Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Koszary na Redenie. Tu mieszkali górnicy

Piotr Sobierajski
Tak wyglądał budynek koszarowy w okresie międzywojennym
Tak wyglądał budynek koszarowy w okresie międzywojennym fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
Górnicze koszary powstały w 1827 roku na Redenie, był w nich szpital. By wstąpić do Korpusu Górniczego wójt potwierdzał dobre sprawowanie

Jednym z charakterystycznych budynków w kolonii Reden, gdzie na początku XIX wieku rozwinął się w naszym mieście przemysł górniczy, były koszary. Nie mają jednak nic wspólnego z wojskiem, a był to rodzaj hotelu robotniczego.

Zamieszkiwali tam ci robotnicy dąbrowskich zakładów, którzy byli kawalerami lub nie otrzymali jeszcze domów, gdzie mogliby zamieszkać z rodzinami. Koszary wybudowano w 1827 r. przy ul. wytyczonej w latach wcześniejszych (dziś okolice ul. Majakowskiego). Korpus Górniczy powstał na mocy ustawy, zatwierdzonej przez cara Aleksandra I Romanowa w 1817 r. Przynależność do niego zwalniała m.in. od służby wojskowej, trwającej 20 lat oraz od podatków. Każdy, kto ubiegał się o przynależność do Korpusu Górniczego musiał spełnić szereg wymogów i formalności. Jednym z potrzebnych dokumentów było zaświadczenie o dobrym sprawowaniu, wydawane przez wójta.

W koszarach założony został pierwszy 20-łóżkowy oddział "lazaret", który był namiastką dąbrowskiego szpitala. Leczono tam wszystkie schorzenia, także obrażenia, jakich górnicy doznali podczas pracy w kopalni. Po likwidacji Korpusu Górniczego w drugiej połowie XIX wieku w budynku znajdowały się mieszkania prywatne i przez krótki czas szkoła żeńska. Koszary rozebrane zostały w latach 60. XX w., przy poszerzaniu jezdni. Podobnie jak rozebrana oberża były to jedne z ostatnich świadectw inwestycji przemysłu Królestwa Kongresowego w Dąbrowie Górniczej.

Jeśli pamiętacie, co mieściło się w koszarach po II wojnie światowej lub macie zdjęcia z tego okresu piszcie przez całą dobę na [email protected] lub dzwońcie 32 262 36 95

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto