18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: O początkach szkolnictwa w Gołonogu [ZDJECIA]

PAS, współpraca Muzeum Miejskie Sztygarka
Widok z 1943 roku, z Gołonoga w kierunku centrum Dąbrowy
Widok z 1943 roku, z Gołonoga w kierunku centrum Dąbrowy mat. Muzeum Miejskie Sztygarka
Prezentujemy kilka ciekawostek na temat początków szkolnictwa, które związane są z parafią w Gołonogu.

To właśnie tu, według najstarszych przekazów, miała powstać pierwsza szkoła parafialna. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy. Być może nawet w XVII lub XVIII wieku.

Fakt faktem, co potwierdzone, na początku XIX wieku szkoła w Gołonogu mieściła się w jednym z domów gospodarskich, a obowiązki nauczyciela pełnił organista. Trendy w szkolnictwie przełomu XVIII i XIX wieku oscylowały wokół tworzenia szkół świeckich, opłacanych przez mieszkańców danej miejscowości.

W 1819 r. organizator szkół na terenie obecnego Zagłębia Dąbrowskiego, proboszcz czeladzki ks. Jakub Krupiński, w obecności ks. Benedykta Pawołowskiego, proboszcza gołonoskiego, otworzył szkołę w Gołonogu. Ze strony mieszkańców obecni byli: Kazimierz Żydek - sołtys oraz Maciej Wartak - radny. Pierwszym nauczycielem został tu 34 letni Franciszek Hachulski z Koziegłówek, który umiał czytać i pisać, znał początki arytmetyki oraz grał na organach.

Okręg szkolny obejmował sąsiednie Ząbkowice, z których dzieci zobowiązane były uczęszczać do szkoły w Gołonogu. W 1819 r. zdolnych do nauki z Ząbkowic i Gołonoga, było ich sto.

Potem uczyli kolejno: Franciszek Nekamowicz, Józef Danecki.

Według inwentarza szkolnego z 1836 r. na wyposażeniu szkolnym znajdowały się m.in.: jeden stół szeroki osikowy na nogach krzyżowych do pisania, jeden stół wąski sosnowy na nogach prostych, tablica szeroka czarno malowana i sześć ławek. W szkolnej bibliotece w 1842 znajdowały się z kolei: wiadomości o ratowaniu osób w stanie pozornej śmierci będących, siedem tablic abecadłowych polskich i siedem rosyjskich, słowniki polsko-rosyjski i rosyjsko-polski, pamiętnik religijno-moralny, ustawa szkolna litografowana oraz trzy tablice z herbem Królestwa.

Pismo Inspektora Szkoły Wyższej Realnej w Kielcach do Rządu Gubernialnego w Radomiu z września 1846 r. stwierdzało, że budynek szkolny w Gołonogu był tak zniszczony, że nie sposób w nim było prowadzić lekcji.

Od 1854 r. w szkole gołonoskiej rozpoczął pracę nowy nauczyciel Grzegorz Płachciński, który zastąpił emerytowanego Józefa Daneckiego.

Jeśli macie pamiątki związane ze szkolnictwem w mieście piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum, nr tel. 32 262 36 95

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dąbrowa Górnicza: O początkach szkolnictwa w Gołonogu [ZDJECIA] - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto