Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza i Czeladź wysoko w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Co złożyło się na sukces po badaniu 15 wskaźników?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Śląskiego 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Śląskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Czeladź i Dąbrowa Górnicza znalazły się wysoko w ogłoszonym 16 listopada Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. To wyjątkowy, miarodajny ranking. Jego podstawą są bowiem dane Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Opracowanie przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego w Katowicach im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Katowicach. Analizowany był poziom rozwoju gmin w wymiarze gospodarczym i społecznym z poszanowaniem środowiska i przestrzeni.

Ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz gminy o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy. O miejscu w rankingu zdecydował wynik wyliczony w oparciu o wskaźniki mierzące potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę.

W kategorii miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców pierwsze miejsce zajęły Tarnowskie Góry, drugie Cieszyn, a trzecie Mikołów. Tuż za podium, na czwartym miejscu sklasyfikowana została Czeladź.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z miejsca, które zajęliśmy w Rankingu Miast Województwa Śląskiego w kategorii miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Ranking oparty jest na wielu obiektywnych, opracowanych przez GUS wskaźnikach, dlatego wysoka w nim pozycja pokazuje, że nasze miasto rozwija się w szybko i co najważniejsze zachowując zasadę zrównoważonego rozwoju – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

- Dodatkowo rangę i znaczenie tego rankingu podnosi fakt, że patronuje mu wojewoda oraz marszałek województwa śląskiego. Wysokie czwarte miejsce nie jest przypadkiem, to efekt wieloletniej ciężkiej pracy naszych pracowników, przedsiębiorców, a także mieszkańców, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Ponadto miejsce tuż za podium motywuje nas do tego, aby podjąć działania, dzięki którym znajdziemy się na nim w kolejnych edycjach rankingu – dodaje.

Piąte miejsce zajęły Czechowice-Dziedzice, szóste Lubliniec, siódme Jasienica, ósme Łaziska Górne, dziewiąte Zawiercie, dziesiąte Żywiec.

W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Bielsko Biała, wyprzedzając Katowice i Rybnik. Kolejne miejsca zajęły: Gliwice, Tychy, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa oraz Jaworzno.

- Pracując w samorządzie każdego dnia działamy, aby podnosić poziom jakości życia w naszych miastach. Cieszę się, że inicjatywy, które podejmujemy w Dąbrowie Górniczej przynoszą efekty, co pozwoliło nam znaleźć się w gronie najlepszych gmin w Rankingu Samorządów Województwa Śląskiego – przyznał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców najlepsze okazały się: Goczałkowice-Zdrój, Buczkowice i Wilkowice. Kolejne miejsca zajęły: Imielin, Lubomia, Szczyrk, Chybie, Przyrów, Kornowac, Kozy.

Lista wskaźników badanych podczas ustalania pozycji gmin w rankingu:

  1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2018–2020
  4. Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 r. 5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020
  5. Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020 r.
  6. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 – średni wynik w %
  7. Saldo migracji na 1000 ludności w 2020 r.
  8. Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2020 r.
  9. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2020 r.
  10. Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r.
  11. Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020 r.
  12. Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2020 r.
  13. Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020 r.
  14. Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2020 r.
  15. Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2020 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto