego budowy zrodziła się w 1958 roku, a na ten pomysł wpadli wychowankowie szkoły. W tym samym roku wmurowany został kamień węgielny. Rozpoczęła się także zbiórka niezbędnych funduszy, a po trzech latach można było już podziwiać ostateczny efekt tych starań. Pomnik powstał według projektu rzeźbiarzy Jerzego Kwiatkowskiego oraz Kazimierza Madeja. Odlew wykonany został w hucie w Gliwicach.

Odsłonięcie pomnika miało niezwykle uroczysty charakter, a to wszystko działo się 30 września 1962 roku i połączone było ze zjazdem wychowanków "Sztygarki". Na cokole znalazł się napis: "Stanisław Staszic 1755-1826. Wielkiemu Polakowi, którego umysł i serce służyły Ojczyźnie - jej przyszłości. Wychowankowie Szkoły Górniczo-Hutniczej w Dąbrowie Górniczej. Wrzesień 1962".

Na terenie Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka znajduje się także pamiątkowy obelisk, upamiętniający stulecie istnienia tej zasłużonej dla miasta i regionu placówki edukacyjnej. To także inicjatywa wychowanków. Obelisk pojawił się na placu szkolnym w 1989 roku. Widnieje na nim napis: "W dowód pamięci i głębokiego szacunku dla wszystkich pokoleń, które dzieliły losy Szkoły Górniczej Sztygarki, wniosły trwały wkład w jej rozkwit i rozwój polskiego górnictwa. W 100-lecie działalności szkoły w Dąbrowie Górniczej wdzięczni wychowankowie. Grudzień 1989".

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto