Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: miasto kupiło tomograf do badania drzew. Jak działa i w czym pomoże? WIDEO, ZDJĘCIA

PAS
Drzewa w Dąbrowie Górniczej znalazły się pod szczególną ochroną. Miasto kupiło specjalny tomograf komputerowy, który dokładnie zbada ich stan. Dzięki temu wiadomo będzie np., czy nadają się do wycinki, czy wręcz przeciwnie, powinny nadal rosnąć.

Specjalny tomograf komputerowy do badania drzew jest już w akcji. Pierwsze badania nowym sprzętem za nami. Sprawdzone zostały pomniki przyrody, rosnące przy ulicach Piecucha i Unruga. Sukcesywnie badane będą teraz także inne pomniki przyrody. Poza tym badania będą wykonywane po to, by sprawdzić, czy wniosek o usunięcie drzewa jest zasadny. Takich zgłoszeń trafia do Wydziału Ochrony Środowiska w dąbrowskim Urzędzie Miejskim rocznie nawet 8 tysięcy.

Do tej pory oględziny drzew przed wycinką przeprowadzane były wzrokowo, ale była to metoda nieprecyzyjna i niewystarczająca. Nie zawsze zewnętrzny stan drzewa pokazuje bowiem, że wnętrze pnia obumarło bądź odwrotnie − jest zdrowe i nie stwarza zagrożenia dla mienia i ludzi. Właśnie dlatego miasto postanowiło kupić specjalistyczny tomograf, pozwalający precyzyjnie określić „stan zdrowia” drzew. Urządzenie kosztowało nieco ponad 37 tysięcy złotych.

Badanie tomografem polega na umieszczeniu na pniu drzewa czujników, które są ostukiwane młotkiem. Urządzenie mierzy czas rozchodzenia się fali dźwiękowej od uderzenia, pomiędzy czujnikami. Wynik to obraz pokazany na ekranie komputera. Odpowiednia kolorystyka odzwierciedla stan pnia. W różnych kolorach zobrazowane są zdrowe tkanki, zgnilizna i pustki.

– Wiele osób i firm zwraca się do nas z prośbą o zgodę na wycięcie drzew, podając jeden powód – drzewo obumarło, zagraża bezpieczeństwu. Mamy świadomość, jak ważne są drzewa, co widzimy dobitniej na przykład w czasie upałów, gdy chronimy się w ich cieniu. Zależy nam więc, by decyzję o wycince podejmować z pełną wiedzą, tym bardziej, że rocznie takich zgłoszeń otrzymujemy nawet 8 tysięcy. Podjęliśmy decyzję o zakupie specjalistycznego sprzętu, który wyeliminuje ludzkie pomyłki – wyjaśnia Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim. - Często korona drzewa wygląda bardzo dobrze, jednak pień może być pusty albo zgniły. Dzięki tomografowi będziemy w stanie ocenić stan drzewa w sposób kompleksowy – dodaje Marian Urbaś, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska UM.

To nie będzie jedyny sposób na ochronę drzew w Dąbrowie Górniczej. Prezydent miasta Marcin Bazylak podpisał także zarządzenie, nakładające obowiązek podejmowania działań chroniących drzewa na placach budowy podczas realizacji inwestycji. Załącznikiem do zarządzenia jest zestaw dobrych praktyk, którymi należy kierować się w trakcie prac budowlanych lub remontowych.

– System korzeniowy drzewa jest priorytetem. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, kiedy w trakcie przeprowadzanych prac korzenie zostaną uszkodzone, a w efekcie drzewo może się wywrócić – wyjaśnia Anna Zadroga z Wydziału Ochrony Środowiska UM. – Zastosowanie się do tych zasad pozwoli na ograniczenie przypadków wywrócenia się drzew bądź ich obumarcia na skutek zniszczenia systemu korzeniowego. Powinno to również poprawić bezpieczeństwo w otoczeniu drzew zarówno w trakcie inwestycji jak i po jej zakończeniu – dodaje Anna Zadroga.

Wśród najważniejszych wskazań dla firm wykonujących prace ziemne znalazły się takie zalecenia jak: wyznaczenie strefy ochronnej drzewa, budowa ochronnego ogrodzenia wraz ze stosownym jego oznakowaniem, zabezpieczenie pni drzew, wyznaczenie tymczasowych dróg i odpowiednie cięcie korzeni i korony drzew.

– Chcemy, by inwestycje miejskie były prowadzone z troską o rosnące na terenie miasta drzewa. Ustawa o ochronie przyrody nie definiuje pojęcia zniszczenia drzewa w wyniku nadmiernego usunięcia systemu korzeniowego, jednak umożliwia nałożenie kary administracyjnej za zniszczenie, co naraża inwestora na dodatkowe koszty. Ponadto, brak uregulowań prawnych w tym zakresie powodował, że po zakończonej inwestycji drzewa często obumierały lub przewracały się w wyniku nadmiernego usunięcia i uszkodzenia systemu korzeniowego. Takich sytuacji chcemy uniknąć – wyjaśnia Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta.

Zbiór dobrych praktyk będzie załączany do dokumentacji inwestycyjnej i wykonawcy prac będą zobowiązani do stosowania się do tych wytycznych. Te same informacje i wytyczne trafią również do wszystkich jednostek podległych gminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto