18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Błędów - historia, zabytki, ciekawostki [WIDEO]

Piotr Sobierajski , współpraca: A. Rybak
Pustynia Błędowska jest chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko z województwa śląskiego
Pustynia Błędowska jest chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko z województwa śląskiego fot.arc
Drugą dąbrowską dzielnicą, której przyjrzymy się nieco bliżej, jest Błędów. To jedna z najbardziej oddalonych od centrum dzielnic (w sumie 21 km), która nie tylko ma swoją długą i ciekawą historię, ale także wiele walorów krajobrazowych.

Jednym z charakterystycznych dla Błędowa miejsc, które warto zobaczyć, jest kapliczka. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała, ale najprawdopodobniej w XIX w. Odprawiane były w niej msze św., przed wybudowaniem drewnianego kościoła oraz w latach 1951-1954, kiedy budowano nowy kościół. I właśnie błędowską świątynie też trzeba odwiedzić, zwłaszcza, że wybudowana na wzgórzu góruje nad okolicą. Strzelistą wieżę neogotyckiej budowli widać z daleka.. Pierwszy kościół, drewniany, spalił się bowiem w maju 1951 r. Wybudował go pierwszy administrator wydzielonej z Niegowonic parafii ks. Paweł Czapla. Drewno, potrzebne do budowy kupił w 1920 r. z dwóch rozebranych stodół. Budowa nowej świątyni trwała aż osiem lat, a została konsekrowana w maju 1960 r., przez biskupa Stanisława Czajkę. Do dziś, nie tylko w Polsce, a nawet Europie, Błędów kojarzony jest także z tutejszą pustynią, czyli największym w tej części globu skupiskiem lotnych piasków.

Dziś nie będzie też problemu z zakwaterowaniem, bo przy ul. Żołnierskiej, w miejscu spalonego schroniska młodzieżowego powstał "Eurocamping". Ośrodek CSiR-u jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po okolicznych terenach.

Błędów jest dzielnicą Dąbrowy bardzo wcześnie wymienianą w źródłach pisanych. Podają one, że w 1220 r. został on oddany przez biskupa krakowskiego Iwo Szawłowicza z Odrowążów jako uposażenie klasztorowi Kanoników św. Ducha w Prądniku. Była to duża wieś. W XV wieku posiadała 15 łanów kmiecych, łany dworskie oraz 6 łanów biskupa krakowskiego. W 1460 r. oprócz biskupa włości te zajmowały rody Trąbów i Pilawitów oraz Błędowscy herbu Połukozy. Podział zaznaczył się także w rozplanowaniu wsi, która składała się z szeregu przysiółków, takich jak Kuźnica Błędowska, Łazy, Rudy oraz Błędów z Zagórzem. Miejscowość przeżywała dobre i złe czasy. Źródła z XVI wieku notują tutaj tylko 2 łany kmiece z 10 zagrodnikami z rolą, 1 komornikiem bez bydła i z 6 węglarzami. Aż do 1790 r. Błędów był wyłączną własnością biskupów krakowskich i zaliczano go do tzw. Klucza Sławkowskiego. Wieś związana była z działalnością przemysłową, na co wskazują nazwy Rudy i Kuźnica Błędowska, jednak tę działalność zarzucono prawdopodobnie w XVIII w. W 1827 r. wieś liczyła 27 domów i 198 mieszkańców natomiast przysiółek Łazy 13 domów i 80 mieszkańców. Parafia powstała dopiero w XX w. Do tego czasu mieszkańcy Błędowa przynależeli do parafii świętokrzyskiej, sławkowskiej, a od XV wieku do parafii w Chechle.

Pustynia, czyli zobaczcie to

Powstanie Pustyni Błędowskiej wiąże się z intensywnym wyrębem lasów na potrzeby hut srebra i ołowiu, zapoczątkowanym w XIII-XIV w. Jej powierzchnia wynosi dziś około 32 km kw. Samo wyrażenie Pustynia Błędowska jest terminem geograficznym, który został wprowadzony do literatury w połowie XIX w. Mimo, że nie oznacza pustyni w sensie klimatycznym, obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem, którego turysta nie zobaczy w żadnym innym zakątku Polski. - Od początku XX w. pustynia spełniała też funkcję poligonu wojskowego. Ćwiczyły tutaj wojska armii Kraków oraz lotnicy z 2 pułku lotniczego z Krakowa.

Jeśli macie dokumenty, zdjęcia związane z Dąbrową Górniczą, piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum, pod nr 32 262 36 95

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

FRAGMENT PROGRAMU "PODRÓŻ ZA 1 BILET" TELEWIZJI TVS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto