Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zabytkowe grobowce na Starocmentarnej

Piotr Sobierajski
Najstarszy cmentarz w Dąbrowie Górniczej: tu spoczywają zasłużeni dla miasta i regionu
Najstarszy cmentarz w Dąbrowie Górniczej: tu spoczywają zasłużeni dla miasta i regionu PAS
Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz. W piątek Wszystkich Świętych. Będziemy odwiedzać groby swoich najbliższych, przyjaciół, znajomych. Wielu z nas wybierze się pewnie także na cmentarz przy ul. Starocmentarnej, najstarszą nekropolię w mieście, która powstała już w 1891 roku.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zabytkowe grobowce na Starocmentarnej

Warto przy tej okazji poznać nieco faktów z historii tego miejsca, bowiem można tutaj spotkać naprawdę wyjątkowe miejsca i nagrobki. Wiele z nich wymaga jednak odrestaurowania i właśnie w tym celu 1 i 2 listopada będzie tutaj prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej specjalna kwesta. A wszystkie zebrane dzięki temu fundusze przeznaczone zostaną właśnie na ratowanie zabytkowych grobowców.

Sam cmentarz powstał około 1887 roku i jego powstanie łączyło się ze staraniami o odłączenie od parafii Św. Trójcy. Wcześniej zmarli chowani byli bowiem w Będzinie. Wówczas wytyczono cmentarz, który służył parafii pod wezwaniem św. Aleksandra, a potem NMP Anielskiej. Dziś przynależy do parafii św. Barbary. Teren cmentarza należał pierwotnie do władz górniczych Zachodniego Okręgu Górniczego, które przekazały go wspólnocie parafialnej.

– Dąbrowa szybko się rozwijała, dlatego już w 1914 roku zabrakło miejsca dla kolejnych pochówków i cmentarz został zamknięty. Dopiero w 1957 roku został przekazany parafii pod wezwaniem św. Barbary. Od 1985 roku rozpoczęło się porządkowanie terenu cmentarza, a od 1990 roku ponownie odbywają się tutaj pochówki – opowiada Arkadiusz Rybak, prezes TPDG i dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: zasłużeni dla miasta i regionu

Na miejscu zobaczymy m.in. groby Adama Piwowara, pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej oraz jego ojca Leopolda Piowara, członka komitetu budowy bazyliki. Tu spoczywa Julian Polcer, budowniczy Zachodniego Okręgu Górniczego i projektant pierwszego dąbrowskiego kościoła pw. św. Aleksandra, stanowiącego dziś cześć bazyliki NMP Anielskiej oraz Korneli Kozłowski, urzędnik górniczy, pierwszy historyk górnictwa z DG. Znajdziemy tu również m.in. nagrobek Edwarda Miętki, bojownika PPS-u, a także wiele innych, z przełomu XIX i XX wieku. Współcześnie nekropolia zmienia z każdym dniem swój wygląd, o co dbają jej administratorzy, Grażyna i Henryk Głowaccy. – Pracy jest sporo, ale widać konkretne efekty, a to nas wszystkich cieszy. Kiedyś wszystko było zarośnięte, trudno się było tu odnaleźć. Dziś wygląda to wszystko inaczej – podkreśla Henryk Głowacki.

Dąbrowa Górnicza najstarszy cmentarz: kwesta na ratowanie grobowców


Kiedy będzie można wspomóc ratowanie nagrobków?

Arkadiusz Rybak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej: Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i wolontariusze będą kwestować przy ul. Starocmentarnej 1 i 2 listopada. Będzie można nas tu spotkać w godzinach 10 -16. Wszystkie zebrane fundusze przeznaczymy na odnowienie mających wielką wartość historyczną nagrobków.

Pierwsze efekty tych zabiegów już widać.

Arkadiusz Rybak: Tak, odnowiliśmy całkowicie nagrobek powstańca styczniowego Mikołaja Dziubka. Trzeba było wykonać wszystko od nowa, bo praktycznie się rozpadał. Teraz m.in. czeka na odnowienie płyta nagrobna kolejnego powstańca styczniowego, Aleksandra Popiela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto