Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: strażnicy miejscy skontrolują piece. Nie będzie żadnych wymówek

PAS, mat. prasowe
mat. Polska Press
Dąbrowska straż miejska rozpoczęła akcję kontroli pieców i uruchomiła ekologiczne patrole. Jak podkreślają strażnicy miejscy nie będzie żadnego pobłażania dla trucicieli powietrza. A zatem można spodziewać się mandatów, a jeśli ich nie przyjmiemy skierowania sprawy do sądu.

Przez cały sezon grzewczy strażnicy miejscy będą jeździć po mieście i obserwować budynki. Jeżeli zauważą, że z kominów wydobywają się szkodliwe dymy, będą natychmiast interweniować.

– O współpracę prosimy także mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Nie można być obojętnym na to, co w piecu spala nasz sąsiad. Tutaj chodzi o zdrowie. Źle rozumiana solidarność sąsiedzka do niczego dobrego nie doprowadzi. W przypadku, gdy zauważyliście państwo ewidentne łamanie przepisów o ochronie środowiska, proszę do nas dzwonić. Inaczej nigdy nie uporamy się ze szkodliwym smogiem – apeluje Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej.

Truciciele powietrza są niemal w całym mieście. Praktycznie nie ma dzielnicy wolnej od tych zanieczyszczeń.

– Pieców węglowych nie ma na dużych osiedlach, które wykorzystują ogrzewanie sieciowe. Nie oznacza to, że te rejony miasta mają najlepszą jakość powietrza. Ze względu na przemieszaną zabudowę i przemieszczanie się mas powietrza, smog dotyczy niemal każdego mieszkańca Dąbrowy Górniczej – wyjaśniają strażnicy miejscy.

Dobrym przykładem jest tutaj ścisłe centrum miasta. Obok wieżowców są tutaj stare kamienice, w których nadal dominują piece węglowe. Tak jest chociażby na ulicy 3 Maja.

– Są tutaj budynki z nowoczesnymi bankami na parterach. Co z tego, skoro na piętrach takich kamienic, w piecach kaflowych, spalany jest bardzo kiepski opał, a niekiedy nawet zwykłe śmieci – mówi komendant Romanek.

Podczas interwencji strażnicy miejscy udzielają informacji o możliwościach uzyskania finansowego wsparcia od miasta, między innymi na likwidację uciążliwych pieców.

– Kontrole pieców zaczęliśmy od Mydlic. Sprawdzamy stan palenisk i jakość wykorzystywanego opału. Wchodzimy do domów, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej i gazowej. Dokładnie sprawdzamy, jakie piece wykorzystują właściciele posesji albo użytkownicy mieszkań. Jeżeli stwierdzimy, że w danym domu łamane są przepisy o ochronie środowiska, natychmiast uruchamiamy przewidziane prawem sankcje – mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Pamiętajcie, że najstarsze kotły na paliwo stałe należy wymienić do końca 2021 roku.

Za spalanie odpadów w piecu grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu w celu przeprowadzenia kontroli. Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. W miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6.00 do 22.00. Istotną sprawą jest również to, że przepisy prawa bardzo rygorystycznie traktują osobę, która uniemożliwia przeprowadzenia takiej kontroli. Grozi jej nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

Od 2017 r. działa w mieście system pomiaru „Luma”. Wykorzystuje on 25 detektorów badających zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 10 i PM 2,5, które rozlokowane są na terenie całego miasta i przez 24 godziny na dobę zbierają dane, które na bieżąco są aktualizowane i udostępniane w dedykowanej zakładce na miejskiej stronie internetowej. Po ponad roku działalności dowiedzieliśmy się, gdzie w mieście zanieczyszczenie jest największe i skąd się bierze.

Najgorsze powietrze dotychczas występuje w Gołonogu, Łośniu i Strzemieszycach. W analizowanym okresie, czyli od 10 stycznia 2017 do 14 stycznia 2018, najwięcej dni z przekroczeniami stężenia dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 wystąpiło w lokalizacjach: ul. Główna, ul. Strzemieszycka, ul. Idzikowskiego, ul. Żołnierska, ul. Gołonoska i ul. Fabryczna. Najwięcej dni z przekroczeniami w sezonie grzewczym zanotowano w następujących lokalizacjach: ul. Główna (25 dni), ul. Gołonoska (18 dni). Z kolei pojedyncze dni z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego PM10 w sezonie poza grzewczym zanotowano w punktach przy ulicach: Strzemieszyckiej, Chemicznej, Żołnierskiej, Czapińskiego, Fabrycznej, Robotniczej i Idzikowskiego.

Tylko w dwóch lokalizacjach zanotowano stężenia dobowe przekraczające 300 µg/m3, czyli ustawowy poziom alarmowania. Były to rejony ul. Tysiąclecia i ul. Granicznej, czyli obszar, w którym dominuje funkcja mieszkaniowa i usługowa. Oba położone są w dolinie, a gorsza jakość powietrza w sezonie grzewczym może być związana z występowaniem indywidualnych źródeł niskiej emisji oraz gorszymi warunkami przewietrzania. Poza sezonem grzewczym, jakość powietrza w obu lokalizacjach poprawia się. Przekroczenia poziomów stężeń informowania i alarmowych, określonych dla pyłu PM10 wystąpiły tylko w sezonie grzewczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto