Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Najważniejsze wydarzenia 2012 roku z życia Fundacji Godne Życie

Marta Bukowska, mat. fundacji
W Fundacji Godne Życie minął kolejny rok pomagania dzieciom i młodzieży z najuboższych środowisk w Dąbrowie Górniczej. Był to wyjątkowy, jubileuszowy, 10 rok działalności dąbrowskiej organizacji. Przyjrzyjmy się raz jeszcze najważniejszym wydarzeniom, które przeżywaliśmy w 2012 roku wspólnie z fundacją.

Pracowite początki roku
Rok zaczął się pracowicie. 16 stycznia została otwarta kolejna placówka Fundacji Godne Życie mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 31 w Ząbkowicach. Celem Klubu Wesołego Małolata, bo tak nazywa się świetlica, jest stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności pozaszkolnych.
W ramach ferii zimowych organizowany był szereg wycieczek, spotkań filmowych oraz Zimowa Akademia Sportowa. W wielu wydarzeniach podopieczni Fundacji Godne Życie uczestniczyli na zaproszenie Stowarzyszenia „Dar Serca”.

Chłopiec z nowotworem dyrektorem banku
W lutym Fundacja pomogła spełnić marzenie 11-letniego Łukasza z Dąbrowy Górniczej, u którego zdiagnozowano guza mózgu. Chłopiec marzy o tym, by mieć własny bank. Fundacja Godne Życie wraz z bankiem BGŻ pomogła choć w małej części zrealizować plany Łukasza, który na jeden dzień został Dyrektorem Oddziału Operacyjnego Banku BGŻ w Sosnowcu.

Światowy Dzień Wody
22 marca 2012 r. w ramach obchodów „Światowego Dnia Wody” we wszystkich pięciu placówkach Fundacji Godne Życie odbyły się imprezy pod hasłem „Bezpieczeństwo wody i żywności”. Taki temat obchodów miał na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest słodka woda i zrównoważone zarządzanie jej zasobami. Tegoroczne obchody organizowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Nie tylko Londyn miał własną Olimpiadę
26 czerwca Fundacje Godne Życie zainaugurowała Sezon Wakacyjny 20012, który również obfitował w niezwykłe wydarzenia. Równolegle z Euro 2012 i Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w Dąbrowie Górniczej trwała Olimpiada Sportów Niecodziennych. Impreza sportowa, w której podstawowymi konkurencjami są: rzut beretem, przesypywanie piasku łyżeczką na czas, jazda na rowerze stacjonarnym, mini slalom, budowanie wieży z klocków oraz w budzącym najwięcej emocji rzucie żołędziem do dziupli, przeszła już do fundacyjnej tradycji.

Latem miasto opanowała radosna twórczość uliczna
Tego lata Fundacja Godne Życie wystartowała także z nowym wydarzeniem- akcją Street Art. Idea „malowania na czym się da” znalazła odzwierciedlenie w pracach plastycznych nie tylko na płótnach na sztalugach rozstawionych wzdłuż alejek Parku Hallera klasycznych płótnach. Malowano na koszulkach, szkle, betonie, folii stretchowej, gipsowych odlewach oraz na dziecięcych uśmiechniętych buziach. Ponadto każdy z uczestników imprezy mógł włożyć swój własny wkład we wspólne dzieło na papierze wielkiego formatu Akcja Street Art. Odbyła się w ciągu zeszłych wakacji dwukrotnie.
Poza imprezami skierowanymi do ogółu społeczności lokalnej, dla podopiecznych organizowane były wycieczki, niecodzienne warsztaty i lekcje przyrody z muzykiem Bas Tajpanem.

Cudze Etno chwalili, swoje poznali
W dniach 22- 23 września Fundacja Godne Życie organizowała w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej Festiwal EtnoART. Miał on za zadanie udowodnić, że polska kultura ludowa nie jest powodem do wstydu. Podczas festiwalu każdy z uczestników mógł się o tym przekonać „własnoręcznie”. Przygotowano stoisko ozdobione pięknymi wyrobami tradycyjnymi. Sztuki wytwarzania każdego z tych rękodzieł można było nauczyć się podczas warsztatów. Uczestnicy mogli sami ulepić gliniane naczynie, nauczyć się robić papier czerpany, stworzyć pięknie zdobione kartki okolicznościowe, wyplatać kosze z wikliny, motać z siana, tworzyć biżuterię z filcu oraz spróbować swoich sił w quillingu, decoupage’u lub bibułkarstwie. Dodatkowo motywami folklorystycznymi zdobiono szkło i odlewy gipsowe.

Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć
W listopadzie wystartowała pierwsza kampania społeczna „Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć. Akcje prowadzone w ramach kampanii odbywały się od 5-9 listopada. Najgłośniejszą z nich była sama inauguracja wydarzenia. Obalenie muru oddzielającego osoby wykluczone od reszty ludzi stało się symbolicznym początkiem akcji, której celem jest zniesienie barier w postrzeganiu osób z tzw. marginesu społecznego. Uczestnicy inauguracji dowiedzieli się czym jest wykluczenie społeczne i jak pomagać ludziom potrzebującym. Podczas inauguracji wystąpił także pionier polskiej sceny reggae rapu- Bas Tajpan reprezentujący Stowarzyszenie „OdFrontu”. „Każdy jest równy w oczach tej energii, która tworzy wokół nas to wszystko”- podkreślał artysta.

Magiczne święta
7 grudnia w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej Fundacja Godne Życie już po raz drugi organizowała wspólne ubieranie choinki urzędowo- pozarządowej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz dąbrowskie organizacje pozarządowe. Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło prezydenta Zbigniewa Podrazy.
Jak choinka to i wigilia. W tym roku przy wspólnym wigilijnym stole w jednej z placówek Fundacji Godne Życie aby połamać się opłatkiem i życzyć sobie wszystkiego najlepszego spotkało ponad 130 osób, w tym najbardziej dotknięte bieda dzieci z dąbrowskich rodzin.

Przez cały czas świetlicach Fundacji Godne Życiem, codziennie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia pozaszkolne. Fundacja Godne Życie oferowała także swoim podopiecznym obiad, który dla wielu z nich jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Osoby dorosłe mogły skorzystać z poradnictwa pranego i psychologicznego.

Noworoczne postanowienie
Jakie jest postanowienie noworoczne osób tworzących Fundację Godne Życie? Sprawiać, by na twarzach podopiecznych jeszcze częściej gościł uśmiech. Każdy, kto będzie chciał pomóc w realizacji tego celu, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizacje Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie - KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz. A jakie noworoczne postanowienia macie Wy?

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto