Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Miasto, jakiego nie znacie. Niezwykłe przedwojenne zdjęcia! Dąbrowskie dzielnice Reden, Strzemieszyce i Gołonóg

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Strzemieszyce. Szkoła powszechna. 1935 rok 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strzemieszyce. Szkoła powszechna. 1935 rok Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Dąbrowa Górnicza, HISTORIA MIASTA. Te unikalne przedwojenne zdjęcia są naprawdę nie zwykłe. Dąbrowa Górnicza co prawda prawa miejskie otrzymała w 1916 roku, ale jej historia jest oczywiście o wiele starsza. Widać to między innymi po zmianach, jakie zaszły w mentalności mieszkańców wraz z rozwojem przemysłu ciężkiego i wydobywczego.

Dużo starsze niż samo miasto są jego dzielnice, jak choćby Gołonóg, Strzemieszyce i Reden. I to właśnie te miejsca możecie zobaczyć w naszej galerii na przedwojennych zdjęciach.

Pierwsza znana wzmianka o Dąbrowie pochodzi z 1726 roku. Została odnaleziona w zapisach ksiąg parafialnych kościoła Świętej Trójcy w sąsiednim Będzinie. Pierwsza wzmianka o Gołonogu pochodzi natomiast z 1326 r. i mówi, że był on wsią klucza sławkowskiego. W 1675 r. erygowana została poprzez wydzielenie z parafii sławkowskiej parafia Gołonóg obejmująca także wsie Strzemieszyce Wielkie i Małe, Grabocin, Kazimierz i Niemce (Ostrowy Górnicze). Jak podaje portal: dabrowa.pl Gołonóg w 1787 roku liczył już 515 mieszkańców, podczas gdy Dąbrowa tylko 184. W latach 1950–1954 miejscowość była siedzibą gminy Gołonóg. W 1960 r. włączona została do Dąbrowy Górniczej.

W 1796 r. powstała kopalnia Reden nazwana od nazwiska hrabiego Fryderyka Redena, co dało początek budowie kolonii górniczej w latach 1820–1830 przez Stanisława Staszica i jej dalszej rozbudowy w następnych latach. Produkcja w kopalni wynosiła w 1840 r. 15 tys. ton węgla kamiennego, w 1900 r. ok. 20 tys. ton, w 1913 r. 274 tys. ton. Kopalnia Reden została ostatecznie unieruchomiona 9 lipca 1935 r. z powodu pożaru podziemnego. I to właśnie te wydarzenia możecie zobaczyć m.in. w galerii zdjęciowej.

Pierwsze wiadomości pisane o wsi Strzemieszyce pochodzą natomiast z początku XIV w. Wieś była wtedy własnością biskupów krakowskich i wchodziła do końca XVIII w. w skład klucza sławkowskiego. Pomimo gwałtownego rozwoju przemysłowego sąsiedniej Dąbrowy Górniczej i Ostrów Górniczych, Strzemieszyce Wielkie jeszcze w drugiej połowie XIX w. pozostawały miejscowością przeważnie rolniczą.

W 1909 roku Gmina Dąbrowa składała się z wsi Stara Dąbrowa i Niepiekło, oraz z kolonii: Huty Cynkowe, Huta Bankowa, Łabęcka, Mydlice i Reden. W 1915 roku do Dąbrowy zostają przyłączone kolonie: Cegielnia, Koszelew, Ksawera, Miejskie i Warpie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto