Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej będzie piękna, a handel wróci tu do łask? Wiemy już, od czego to zależy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kiedyś na ul. 3 Maja królowały samochody, potem pojawiły się tymczasowo ławki, meble i zieleń. Auta już nie wróciły, ale ostateczny projekt zmian czeka jeszcze na realizację 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kiedyś na ul. 3 Maja królowały samochody, potem pojawiły się tymczasowo ławki, meble i zieleń. Auta już nie wróciły, ale ostateczny projekt zmian czeka jeszcze na realizację Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/D.Nowak/UMDG
Ulica 3 Maja przed 1989 rokiem tętniła życiem. To właśnie tu mieszkańcy robili zakupy, wypoczywali na ławkach. W kolejnych latach zamiast deptaka zaczęły tu królować samochody. Kierowcy jeździli, parkowali, był jeden chaos, a handel upadał dzień za dniem. To wszystko miało się zmienić ostatecznie w 2019 i 2020 roku, kiedy miasto planowało całkowicie przebudować ul. 3 Maja w ramach projektu “Żywa Ulica”. Czy zatem ta nowa koncepcja przepadła czy tylko została na razie odłożona w czasie?

Samochody wypędzone z 3 Maja, jest też nowe oświetlenie

– Jesteśmy zdeterminowani, by ul. 3 Maja oddać mieszkańcom i ludziom, którzy tam się pojawiają, czy to jako klienci sklepów, czy spacerowicze. Jak pokazują badania ankietowe, większość dąbrowian opowiada się za zmianami – mówił w 2017 roku Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – Zdajemy sobie sprawę, że są to zmiany rewolucyjne, dlatego teraz będziemy dalej rozmawiać z przedsiębiorcami i mieszkańcami, by wspólnie znaleźć odpowiedzi na ich potrzeby. Zastanowimy się razem nad ewentualnym uelastycznieniem godzin dostaw towarów, czy wyznaczeniem miejsca do parkowania dla samochodów dostawczych. To wszystko są jednak tematy, które będziemy konsultować – dodał.

To fakt, w 2017 roku na coraz bardziej omijanej przez mieszkańców, a jednocześnie coraz mniej atrakcyjnej ul. 3 Maja coś drgnęło. Jesienią wprowadzony został tutaj tymczasowo zakaz wjazdu dla kierowców (oprócz mieszkańców i dostaw do sklepów), zniknęły słupki, a piesi zyskali większą przestrzeń. I tak zostało już na stałe, z czego dąbrowianie są dziś w większości zadowoleni. Na 2018 rok zaplanowane zostały natomiast nowe aranżacje zieleni, montaż nowego oświetlenia. To także stało się faktem. Nie da się jednak ukryć, że to wszystko było tylko przygrywką do zapowiadanych, ogromnych zmian przestrzennych, których koncepcję poznaliśmy w marcu 2018 roku. Wizualizacje prezentowały się zachęcająco, a nowe place, przebudowany całkowicie odcinek od ul. Bandrowskiego do Górniczej, mnóstwo drzew i zieleni robiły wrażenie. W 2019 roku realizacja projektu nie ruszyła jednak z miejsca, potem pojawił COVID-19, a do tego coraz większy rozmach miały już inne, także ważne dla miasta i mieszkańców inwestycje.

Tego jeszcze w mieście i regionie nie było

Co zatem miało zmienić się na ul. 3 Maja, by przywrócić jej handlową funkcję, a przy okazji zachęcić dąbrowian do tego, by to właśnie tu czuli się dobrze i spędzali wolny czas?

Na odcinku ul. 3 Maja pomiędzy ulicami: Sobieskiego i Kadena–Bandrowskiego zaplanowano realizację pierwszego w regionie woonerfu – rozwiązania urbanistycznego charakteryzującego się wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu oraz walorami estetycznymi i użytkowymi. Miejsce to zapewni dostęp samochodowy w niezbędnym zakresie, jednak ruch pieszy zostanie tu potraktowany priorytetowo. Dodatkowym wyróżnikiem terenu będzie infrastruktura rekreacyjna dla mieszkańców, której brakuje w gęstej zabudowie śródmiejskiej.

Woonerf powstanie na ul. 3 Maja pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego. Na całym odcinku ulicy utrzymana zostanie zmieniona organizacja ruchu, wprowadzona oznakowaniem zakazu wjazdu od strony ul. Sobieskiego oraz strefy zamieszkania.Nawierzchnia będzie wymieniona, a pośrodku ulicy pojawią się „ zielone wyspy”, czyli trawniki z drzewami w szpalerze. Przestrzeń zostanie oświetlona przez słupy umieszczone w części pieszej (latarnie) i na trawnikach. W sąsiedztwie obiektów zabytkowych zainstalowane zostaną tablice informujące o ich historii i wartościach.

Po przebudowie plac przed Resursą stanie się najważniejszym miejscem na ul. 3 Maja. Na co dzień może być wykorzystywany rekreacyjnie przez mieszkańców sąsiadujących terenów. W związku z tym wprowadzony zostanie szpaler drzew oddzielający zasadniczą część placu od pasa jezdnego, a skwer pomiędzy budynkami przy ul. 3 Maja nr 11 i 11a zostanie częściowo utwardzony, pojawią się na nim meble miejskie.

Dzięki przekształceniu w park, plac między budynkami 3 i 5 zyska nową funkcję. W jego centrum powstaną kwartały z niską roślinnością i drzewami, a każdy z nich będzie przecięty dwoma przejściami pomiędzy budynkami nr 3 i 5. Istniejąca fontanna w formie rzeźby zostanie zastąpiona przez sztuczny strumień wkomponowany w przestrzenie z zielenią.
Pasaż centrum zachowa swoją funkcję handlową. Jego rozbudowa będzie służyła rozwiązaniu problemu dostaw, który był szeroko omawiany w trakcie spotkań z przedsiębiorcami. Równocześnie uporządkowane zostanie otoczenie pasażu.
Droga lokalna powstanie na odcinku od ul. Kadena-Bandrowskiego do ul. Górniczej. Wskazany odcinek będzie drogą klasy lokalnej. Jezdnia zostanie wyesowana w związku z wprowadzeniem zieleni oraz zgrupowań miejsc postojowych w układzie równoległym i skośnym.

Najpierw tramwajowa inwestycja, nowe przystanki, przejścia dla pieszych

Czy jest więc szansa, że doczekamy tego wszystkiego? Dowiedzieliśmy się, że i owszem, ale trzeba będzie poczekać jeszcze dwa, może trzy lata.

- Podstawowym celem „wpuszczenia” na ul. 3 Maja urbanistów i projektantów było wyeliminowanie z niej ruchu samochodów i przywrócenie jej mieszkańcom. Zaprosiliśmy do tego projektu specjalistów z fundacji „Napraw sobie miasto”, którzy wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami prowadzącymi działalność przy ul. 3 Maja, a także użytkownikami ulicy wydyskutowali kierunek zmian, jakie powinny wydarzyć się w przyszłości w tamtym miejscu – mówi Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Jak podkreśla, przed rozpoczęciem zmian, ulica ta faktycznie pełna była samochodów, służyła za parking, nie była miejscem w którym piesi mogli czuć się bezpiecznie i z pewnością nie była też pasażem handlowym. W wyniku przeprowadzonych wywiadów oraz modelowania przestrzeni na samej ul. 3 Maja powstała koncepcja, która zakłada w tym miejscu zaaranżowanie estetycznej przestrzeni publicznej.

Kiedyś na ul. 3 Maja królowały samochody, potem pojawiły się tymczasowo ławki, meble i zieleń. Auta już nie wróciły, ale ostateczny projekt zmian czeka jeszcze na realizację 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy ulica 3 Maja w Dąbrowie Górniczej będzie piękna, a han...

- Wiemy doskonale, że spełnienie tej wizji wymaga inwestycji i przebudowy całej ulicy. Będzie to możliwe po zakończeniu projektu Zielonej Mobilności, związanego z modernizacją linii tramwajowej oraz przebudową głównej osi komunikacyjnej miasta. To właśnie w jego ramach zlikwidowana zostanie kładka dla pieszych, a w jej miejscu powstanie wyniesione przejście dla pieszych, które będzie naturalnym przedłużeniem ul. 3 Maja prowadzącym do centrum handlowego Pogoria. W bezpośrednie sąsiedztwo 3 Maja przesunięte zostaną też przystanki tramwajowe. Wierzymy, że przeprowadzenie tych prac także wpłynie na ożywienie ulicy – tłumaczy Bartosz Matylewicz.

A zatem pozostaje nam czekać. Z nadzieją, że 3 Maja będzie kiedyś naprawdę piękna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto