Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: "Dni Amerykańskie" w Muzeum Miejskim "Sztygarka" [PROGRAM]

mat. prasowe
Dział etnograficzno-podróżniczy Muzeum Miejskiego "Sztygarka" zaprasza na Dni Amerykańskie.

W dniach 24-27.01.2013 roku zapraszamy do Muzeum Miejskiego "Sztygarka" na zorganizowany przy udziale Konsulatu USA w Krakowie i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej blok edukacyjno-kulturowy poświęcony Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej.

W programie:

24.01.2013 r. - od godziny 16

- „American West” - Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych. - wystawa fotograficzna Wiesława Pikula (wystawa czasowa 24.01. – 29.03.2013)

- „Sand Canyon–Castle Rock” – Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado. Wystawa fotografii Radosława Palonki (Instytut Archeologii UJ Kraków) - wystawa czasowa 24.01. – 29.03.2013.

- Wykład „Sand Canyon –Castle Rock” – Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado. dr Radosław Palonka (Instytut Archeologii UJ Kraków ) – godzina 17.00

- pokazy filmu „American West”- impresja filmowa z parków przyrody USA – od godziny 16.00 do 19.00

25.01.2013 (dwa pokazy: godz. 11.00 -12.30 i 17.00 -18.30)

- Grupa taneczna PRERIA (Agnieszka Barańska, Marcin Król, Marek Ptasiński) – pokazy tańców tradycyjnych pow wow,prezentacja strojów różnych narodów (Lakota, Crow, Apacze).

- "Istota tańca w życiu Indian Wielkich Równin” - wykład i prezentacja multimedialna – Marek Ptasiński - kulturoznawca Indian.

26-27.01.2013

Dni otwarte wystaw fotograficznych:

- „American West” - Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych (wystawa czasowa 24.01. – 29.03.2013)

- „Sand Canyon – Castle Rock” – Polski Projekt Archeologiczny w Kolorado (wystawa czasowa 24.01. – 29.03.2013)

Pokazy filmu „American West”- impresja filmowa z parków przyrody USA

Wstęp wolny.

Wiesław Pikul - American West

Amerykański Zachód kojarzy się nam z barwnym, dzikim, i zachwycającym obrazem natury. Widoki znane z wielu kolorowych filmów, wspaniałe dzieła natury, które przechodzą czasem nawet najśmielsze wyobrażenia.

Wystawa fotograficzna na którą składa się 60 barwnych zdjęć ukazuje piękno tamtych terenów. Autorem zdjęć jest Wiesław Pikul ur. 1948 r. w Żabnie k. Tarnowa.

Przewędrował tysiące mil by móc spojrzeć przez obiektyw aparatu fotograficznego na to, co najpiękniejsze w USA.

Autor wystawy mówi o sobie:

"Natura, jej piękno i przygoda od wczesnych lat mojej młodości były moją największą pasją. Zaczęło się w wieku 16 lat, kiedy to pierwszy raz zasiadłem za sterami szybowca. Tak rozpoczęta się moja wielka przygoda z lotnictwem, Ukończyłem kilka kursów lotniczych uzyskując uprawnienia pilota zawodowego II klasy, oraz pilota sportowego l klasy. Uprawiałem wyczynowo akrobację samolotową, brałem udział w wielu zawodach rajdowo-nawigacyjnych. Każdy lot to wielka przygoda i wydaje mi się, że to właśnie dzięki lataniu potrzeba przeżywania piękna natury pozostanie ze mną do końca życia".

Po wyjeździe do USA pod koniec lat 70. jak większość rodaków podejmuje prace. Przez wiele lat pracuje jako programista maszyn sterowanych cyfrowo. Każdy urlop to dalekie wyjazdy głównie do zachodnich stanów USA, połączone z fotografowaniem, bowiem fotografia stała się jego następną pasją życiową. Fotografuje głównie pejzaż.

Jak twierdzi fotografia to jeszcze jedno spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Od 1997 r. jest członkiem klubu fotograficznego Wright Camera Club, który działa przy Wright College w Chicago. Bierze udział wielu konkursach fotograficznych, gdzie zdobywa dziesiątki nagród i wyróżnień.

Chicago Area Camera Clubs Association - organizacja skupiająca około 2.5 tys. fotografów trzykrotnie wyróżnia go drugim miejscem w całorocznym konkursie w dziedzinie fotografii przyrody.

Wielokrotnie jego zdjęcia wykorzystywane były w kalendarzach publikowanych zarówno w USA jak i w Polsce. Fotografowanie pejzażu to niewątpliwie najbardziej popularna dziedzina fotografii, a zarazem jedna z najtrudniejszych, wymagających od fotografa nie tylko umiejętności fotografowania, ale również wielu innych, pozwalających być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Jeżeli do tego dodać odrobinę szczęścia to możemy liczyć na udane zdjęcia.

„Sand Canyon – Castle Rock”

Indianie Pueblo to jedna z najstarszych kultur na Południowym Zachodzie Ameryki Północnej. W XIII wieku n.e., na długo przed przybyciem Europejczyków, nastąpił gwałtowny rozkwit i upadek tej kultury w regionie Mesa Verde na pograniczu stanów Kolorado I Utah.

Dzisiaj Indianie Pueblo mieszkają w Arizonie i Nowym Meksyku.

Od 2005 roku Uniwersytet Jagielloński bierze udział w badaniach kultury Pueblo, a w 2011 rozpoczął się pierwszy samodzielny polski projekt w Kolorado - Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock.

Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, uczestniczą w nim studenci i absolwenci UJ.

Projekt realizowany jest we współpracy z badaczami amerykańskimi i współczesnymi Indianami Pueblo.

Grupa taneczna PRERIA

O tancerzach:

Agnieszka Barańska - dziennikarka radiowa, autorka artykułów o muzyce. Zafascynowana tańcem tradycyjnym kobiet z regionu Wielkich Równin. Uważa go za najciekawszy element kultury Native American.

Marcin Król - na co dzień kierownik w firmie farmaceutycznej. Organizator pierwszego festiwalu indiańskiego tańca pow wow w Polsce, prekursor i najbardziej utytułowany tancerz stylu tradycyjnego. Uczestnik ogólnopolskich zlotów Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian zasiadający w radzie honorowej zlotu. Marcin jest również twórcą replik indiańskiego rękodzieła. Kolekcjoner.

Marek Ptasiński - kulturoznawca dla którego kultura Indian stała się częścią jego życia. Kolekcjoner, rękodzielnik, autor licznych artykułów, prelekcji, wykładów wystaw. Wraz z przyjaciółmi tworzy grupę PRERIA, z którą tańczy w całej Europie. Przez 3 miesiące w roku mieszka w tipi, w wiosce indiańskiej. To edukacyjny projekt mający przybliżyć życie pierwszych Amerykanów. Tam odwiedzają go ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej...

1. Grand Entry

Czyli wielkie wejście. Polega zgodnie z kulturą indiańską na wejściu i zaprezentowaniu siebie jako tancerza. Na czele wszystkich tancerzy wchodzi lider niosący Staff – symbol honoru narodów indiańskich.
2. Taniec tradycyjny

Taniec tańczony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Nie zmienił się od lat i jest on podstawą wszelkich innych tańców.
3. Taniec Sneak up

Męski taniec zwiadowców. Myśliwi, wojownicy skradali się w wypatrywaniu wroga lub zwierzyny. Tancerze naśladują te ruchu, które w tańcu wyglądają dość dziwacznie.
4. Taniec Crow hop

Indianie podpatrując przyrodę zauważyli, że kruk jest bardzo charakterystycznym zwierzęciem. Pięknie wygląda w locie ale na ziemi gdy skacze jest dość pokraczny. Takie kroki są podstawą do tego tańca.
5. Round Dance

To wspólny, socjalny taniec tańczony parami. Przypomina on trochę naszego „Poloneza” jednak dowolność figur jest o wiele bogatsza. Wszystko zależy od prowadzącego.

Podczas tego tańca, bawimy się razem z publicznością. Nie zapraszamy ich, my ich po prostu „zabieramy” Tańczymy z nimi a za chwile każdy, nawet nowo zwerbowane osoby maja zadanie zabrać inne. W ten sposób końca nie widać a może to trwać baaardzo długo.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dąbrowa Górnicza: "Dni Amerykańskie" w Muzeum Miejskim "Sztygarka" [PROGRAM] - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto