Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza na weekend: ciekawe propozycje [PROGRAM WYDARZEŃ]

PAS, mat. prasowe
PKZ
Weekend ma być ciepły i słoneczny, tak więc warto wybrać się w plener albo skorzystać z jednego z licznych wydarzeń, organizowanych w naszym mieście. Oto krórtki przewdnik po tym, co będzie działo się w Dąbrowie Górniczej od piątku do niedzieli.

PIĄTEK

Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”

Mistrzostwa Europy SKUDN

Trzydniowa sportowa uczta dla wszystkich miłośników karate. Na mistrzostwa przyjadą najlepsi europejscy karatecy. Warto, więc zarezerwować czas, by również w sobotę i niedzielę wybrać się do hali, by zobaczyć i pokibicować uczestnikom tego sportowego wydarzenia.

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00.

Klub Malucha
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 13.00.-19.00.

3 x Papier
W Galerii Sztuki zagości wystawa 3 x Papier, czyli trzy różne wizje, trzy różne artystki, ale jeden temat - unikalny, ręcznie wytwarzany papier z materiału roślinnego. Małgorzata Buczek-Śledzińska, Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska zamienią przestrzenie galerii w miejsce pełne niezwykłych obiektów. Wystawa potrwa od 5 kwietnia do 6 maja, a wernisaż odbędzie się pierwszego dnia - 5 kwietnia o godz. 17: 00 w Galerii Sztuki. Wstęp wolny.

Człowiek z rośliną współistnieje od zawsze. Od wieków przetwarzał ją w papier, który wykorzystywał do produkcji odzieży, żagli, przedmiotów codziennego użytku i pisania. Początkowo w Azji do ręcznej produkcji papieru stosowano łyko morwy, włókna lnu i konopi, później łodygi bambusa, trzcinę, słomę i bawełnę. Majowie do wytwarzania papieru używali łyka figowca. Technologia tworzenia papieru była ściśle strzeżona. Do Europy dotarła w 1268 r., a do Polski dopiero pod koniec XV wieku.

Wystawa obiektów z papieru jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. W XXI wieku zdominowanym nowymi mediami i technologiami, artystki sięgają po roślinę, materiał nietrwały i oporny w obróbce. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to papier, z którego tworzą nie ma podobieństwa formalnego ze sztuką papieru minionych wieków. Nie podchodzą do tej materii w sposób archaizujący. W swej twórczości, wartości artystycznych nie sprowadzają jedynie do możliwości technicznych. Papier z materii roślinnej to dla artystek nowe, inne medium, w którym wyrażają własne treści, emocje i przemyślenia. Same zbierają rośliny i przetwarzają je w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. Praca w tej kruchej materii to droga poszukiwań i jednocześnie ryzyko twórcze. Dla Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek wybór materiału nie był przypadkowy. Z technologią przetwarzania rośliny w papier zapoznały się w trakcie studiów podyplomowych, w Pracowni Sztuki Papieru krakowskiej ASP, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Pani profesor od wielu lat prowadzi IV Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa, gdzie dzieli się wiedzą i przekazuje studentom tradycyjną metodę obróbki roślin. Zapoznała się z nią w 1990 r., w trakcie pobytu w Meksyku, gdzie zgłębiała tajniki sztuki prekolumbijskiej.

Mimo, że każda z artystek prowadzi indywidualną działalność twórczą, to od 2011 r. wspólnie wystawiały swe prace w Będzinie, Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Krakowie. Wystawa 3 x Papier jest dla nich kolejną, wspólną prezentacją odmiennych wizji artystycznych. To trzy różne odczucia świata. Artystki zależnie od własnej inwencji wykorzystują wyrafinowaną, naturalną kolorystykę roślinną, barwią lub odbarwiają przetworzoną roślinną pulpę. W swej twórczości przekraczają dosłowność i fizyczność materii, w której pracują. Nadają jej własny przestrzenny kształt i wymiar. Kreując własną wizję artystyczną jednocześnie nadają materii organicznej rangę ponadczasową. Obiekty powstałe z własnoręcznie wypreparowanego papieru to szczególny sposób istnienia rośliny.

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 15.30.

Easy English
Kolejne zajęcia nauki angielskiego

SOBOTA

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 10.00.

Biblioteka Planszówek
Zapraszamy wielbicieli planszówek do spędzenia czasu, grając w gry bez prądu.

Plac przed świetlicą środowiskową w Antoniowie ( ul. Spacerowa 4 ) godz. 10.00.
Czysty las cieszy nas

Zachęcamy i zapraszamy chętnych do aktywnego udziału w sprzątaniu antoniowskiego lasu. Po zakończonej akcji sprzątania uczestnicy wezmą udział w pikniku, podczas którego nie zabraknie gier i konkursów z nagrodami.

Klub Osiedlowy Helikon godz. 11.00.
Moja galaktyka. Podróż na Marsa

Na spotkanie, którego gospodarzem będzie Dariusz Nelle, znany dąbrowski propagator wiedzy astronomicznej, zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym. W programie znajdzie się m.in. projekcja filmu o planetach, zajęcia manualno-plastyczne. Na dzieciaczki czekać będą kosmiczne niespodzianki. Wstęp wolny po uprzednim zarezerwowaniu miejsca pod numerem telefonu: 32 733 87 95.

Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” godz. 13.00.
Mistrzostwa Europy SKUDN. Karate dla Serca

Mistrzostwa to nie tylko sportowe emocje i rywalizacja. Przed halą zaparkuje ambulans do poboru krwi. Każdy będzie mógł oddać krew, a tym samym uratować czyjeś zdrowie i życie.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.
SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw – spektakl

SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw to historia kierownika hotelu, który ma okazję gościć tajemniczego PREZESA, czyli Szefa wszystkich Szefów, od którego zależy być albo nie być hotelu, którym kieruje. Hubert, kierownik hotelu w Zakopanem, od miesięcy przygotowuje się na tę jakże ważną wizytę. Splot niefortunnych zdarzeń i góralska gwara sprawiają, że najwyższy rangą dostojnik trafia do pokoju, w którym nic nie wygląda tak, jak powinno. Mimo że widok z okna jest na Giewont, uwagę PREZESA przykuwa coś zupełnie innego… Nie wszystko jednak jest stracone, ponieważ PREZES pożyteczne połączył z przyjemnym i zaprosił do hotelu kochankę, nie mając pojęcia o tym, że żony też czasem robią niespodzianki… Brawurowa gra aktorska, klimat zakopiańskiego hotelu i przezabawne dialogi - oto czego można spodziewać się w spektaklu w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godz. 15 minut (w tym przerwa)

Obsada:

Paulina Holtz

Agata Załęcka

Anna Powierza

Arkadiusz Janiczek / Rafał Szałajko

Piotr Ligienza

Jacek Rozenek

Piotr Skarga

Autor i reżyseria: Emilian Kamiński

Kostiumy i scenografia: Andrzej Lewczuk

NIEDZIELA

Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30.
Jaś i Małgosia – Niedzielny Poranek Teatralny

W ramach Niedzielnych Poranków Teatralnych najmłodszych zapraszamy na kolejny spektakl. Tym razem na scenie wystąpią, wszystkim znani, Jaś i Małgosia. Nowa odsłona klasycznej bajki wciągnie małych widzów nie tylko w ciekawą opowieść o przygodach rodzeństwa, ale też zapozna z tematyką ekologiczną z myślą o zbliżającym się Światowym Dniu Ziemi (22 kwietnia). Dzieci poznają m.in. istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska. Czas trwania ok. 45 min. Bilety w cenie 10 zł.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. i 20.30.
To się nadaje do kabaretu – kabaret SMILE

Do Pałacu Kultury Zagłębia zawitają giganci polskiego kabaretu, zdobywcy dąbrowskiego DeBeŚciaka - Kabaret SMILE! Zaprezentuje on skecze ze swojego najnowszego programu To się nadaje do kabaretu.

W tym programie powraca wyczekiwana Bożena i jej mąż Merlin. Nowe perypetie tej zwariowanej pary to tylko część programu Kabaretu SMILE. Cały program to laboratoryjna mieszanka codziennych sytuacji, ponadczasowych tematów i przerysowanych postaci, które niesamowicie bawią każdego z nas. Nowe skecze, piosenki, gagi, puenty i inne odczynniki tworzą wybuchową reakcję. Na sali co chwila wybucha salwa śmiechu, po której przychodzi chwila zadumy i myśl: Faktycznie. Tak jest też w moim życiu!. Odwiedziny w szpitalu, zaległości w abonamencie rtv, współczesne plotki kontra hejterzy, facet w kuchni, życie ulicy, czy też odmienne pojmowanie rzeczywistości przez dorosłych i przez dzieci - to się nadaje do kabaretu!. Chcesz poczuć na własnej skórze z jakich odczynników korzystają artyści? Przyjdź na spektakl „na żywo”.

Kabaret Smile (rok założenia: wrzesień 2003) o sobie:

Preferujemy skecze obyczajowe, bazujące na humorze sytuacyjnym oraz na charakterystycznych postaciach. Lubimy bawić się formą. Szukamy absurdów życia codziennego i przenosimy je na scenę. Uwielbiamy śpiewać, jeden z nas nawet potrafi, dlatego też naszą silną stroną jest piosenka kabaretowa. Unikamy humoru politycznego bo po co parodiować komedię.

Kabaret to nasza pasja. Napisane przez nas teksty są tylko gliną, z której podczas występów, wraz publicznością, lepimy rzeźby zwane skeczami. Każdy nasz spektakl jest jedyny i niepowtarzalny. Oglądanie nas w telewizji czy w internecie jest jak zwiedzanie Nowego Jorku czy Wałbrzycha w Street View - Google Maps. Dlatego też jeśli kabaret Smile, to tylko i wyłącznie na żywo.

Skład:

Andrzej Mierzejewski

Paweł Szwajgier

Michał Kincel

Najważniejsze nagrody:

RYJEK 2011 - Nagroda publiczności i I-sze miejsce

DEBEŚCIAK 2010 - Nagroda publiczności i tytuł DeBeŚciaka

PAKA 2008 - Nagroda publiczności

PAKA 2006 - III miejsce


CAŁY WEEKEND

Kino Kadr

Twarz godz. 17.00.
Gatunek: dramat; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 91 min
Reżyseria: Małgorzata Szumowska; obsada: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol

Na południu Polski żyje młody mężczyzna - Jacek. Mieszka na wsi z siostrą i rodziną. Jest fanem zespołu Metallica. Nosi długie włosy i wąsy oraz skórzane spodnie i dżinsową kamizelkę z logo zespołu na plecach. We wsi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jednak jest człowiekiem wesołym, kochającym ludzi, zwierzęta i wszystko, co dookoła. Niedawno znalazł dziewczynę. Z Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Jednak z góry ustalony bieg życia Jacka zakłóca nieszczęśliwy wypadek – podczas prac na budowie największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski, bohater - po upadku z dużej wysokości - traci swoją TWARZ.

Po długim pobycie w szpitalu Jacek wraca do domu. Z nową twarzą, bo ekipie lekarzy jednego ze śląskich szpitali udało się dokonać prekursorskiej operacji przeszczepu. Bohater na chwilę staje się gwiazdą mediów, choć jego nowej twarzy daleko do doskonałości. Wszystkiego musi uczyć się od nowa: jak mówić, jeść, uśmiechać się. Pomaga mu w tym siostra, która jako jedyna wciąż wierzy, że Jacek będzie szczęśliwy, niezależnie od tego jak wygląda.

Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce - budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. Ale to jedynie tło wydarzeń. Główny nacisk położony jest na stawianie pytań o tożsamość. Kim się jest mając cudzą twarz?

Bohater nosi w sobie wiele niewiadomych, staje przed czymś nieznanym, trudnym, niepokojącym. Nie wie, co go czeka, a przecież jego życie - mimo tego, że zawsze wyróżniał się wyglądem - było z góry zaplanowane. To wszystko przeraża i przerasta Jacka, który stara się zachować wiarę w drugiego człowieka i w to, że wszystko się ułoży. Jest prostym człowiekiem i chce przede wszystkim żyć i kochać, bo dostał od życia drugą szansę. Siódmy film Małgorzaty Szumowskiej to opowieść o próbie powrotu do normalności. Twarz to współczesna baśń o człowieku, który jest naznaczony. Twórcy zadają pytania o tolerancję, granice wolności i znaczenie korzeni i związku człowieka z domem.

Pitbull. Ostatni pies godz. 19.30.
Gatunek: akcja, kryminał; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 120 min
Reżyseria: Władysław Pasikowski; obsada: Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński, Rafał Mohr, Dorota Rabczewska

Kiedy w zamachu ginie „Soczek”, partner „Majamiego", policjanci jednoczą się w myśl zasady: my, psy, musimy trzymać się razem. Pomszczenie kolegi stawiają sobie za punkt honoru i najwyższy priorytet. Zadanie skutecznie utrudniają im jednak ograniczenia pracy w policji: niedopinający się budżet, zwolnienia i kolejne przeniesienia. W tej sytuacji komendant stołecznej może zrobić tylko jedno - ściągnąć tych, którzy w imię sprawy gotowi są poświęcić wszystko. I tak po trzynastu latach na ekranie znów pojawiają się obok siebie „Despero", „Metyl” oraz „Nielat”, który po szkoleniu w Waszyngtonie nosi teraz ksywę „Quantico”. Trio zatrzęsie światem pruszkowskiej i wołomińskiej mafii. Ale wyposażeni w giwery gangsterzy to dziś niewielki problem w porównaniu z Czarną Wdową, która wżeniła się w przestępczy światek i nie zamierza ograniczać się do takich drobnostek jak handel narkotykami, wymuszenia czy nielegalne przemyty. To kobieta, która nie cofnie się przed niczym, by położyć łapę na wszystkim. „Despero" będzie musiał podejść wyjątkowo blisko niej, żeby przekonać się, jak funkcjonują współczesne organizacje przestępcze. Tylko czy nie sparzy się przy igraniu z ogniem?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto