Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Mieszkańcy obronili historyczne drzewa w parku przy Górniczej

WIAN
Anna Polewiak
Drzewa z zaniedbanego parku przy Górniczej znalazły skutecznych obrońców. Przypomnijmy, że pisaliśmy o planach przeprowadzenia wycinki przy tej ulicy. W tej sprawie do miasta i ArcelorMittal Poland, właściciela terenu, wpłynęła petycja lokatorów budynku sąsiadującego z parkiem, domagających się działań pielęgnacyjnych, a w razie potrzeby wycięcia drzew.

Piszący skarżyli się, że te znajdujące na granicy parku zasłaniają widok. Obawiali się też, że z racji wieku mogą być niestabilne. Jednak lokatorzy z budynków przy 3 Maja oraz Kościuszki złożyli w magistracie pismo w obronie "zielonych płuc". Drugie skierowano do ArcelorMittal Poland. Podpisało się pod nim około 20 osób. Drzewa znajdują się na skarpie w oddaleniu od budynków mieszkalnych i nie mogą w niczym wadzić ludziom z okolicznych domów, ani w czymkolwiek zagrażać. Wprost przeciwnie.

Czy zetną drzewa rosnące przy granicy z parkiem? [18 luty 2012]

- Żyjemy w kwadracie bardzo ruchliwych ulic Kościuszki, Dąbrowskiego, 3 Maja oraz Górniczej. Każde drzewko jest na wagę złota. To są zielone ekrany przeciwko hałasowi oraz spalinom. Wycinka drzew przy Górniczej, na których gniazdują ptaki, byłaby barbarzyństwem i bezmyślnością. Poza tym drzewa te zasłaniają nieciekawy widok na pojemniki ze śmieciami - stwierdza lokatorka Maria Szafran.

Protestujący dowiedzieli się w magistracie, że drzewa nie zostaną wycięte, bowiem znajdują się pod specjalną ochroną jako starodrzew. - Do urzędu nie wpłynął wniosek o zezwolenie na usuniecie drzew przy Górniczej. Teren należy do skarbu państwa, jest w użytkowaniu wieczystym ArcelorMittal Poland, który nie złożył wniosku. W odpowiedzi na pismo sprzeciwiające się wycince, mieszkańcy bloków sąsiednich otrzymali szczegółowe informacje z Wydziału Ekologii i Rolnictwa, które do dzisiaj nie uległy zmianie - informuje Zbigniew Sodo, zastępca naczelnika Wydziału Ekologii i Rolnictwa UM. Drzewa ze skarpy przy Górniczej towarzyszą mieszkańcom od wielu lat. Są częścią historii Dąbrowy. W budynku sąsiadującym z parkiem mieściło się po II wojnie św. półsanatorium dla pracowników Huty im. Feliksa Dzierżyńskiego, bo taką nazwę nosiła Huta Bankowa w latach 1952-1990. Park jest obecnie zaniedbany, może więc warto pokusić się o jego odnowienie, które wzbogaci roślinności w tej okolicy.


*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto