Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: pokazali, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza latem [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
M. Bugała, Akademia WSB
Czy z młodymi kierowcami mamy tylko kłopoty? Czy jeżdżą kiepsko, a jeżeli tak to dlaczego? Czy wpływ na to ma poczucie, że są mistrzami kierownicy? Jakie mogą być skutki niebezpiecznej jazdy? Jak po traumatycznych przeżyciach nie tracić sensu i radości życia? Między innymi na te pytania, w trakcie konferencji i warsztatów odpowiedź znaleźli uczniowie szkół średnich oraz podstawowych.

Akademia WSB wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach 30 maja 2019 r. zorganizowała konferencję „Niedoświadczony. Zagrożony”. Celem wydarzenia było pokazanie zagrożeń jakie niosą za sobą niedoświadczeni kierowcy na drodze. Temat okazał się bardzo aktualny, gdyż w ostatnich 10 dniach na śląskich drogach zginęły 3 osoby poniżej 25 roku życia.

Swoim wystąpieniem konferencję rozpoczął prof. nadzw. dr Marek Walancik. Panel konferencyjny poprowadziła prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemanowicz wspólnie z mł. insp. Robertem Piwowarczykiem. Jak po traumatycznych przeżyciach nie tracić sensu i radości życia opowiadał Janusz Świtaj, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doszło do urazu kręgosłupa szyjnego i zmiażdżenia rdzenia kręgowego. O swoich doświadczeniach drogowych mówił również motocyklista ks. Piotr Pilśniak. Całość podlegała komentarzom lekarza specjalisty, który opowiedział jak wygląda proces leczenia obrażeń powypadkowych oraz ich rekonwalescencja.

- Wspólnie z Akademią WSB zorganizowaliśmy konferencję w czasie, kiedy kończy się wkrótce rok szkolny i zaczynają się wakacje. To dla policjantów szczególny okres, zwiększonej ilości wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi - mówi młodszy inspektor Robert Piwowarczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - To jest czas beztroski, relaksu, ale często także zbyt dużej swawoli. Dlatego dziś możemy przedstawić tu młodym ludziom nie tylko ważne informacje i dane statystyczne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także problemów związanych z uzależnieniami od narkotyków, środków odurzających. Dodatkowo postanowiliśmy zaprosić gości, ponieważ z młodzieżą należy rozmawiać faktami, konkretnymi informacjami. Stąd obecność pana Janusza Świtaja, który od 19 lat jest całkowicie sparaliżowany, właśnie po wypadku drogowym, przez pewnego rodzaju nonszalancję. Jeden błąd może zaważyć na całym naszym życiu. Dlatego wydaje nam się, że młodym ludziom trzeba pokazywać takie właśnie przykłady. W taki sposób możemy oddziaływać prewencyjnie, żeby to było skuteczne – dodaje.

Spotkanie uzupełnił występ - ku przestrodze - grupy RETO pn. „Świadectwo”.

Praktyczną częścią konferencji były pokazy w formie warsztatów w ramach:

- alkogogli, czyli symulacji zachowań ludzkich pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych – WORD KWP w Katowicach
- jazdy w szczególnych warunkach – CARGO Jaworzno
- warsztatów z zakresu zasadności używania w pojazdach pasów bezpieczeństwa - symulator dachowania – WORD Katowice
- pierwszej pomocy podczas zdarzenia drogowego – ratownicy medyczni, pracownicy WCPR

Pokazy przeprowadzali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto