Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Ks. Grzegorz Augustynik - Przyjaciel i wielki człowiek

Piotr Sobierajski
Ks. Grzegorz Augustynik otaczał opieką dzieci i młodzież
Ks. Grzegorz Augustynik otaczał opieką dzieci i młodzież fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
Ksiądz prałat Grzegorz Augustynik, to kapłan, dzięki któremu w mieście stanęła jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych dla Zagłębia budowli, czyli bazylika Matki Boskiej Anielskiej. Sporą część życia związał z Dąbrową Górniczą, obejmując w 1897 roku parafię dąbrowską.

Urodził się w Zagórzu 25 listopada 1847 r. Pochodził z rodziny chłopskiej. Wybrał karierę duchowną. Ukończył Seminarium Duchowne w Kielcach i w 1875 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jego droga do Dąbrowy wiodła m.in. przez Włoszczowę, gdzie przez kilka lat pełnił posługę duszpasterską.

Pomimo carskich represji, zdołał w 1900 r. uzyskać pozwolenie na wyjazd do Rzymu, gdzie wyjednał u papieża Leona XII przywilej nadania budującemu się kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Jego konsekracja nastąpiła w 1912 roku. Otaczał opieką dzieci i młodzież. Założył Bractwo Matki Boskiej Anielskiej. Później powstało Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich i Katolicki Związek Młodzieży. W niedługim czasie, za sprawą energicznego kapłana, założono w Dąbrowie Górniczej ochronkę dla sierot, przedszkole, przytułek świętego Józefa oraz wybudowano okazały gmach przeznaczony dla Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, wyposażony w salę kinowo - teatralną. Organizował dla potrzebujących pomoc materialną i lekarską. Wspierał robotników, nauczał historii Polski.

Opublikował wiele prac o treści religijnej, a jego artykuły zamieszczały takie pisma jak "Dzwonek Częstochowski", "Przegląd Katolicki" czy "Pracownik Polski". Zasługi księdza Augustynika docenili jemu współcześni. Został odznaczony Orderem Polonia Restituta oraz Krzyżem Legionowym, był komandorem Orderu Pro Ecclesia at Pontifice. Koniec swego pracowitego życia spędził w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Zmarł 10 listopada 1929 roku w Krakowie, a jego ciało spoczęło w kaplicy dąbrowskiego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej.

Jeśli macie zdjęcia, dokumenty, pamiątki związane z miastem piszcie na [email protected] lub kontaktujcie się z Muzeum Miejskim Sztygarka, pod nr tel.
32 262 36 95.

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto