Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza SOSW Gołonóg: święto Białej Laski 2014

PAS, mat. prasowe
mat. UM
Dąbrowa Górnicza SOSW Gołonóg. Każdego roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych spotykają się ci, którym bliskie są problemy osób z dysfunkcja wzroku. Święto Białej Laski na stałe wpisane jest już do kalendarza placówki.

Dąbrowa Górnicza SOSW Gołonóg: święto Białej Laski 2014

27 listopada obchody miały wyjątkowy wymiar. Poświecono je bowiem zmarłej w tym roku patronce ośrodka Zofii Książek-Bregułowej. Patronka wielokrotnie gościła w murach szkoły, spotykała się z młodzieżą i była dla niej wzorem twórczego, kreatywnego życia.

Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań ludziom na co dzień wspierającym niewidome dzieci i pomagającym realizować ich marzenia.

Polski Związek Niewidomych uhonorował zaproszonych gości odznakami Przyjaciela Niewidomych, a uczniowie wybranym przez siebie ludziom wielkiego serca przyznali tytuły Przyjaciela Ośrodka. Odznaki PZN otrzymali: Krystyna Kajdan, Izabela Gil, Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Jolanta Nowak, Jolanta Tarnowska, Wanda Strąk, Małgorzata Szleszyńska, o. Radosław Komarski, Jerzy Bazylak, Zbigniew Antos, Janusz Skorus, Klaudiusz Fross oraz Robert Lubomski. Statuetkę słońca oraz tytuł Przyjaciela Ośrodka z rąk uczniów odebrali: Anna Ornat, Iwona Wilk oraz Leon Podmokły.

Młodzież w przygotowanej inscenizacji zaprezentowała utwory poetki, zabawne i dramatyczne momenty z życia tej wyjątkowej i niepowtarzalnej postaci. Kulminacyjnym punktem obchodów było uroczyste otwarcie „Izby Pamięci”, którego dokonała, w imieniu prezydenta miasta wiceprezydent Iwona Krupa.

To wyjątkowe miejsce składa się z dwóch pomieszczeń – w pierwszym zgromadzono eksponaty związane z historią szkoły oraz wiele elementów stanowiących dawne wyposażenie i pomoce dydaktyczne ucznia niepełnosprawnego wzrokowo. Natomiast druga salka wystrojem zaskoczyła zarówno gości jak i licznie przybyłych przyjaciół Zofii Książek-Bregułowej. Odtworzono w niej pomieszczenie mieszkalne, na które składają się autentyczne meble i przedmioty stanowiące jeszcze niedawno własność poetki. Są wśród nich odznaczenia i medale, które otrzymała za udział w Powstaniu Warszawskim oraz pracę artystyczną na scenach naszego regionu. Liczne plakaty sprzed wielu lat przypomniały o dokonaniach niewidomej artystki, a sceniczne kreacje przeniosły zwiedzających w magiczny świat teatru.

Ta wyjątkowa uroczystość łącząca przeszłość z teraźniejszością dzięki niepowtarzalnej atmosferze dała jej uczestnikom wiele niezapomnianych doznań i wzruszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto