MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Jesteście absolwentami V LO im. Zamoyskiego? To może znajdziecie się na tych starych ZDJĘCIACH. Zobaczcie to!

red.
HISTORIA. Uczniowie w Dąbrowie Górniczej rozpoczęli właśnie nowy rok szkolny 2022/2023. A pamiętacie jak wyglądała nauka w WASZEJ szkole? Mamy dla Was nie lada gratkę! Zobaczcie archiwalne zdjęcia z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego, z lat 2000 – 2020. Jeśli jesteście absolwentami tej szkoły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie tam siebie! Zobaczcie galerię zdjęć!

Uczęszczaliście do V LO im. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej? Jeżeli tak, to może jesteście na ZDJĘCIACH sprzed lat

Fotografie pochodzą w większości ze szkolnych kronik, dokumentujących wszystko to co działo się w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego na przestrzeni lat 2000 – 2020. Są to więc między innymi uroczyste inauguracje roku szkolnego, konkursy, studniówki, wizyty ciekawych gości. Nie zabrakło również zdjęć z wymian zagranicznych, wycieczek, sportowych zawodów czy Paraspartakiady Śląska i Zagłębia, w organizacji której od wielu lat pomagają wolontariusze dąbrowskiej placówki edukacyjnej.

W kwietniu 1990 r. powstał projekt założenia nowego liceum dzięki inicjatywie Dąbrowskiego Komitetu Obywatelskiego. Pierwszy wstępny egzamin do V LO odbył się już w maju 1990 r. Spośród 250 kandydatów zostało przyjętych tylko 52 najzdolniejszych uczniów. Utworzono dwie klasy. Wychowawcą klasy Ia została Zofia Piertasińska, a klasy Ib Czesław Pietrasiński. Powstała również jedna klasa II oraz jedna klasa III. Obowiązki wychowawcy klasy II pełniła Jolanta Nędzyńska - Fudalej, a klasy III Janina Karoń.

3 września 1990 r. w budynku znajdującym się na ulicy Wybickiego 1 w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego. Dyrektorem została Danuta Micur. Od początku szkoła była ukierunkowana na nauczanie języków obcych.

W 1991 r. VLO zostało przeniesione do nowego budynku przy ulicy Dąbskiego 17. W nowych murach odbyły się pierwsze egzaminy dojrzałości, które zakończyły się sukcesem: 85% absolwentów dostało się na wyższe uczelnie.
Do pełnej nazwy szkole brakowało już tylko patrona. Przyjęto, że będzie nim Kanclerz Jan Zamoyski. Uroczystość nadania imienia odbyła się 7 kwietnia 2000 roku. Honorowym gościem był krewny kanclerza Marcin Zamoyski.
Rok szkolny 2000/2001 uczniowie rozpoczęli w budynku na ulicy Czapińskiego 8. Szkoła uzyskała nie tylko nową siedzibę, ale jako jedno z niewielu liceów utworzyła kierunek menedżerski. Ponadto młodzież miała możliwość nauki w klasach o kierunkach: humanistycznym, ekologiczno-turystycznym, matematyczno-informatycznym i językowym.

Od września 2002 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Anna Ornat. Wraz z nowym dyrektorem wszedł do szkoły nowy język - język włoski - jako że Anna Ornat jest romanistką i uczy języka francuskiego i języka włoskiego. Utworzono dwie grupy języka włoskiego w roku szkolnym 2002/2003.

Dąbrowa Górnicza. Jesteście absolwentami V LO im. Zamoyskieg...

W roku szkolnym 2009/1010 w szkole powstaje pierwszy oddział dwujęzyczny z wykładowym językiem angielskim. W tym języku nauczane są: chemia, wos, literatura angielska oraz godzina wychowawcza. V LO obchodzi hucznie Jubileusz XX-lecia szkoły. Szkołę odwiedza  wiceminister edukacji narodowej.

Dziś szkoła należy do najlepszych w regionie, plasując się w gronie placówek edukacyjnych wyróżnianych w rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektyw.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto