Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: rośnie pierwszy budynek w Fabryce Pełnej Życia ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Budynek dawnego oddziału obróbki cieplnej i warsztatu elektrycznego zamienia się w salę multimedialną
Budynek dawnego oddziału obróbki cieplnej i warsztatu elektrycznego zamienia się w salę multimedialną Piotr Sobierajski, mat. UM
W piątek 10 maja odwiedziliśmy Fabrykę Pełną Życia w Dąbrowie Górniczej, gdzie trwa właśnie przebudowa, a w zasadzie budowa od nowa, dawnego oddziału obróbki cieplnej i warsztatu elektrycznego. Ma zamienić się w multimedialne centrum wystawowe oraz miejsce spotkań. Wykonawcą prac jest PRB „A. Piaskowski i S-ka” Sp. z o.o. Ich wartość to 5,95 mln zł, a termin zakończenia prac to przełom sierpnia I września 2019 roku.

Budynek, od którego rozpoczęła się przemiana poprzemysłowych terenów w śródmieściu Dąbrowy Górniczej, powstał na początku XX w. i wykorzystywany był jeszcze w czasach, gdy dąbrowski zakład wchodził w skład Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Kotlarskich i Mechanicznych FITZNER i GAMPER.

Jako jeden z najstarszych obiektów znajdujących się na terenie byłych zakładów DEFUM stanowi istotny element dla historycznej tkanki zabudowy – jego usytuowanie w ciągu podobnych obiektów tworzy z niego istotne dopełnienie, zarówno historycznej, jak i przestrzennej struktury urbanistycznej zakładu.

Efektem prac będzie adaptacja dawnego warsztatu dla potrzeb nowej funkcji – budynku wystawowego, miejsca spotkań, konsultacji społecznych. W trakcie prac odtworzony będzie układ okien i drzwi, zachowane zostaną ceglane elewacje i wszystkie detale architektoniczne określające historyczny charakter budynku. Dach pokryje płaska blacha cynkowo-tytanowa, stare okna i drzwi zastąpią aluminiowe z podziałem przemysłowym.

Przebudowa budynku rozpoczęła się w październiku 2018 roku. Początkowe plany zakładały zachowanie części ścian byłych warsztatów, ale szybko okazało się, że rozpadają się one jak konstrukcja z klocków. Stara zaprawa nie trzymała wcale cegieł. Konieczne stało się więc odbudowanie całego budynku od podstaw, cegła po cegle, tak by zachować jego pierwotny kształt.

- Musieliśmy rozebrać cały budynek, łącznie z konstrukcją stalową i kratownicami, które po modernizacji zostaną ponownie zamontowane, a do tego dołożone zostaną nowe – mówi Marcin Świtała, kierownik przebudowy byłych warsztatów na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. - Okazało się, że stan budynku nie jest tak dobry, jak pierwotnie przypuszczano, więc trzeba było wszystko rozebrać, praktycznie do poziomu zerowego, do starych kamiennych fundamentów. Na nich powstały nowe ławy żelbetowe, spinające całą konstrukcję. Teraz jesteśmy na etapie stawiania murów, ścian nośnych, w proporcjach jeden do jednego. To dość żmudna praca, do końca tego miesiąca powinniśmy się z tym uporać. Potem przystąpimy do budowy wieńca i montażu dachu. Wygląd obiektu zostanie praktycznie bez zmian – dodaje.

W międzyczasie trwały prace ziemne, związane z całą infrastrukturą, która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania nowego obiektu. Powstała kanalizacja sanitarna i deszczowa. Trzeba było też doprowadzić tu wodę i gaz. - To mamy w 90 procentach gotowe. Pozostaje tylko kwestia podłączenia samego budynku. Drogi dojazdowe nowe są już wykonane – informuje Marcin Świtała.

Powierzchnia zabudowy nowego budynku to prawie 490 metrów kw., a powierzchnia użytkowa 399 metrów kw. Kubatura to prawie 2800 metrów kw.. Budynek będzie miał wysokość 7,7 metra, a elewacja wysoka na 3,6 metra. - Na placu budowy cały czas mamy około 20 pracowników, a w szczycie prac było ich dwa razy tyle – mówi Marcin Świtała.

– Oczekiwania dąbrowian, wielokrotnie wyrażane w trakcie konsultacji, były takie, by w Fabryce stworzyć ośrodek będący uosobieniem zmiany – przestrzeń wystawową, a jednocześnie miejsce spotkań, prezentacji, koncertów. Budynek byłego warsztatu elektrycznego nadawał się do tego wręcz idealnie – historyczny, stylowy, nie za wielki, a jednocześnie wystarczająco duży, by pomieścić ponad 200 osób – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Głównym pomieszczeniem budynku będzie sala wielofunkcyjna z bezpośrednim wyjściem na obszerny taras zlokalizowany po stronie zachodniej (pod suwnicą).

Sala zostanie otwarta na całą wysokość (do połaci dachowej), co pozwoli wyeksponować elementy konstrukcyjne oraz wyposażenie instalacyjne (wentylacja mechaniczna, oświetlenie). Obiekt w całości będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Wokół budynku zostanie odnowiona konstrukcja suwnicy, pojawią się nowe dojścia, trawniki oraz mała architektura z betonowymi ławkami i koszami na śmieci.

Nowy budynek zostanie wkomponowany w nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, które ma powstać w najbliższych latach właśnie na terenie Fabryki Pełnej Życia, za Pałacem Kultury Zagłębia. Ostatnio rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na koncepcję nowego centrum, który wygrała praca autorstwa biura ANALOG Piotr Śmierzewski z Koszalina.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 22 tys. zł i zlecenie na zaprojektowanie nowej Fabryki Pełnej Życia. Jak podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej – w ten sposób projekt stworzenia tętniącego życiem serca miasta przechodzi do fazy realizacyjnej. - Jeszcze w tym roku chcemy powołać operatora Fabryki Pełnej Życia i rozpocząć rozmowy z potencjalnymi inwestorami – zapowiada prezydent Marcin Bazylak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto