Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza konkurs: tak może wyglądać nasze miasto

PAS
Tak również może wyglądać Dąbrowa Górnicza
Tak również może wyglądać Dąbrowa Górnicza mat. UM
Dąbrowa Górnicza konkurs. Dąbrowa Górnicza stara się stawiać na nowoczesne wizje rozwoju, czego dowodem jest m.in. doroczny konkurs, w którym swoje projekty prezentują studenci z całego kraju. Mogą zaproponować to, co chcieliby widzieć lub zmienić w mieście, a jedynym tak w zasadzie kryterium jest to, że zgłoszona do rywalizacji z innymi praca dyplomowa musi dotyczyć rewitalizacji lub właśnie rozwoju Dąbrowy Górniczej.

Dąbrowa Górnicza konkurs: tak może wyglądać nasze miasto

I trzeba przyznać, że to właśnie świeże spojrzenie na przestrzeń publiczną to często świetne podpowiedzi dla lokalnych władz, jak może i powinno zmieniać się miasto.

Właśnie zakończyła się tegoroczna, szósta już odsłona konkursu o nagrodę prezydenta Dąbrowy Górniczej, do której swoje prace zgłosiło 13 absolwentów uczelni wyższych z województwa śląskiego i małopolskiego. Komisja konkursowa wybrała najlepsze z nich.

– Wybór nigdy nie jest łatwy. Oceniając pracę komisja zwraca uwagę m.in. na efekty, jakie może przynieść miastu i mieszkańcom zastosowanie rozwiązań oraz pomysłów zaprezentowanych w pracach, a także ich realne wykorzystanie w praktyce. Liczy się też oczywiście nowatorskie, pomysłowe spojrzenie na wybrane problemy i propozycje ich rozwiązania – mówi Aneta Nowak w Urzędu Miejskiego, uczestnicząca w pracach komisji.

W tym roku szczególnie dwie propozycje wydają się mieć zastosowanie w praktyce. To zwycięska praca Katarzyny Pyki, autorki pracy dyplomowej „Projekt koncepcyjny parku technologicznego w Dąbrowie Górniczej" Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaproponowała konkretne rozwiązania restrukturyzacji terenów poprzemysłowych w mieście.

– Zintegrowanie parku technologicznego z miastem przyniesie wiele korzyści. Dobra lokalizacja, łatwy dostęp oraz wysokiej jakości architektura podniesie prestiż tego miejsca i przyciągnie nowych inwestorów. Proponowana funkcja parku technologicznego wzmocni bazę ekonomiczna miasta, zapewni nowe miejsca pracy, podniesie poziom wykształcenia, a przede wszystkim zwróci miastu niewykorzystane do tej pory obszary poprzemysłowe, nadając im nową jakość – podkreśla autorka pracy.

Wyróżniona praca Katarzyny Kozieł (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, kierunek: Architektura i Urbanistyka), skupia się z kolei na praktycznym zagospodarowaniu terenów rekreacyjnych nad jeziorem Pogoria I. Proponuje budowę wioski aktywności rekreacyjnej i sportowej. Są więc pawilony obsługujące pole namiotowe, domki letniskowe, boiska, korty tenisowe, wypożyczalnia sprzętu. W centralnym punkcie zaś hotel z punktem widokowym.

– Wioska została zaprojektowana z myślą o ludziach w każdym wieku i niezależnie od poziomu kondycji fizycznej. Zastosowane w projekcie proekologiczne rozwiązania w zakresie doboru materiałów i pozyskania energii ze źródeł odnawialnych sprawiają, iż założenie nabiera charakteru w pełni współpracującego z naturą – stwierdza Katarzyna Kozieł.

W poprzednich latach studenci przygotowali też m.in. projekt nowego dworca PKP w Dąbrowie Górniczej, a także „Laboratorium Paryż” oraz projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu po byłej KWK Paryż.

Oto wyniki tegorocznego konkursu:

Wśród nadesłanych prac znalazło się 11 magisterskich, 1 inżynierska oraz 1 licencjacka. Konkurs rozstrzygnięty został jedynie w kategorii "Wyróżniająca się praca magisterska", bowiem liczba zgłoszonych do konkursu prac dyplomowych: inżynierskich i licencjackich była niższa od wymaganej regulaminem (muszą to być przynajmniej 3 prace w danej kategorii). Nie wyklucza to jednak udziału tych prac w kolejnej edycji konkursu, która odbędzie się jesienią 2015 r.

Decyzją Komisji Konkursowej, nagrodę i wyróżnienia otrzymują autorzy następujących prac magisterskich:
• Nagroda Prezydenta Dąbrowy Górniczej:

Katarzyna Pyka, autorka pracy dyplomowej "Projekt koncepcyjny parku technologicznego w Dąbrowie Górniczej" (Politechnika Śląska w Gliwicach, Wydział Architektury).

• Wyróżnienie Prezydenta Dąbrowy Górniczej:
Anna Zagórska, autorka pracy dyplomowej "Wpływ zbiorników wodnych na wartość nieruchomości gruntowych na przykładzie Dąbrowy Górniczej" (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wydział Ekonomii, kierunek: Gospodarka Przestrzenna).

• Wyróżnienie Prezydenta Dąbrowy Górniczej:
Katarzyna Kozieł, autorka pracy dyplomowej "Projekt wioski aktywności sportowej i rekreacyjnej nad zbiornikiem Pogoria I w Dąbrowie Górniczej" (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, kierunek: Architektura i Urbanistyka).

• Wyróżnienie Prezydenta Dąbrowy Górniczej:
Karolina Kruk, autorka pracy dyplomowej "Projekt systemu komunikacji wizualnej dla terenów rekreacyjnych miasta Dąbrowa Górnicza obejmujących zbiorniki Pogoria I i Pogoria II" (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, kierunek: Architektura Wnętrz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto