Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Łosień - tutaj dobrze się mieszka

Piotr Sobierajski
80-lecie Koła Łowieckiego Dąbrowa w kościele w Łośniu
80-lecie Koła Łowieckiego Dąbrowa w kościele w Łośniu arc
Pierwsze wzmianki o Łośniu pochodzą dopiero z XIV wieku. Kościół i pomnik, to jedne z charakterystycznych miejsc. W dzielnicy wykopany został tzw. skarb hutnika

Kolejną prezentowaną w naszym cyklu dzielnicą jest Łosień, który w konkursie portalu dabrowagornicza.naszemiasto.pl na najbardziej atrakcyjną dzielnicę Dąbrowy Górniczej zajął pierwsze miejsce.

Plebiscyt. Wybieramy najlepszą dzielnicę Dąbrowy Górniczej [WYNIKI]

Również miejscowy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego jest zdaniem naszych internautów najbardziej ciekawą architektonicznie i wartą odwiedzin świątynią w naszym mieście.

Najpiękniejsze kościoły w Dąbrowie Górniczej [WYNIKI]

Pierwsze wzmianki pisane o wsi pochodzą dopiero z XIV wieku, kiedy rozciągała się ona na 20 łanach kmiecych. Właściciele wsi, czyli biskupi krakowscy osadzili tutaj także sołtysa na 2 łanach oraz posiadali karczmę, z której pobierali dochody. W XVI wieku Łosień liczył 15 i pół łana, a na tutejszym sołtysostwie siedzieli Stychnowscy. W późniejszych czasach dzierżawione ono było Kmitom z Grabowej i Chechła. Około 1550 r. wymienia się na terenie wsi kopalnię "Kraków", a sołtys tutejszy Jan Stychnowski eksploatował podobny zakład zwany "Lwów" - lezący pod Sławkowem. Drugą kopalnią łosieńska była kopalnia "Kałuża" eksploatowana w 1551 roku przez Macieja Płachetkę z Sikorki. Pośród innych górniczych rodów wymienieni są takę ci z Łośnia, a mianowicie Hejczyki, Pniaki, Szreniawy, Kleszcze, Woźniczki, Siodłaki, Kolczyki i Flasze.

Kościół w Łośniu został wybudowany staraniem miejscowego komitetu działającego pod przewodnictwem Jakuba Jaszczury, który po uzyskaniu pozwolenia od władz zaborczych wzniósł budowlę na miejscu starej kapliczki. Z tej kapliczki do nowego kościoła przeniesiono jedynie osiemnastowieczną figurę Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Budowę świątyni rozpoczęto w końcu XIX wieku, a zakończono dopiero w 1910 roku pod patronatem ks. Hipolita Łapinkiewicza - proboszcza sławkowskiego i jego wikariusza ks. Jana Bronikowskiego, który potem w Łośniu rezydował. Parafia w Łosniu została erygowana dopiero w 1958 roku.

Charakterystycznym miejscem w Łośniu jest pomnik "Przyjaźni żołnierza polskiego i radzieckiego", który przemianowany został potem na pomnik, upamiętniający bohaterów, walczących o wyzwolenie Dąbrowy Górniczej. Miał być rozebrany w latach 90. XX wieku, ale przetrwał. Pierwotnie był natomiast poświęcony żołnierzom 59 Armii Radzieckiej i Czwartego Korpusu Pancernego Gwardii.

W II połowie XIX w. pojawiła się tu siedziba gminy, która istniała jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Duże zmiany przyniosła budowa Huty Katowice, a następnie Koksowni Przyjaźń. W 1975 r. Łosień włączono do gminy Ząbkowice, a w 1977 r. do Dąbrowy. W 2006 r. odnaleziono tu tzw. Skarb hutnika czyli ponad 1000 monet i bryłki wytopionego srebra z XII wieku. Monety były bite przez Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego i mają ogromną wartość, nie tylko historyczną. Cały Skarb hutnika można zobaczyć w dąbrowskim Muzeum Miejskim Sztygarka.

Współpraca: A. Rybak

W 2015 r. ma powstać monografia Dąbrowy Górniczej, która rok później będzie świętować 100-lecie nadania praw miejskich. Jeśli macie dokumenty, zdjęcia, pamiątki, związane z miastem i dzielnicami, możecie udostępnić je Muzeum Miejskiemu Sztygarka, a być może znajdą się w trzytomowej monografii. Kontakt pod nr tel. 32 262 36 95

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto