18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Młodszy inspektor Artur Klimek mówi o najbliższych planach dąbrowskiej KMP

Piotr Sobierajski
O planach policji i bezpieczeństwie w Dąbrowie Górniczej rozmawiamy z nowym komendantem miejskim policji, młodszym inspektorem Arturem Klimkiem

Jest pan doświadczonym policjantem. Jak przebiegała dotychczas pańska służba?

Z policją jestem już związany od ponad 20 lat i mam nadzieję, że to doświadczenie uda mi się też przełożyć na codzienną pracę w Dąbrowie Górniczej, Wcześniej kierowałem pracą policjantów w Mysłowicach i Myszkowie.

Czy można się spodziewać zmian w strukturze dąbrowskiej komendy?

Sama struktura w komendzie się sprawdza i nie będzie zmieniana, natomiast musimy reagować na to, co dzieje się w mieście. Z jakimi rodzajami przestępstw i wykroczeń spotykamy, co najbardziej zagraża bezpieczeństwu. W Dąbrowie Górniczej dane pokazują, że najwięcej zdarzeń związanych jest z kradzieżami rzeczy i kradzieżami z włamaniem. To około trzech czwartych wszystkich zgłoszeń i interwencji. Dlatego w naszej komendzie działa już Wydział ds. Przestępstw Przeciwko Mieniu, który zajmuje się właśnie wszystkimi tego typu sprawami. Powstał w kwietniu 2012 roku, wtedy, kiedy zlikwidowany został komisariat w Strzemieszycach.

No właśnie. Mieszkańcy nie są zadowoleni z faktu, że w Strzemieszycach nie ma już ani komisariatu, ani posterunku. Co dalej?

Będziemy robić wszystko, by takie zmiany były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców tej dzielnicy. Dlatego jest już możliwość kontaktu z policjantami, którzy pełnią dyżury w miejscowej szkole. Decyzja o zmianach była taka, by zlikwidować te komisariaty i posterunki o najmniejszym stanie etatowym, by w zamian policjanci pełnili służbę w terenie. Nie zapominamy o zagrożeniach, jakie czyhają na mieszkańców Strzemieszyc i okolic. Ten teren będzie patrolowany, policjanci będą też mieli obchody. Wspomagają nas także w tym rejonie policjanci z katowickich oddziałów prewencji.

Jakie są więc priorytety pracy dąbrowskiej KMP w tym roku?

Tak jak wcześniej wspominałem pojawią się zespoły ds. zdarzeń doraźnych, będące bezpośrednią reakcją na to, co dzieje się w mieście. Zależy nam więc na ograniczeniu zdarzeń związanych z kradzieżami mienia i kradzieżami z włamaniem, a także kradzieżami samochodów. W statystykach pojawia się też sporo bójek i rozbojów. Na tym będziemy się skupiać, solidnie pracując na innych odcinkach naszej codziennej służby.

W porównaniu z Jaworznem, gdzie rocznie ginie kilka samochodów, Dąbrowa Górnicza nie wypada najlepiej. Mówimy bowiem o ponad stu kradzieżach rocznie.
Tam idealnie działa monitoring, a poza tym nie ma tak wielu dróg ucieczki z miasta, po kradzieżach. U nas sytuacja wygląda inaczej, bo w czasie kilku minut złodzieje są w stanie umknąć albo w stronę Katowic, albo Krakowa. Nie mniej jednak będziemy też działać w tym obszarze. Na pewno będziemy też często działać prewencyjnie, by ograniczać i zapobiegać różnym zdarzeniom w ruchu drogowym. Liczba wypadków i kolizji może być niższa. Dlatego kierowcy mogą spodziewać się częstych kontroli stanu trzeźwości. To naprawdę przynosi oczekiwane skutki.

A co z patrolami w terenie? Mieszkańcy mają w pamięci czasy, kiedy niemal na co trzeciej ulicy mogli spotkać mundurowych. Czy jest szansa na zwiększenie takich patroli?

To także jeden z celów naszej codziennej pracy. Liczba patroli w terenie powinna się zwiększyć, ale musimy także pamiętać o czasie reakcji na zdarzenia. Wiadomo, że patrol mobilny ma większe pole manewru. Nie tylko szybciej dotrze na miejsce zdarzenia i zareaguje, ale także w razie konieczności może podjąć określone czynności. Patrole piesze mają nieco ograniczone pole manewru, ale też są oczywiście potrzebne. Wkrótce po przeszkoleniu trafi do nas piętnastu nowych funkcjonariuszy, którzy m.in. zostaną skierowani właśnie do służby patrolowej, także w strukturach komisariatu w Ząbkowicach.

W Dąbrowie policja zawsze dobrze współpracowała z miastem. Będzie kontynuacja takiej współpracy?

Lokalny samorząd i lokalne władze dostrzegają problemy, które pojawiają się w mieście i wspomagają służby mundurowe. Cenne jest finansowanie etatów 20 dzielnicowych. Porozumienie zawarte jest na pięć lat, do 2015 roku, co ma dla nas duże znaczenie. Miałem okazję już rozmawiać z prezydentem miasta, mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

Czy poza służbą, która jest czasochłonna, ma pan czas na swoje pasje?

Przede wszystkim to turystyka. Lubię wybrać się w teren, pozwiedzać ciekawe zakątki i zobaczyć coś nowego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto