Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce: radnych nie ma!? List otwarty do prezydenta

PAS
W Strzemieszycach mieszkańcy chcą spokojnie żyć, a teraz po prostu się nie da
W Strzemieszycach mieszkańcy chcą spokojnie żyć, a teraz po prostu się nie da PAS
Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce. Mieszkańcy Strzemieszyc czują się nadal opuszczeni przez miasto i swoich radnych. Żaden z rajców z tego terenu nie zajwił się na wtorkowym spotkaniu w remizie OSP, gdzie omawiane były najważniejsze kwestie z życia dzielnicy. Pojawił się za to...radny Marek Węgrzynowicz, choć wybrany został w zupełnie innym okręgu.

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce: radnych nie ma!? List otwarty do prezydenta

Strzemieszyczanie nie zamierzają się jednak poddawać. Usilnie zabiegają o powołanie Rady Dzielnicy, jednym z celów dla części mieszkańców jest także oderwanie tej dzielnicy od Dąbrowy Górniczej i samodzielne gospodarowanie na tym terenie. Mieszkańcy upominają się o swoje prawa w magistracie, ale na razie nie satysfakcjonują ich ani odpowiedzi władzy, ani jej działania. Część mieszkańców widzi szanse na poprawienie codziennego losu w ramach dalszego funkcjonowania w strukturach miasta, a część uważa, że jednak secesja jest koniecznością. Wszyscy zgadzają się natomiast z tym, że w porównaniu z innymi dzielnicami Strzemieszyce są szczególnie pokrzywdzone. Różnymi decyzjami, działaniami, bądź też ich brakiem.

Oto treść kolejnego listu otwartego do prezydenta Zbigniewa Podrazy.

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
Pan Zbigniew Podraza
Dąbrowa Górnicza
Dot.: list otwarty w sprawie sytuacji w Strzemieszycach

W nawiązaniu do otrzymanych od Pana Prezydenta odpowiedzi w ramach prowadzonej korespondencji w sprawach Strzemieszyc ponownie przekazujemy nasze pytania, uwagi i propozycje, ponieważ uzyskane odpowiedzi nie spełniają naszych oczekiwań i wskazują na brak wystarczających naszym zdaniem działań na rzecz społeczności Dzielnicy Strzemieszyce ze strony władz samorządowych. Dotyczy to spraw związanych z kulturą, ochroną środowiska, opieką zdrowotną, bezpieczeństwem i rozwojem Dzielnicy.

1. Kultura i oświata.

Sprawa likwidacji prawie wszystkich placówek kulturalnych w Dzielnicy na skutek przemian zachodzących w Polsce to właściwie upadek cywilizacyjny.
• Co władze samorządowe zrobiły dla utrzymania instytucji kulturalnych w Dzielnicy, których było kiedyś kilka, np. domy kultury, kino?
• Jakie jest stanowisko Urzędu Miasta na propozycję Stowarzyszenia wykorzystania budynku kina PAW na salę widowiskowo-koncertową jako filię Pałacu Kultury Zagłębia, podobnie jak funkcjonuje Dom Kultury w Ząbkowicach. Kino jest własnością prywatną, ale może zostać bezpłatnie przekazane na tego rodzaju cele, ale wymaga remontu
• Dlaczego władze samorządowe nie przyznają się , że otrzymały od Wojewody Śląskiego teren dworca kolejowego, którego nie chcą przyjąć. W ten sposób obie strony : UM i PKP doprowadziły do sytuacji, że nikt nie przyznaje się, że jest właścicielem dworca , co powoduje, że budynek nie został zabezpieczony i rozpada się. Swoje propozycje wykorzystania dworca przedstawiliśmy w naszym piśmie do Pani Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej i oczekujemy ze strony władz miasta poparcia naszych propozycji i podjęcia działań.
• Dlaczego zlikwidowano Liceum Ogólnokształcące bez konsultacji z mieszkańcami?

2. Ochrona środowiska.

Badania zanieczyszczenia i skażenia środowiska prowadzone są w sposób niesystematyczny i brak jest kompleksowego podejścia.

• Dlaczego brak jest kompleksowych badań skażenia gleby, powietrza i wód na terenie dzielnic: Strzemieszyce Wielkie i Strzemieszyce Małe? Obecnie nie można w pełni ocenić wielkości zanieczyszczeń i stopnia zagrożenia dla mieszkańców. Wnioskujemy o szczegółowe badania ziemi z placów zabaw, terenu szkół i ogrodów.
• Dlaczego nie ma w Dzielnicy punktów do stałego monitoringu skażenia powietrza, co jest istotne wobec tak dużej kumulacji zakładów przemysłowych? Zainstalowanie takich punktów uważamy za niezbędne w obecnych warunkach i stanie zagrożenia.
• W związku z niespotykanym wcześniej w ubiegłym roku rozwojem chorób grzybowych roślin
w ogrodach wnioskujemy o podjęcie badań zakażonych roślin w tym roku i w przypadku powtórzenia sytuacji z ubiegłego roku podjęcie działań w celu wyjaśnienia przyczyn ich wystąpienia
• Dlaczego przy ocenie aspektów środowiskowych nie zleca się ekspertyz specjalistom, którzy mogliby ocenić poziom projektów zgłoszonych przez wykonawców. Dlaczego Prezydent Częstochowy mógł zlecić takie ekspertyzy, które doprowadziły do wydania negatywnej opinii. Ekspertyza mimo, że dotyczy innego zakładu i miasta pokazała, że zarzuty wysuwane przez mieszkańców Strzemieszyc wobec zaprojektowanej technologii przez firmę Remondis mają pełne uzasadnienie merytoryczne.
• Dlaczego władze miasta doprowadziły do chaosu decyzyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla wszystkich inwestycji w Strzemieszycach? Dotyczy to zakładów:
Kompostownia Remondis – sprawa w Samorządowym Kolegium Odwoławczym
Kompostownia Lipówka - sprawa w Samorządowym Kolegium Odwoławczym
Składowisko Odpadów Lipówka - sprawa w Samorządowym Kolegium Odwoławczym
Zenmar – brak wykonania decyzji WIOŚ o przywróceniu
DSS Recykling – brak decyzji i minimalne kary dla zakładu za pracę niezgodnie z zezwoleniem
Ubojnia Drobiu – decyzja przekazana do Sosnowca.
• Dlaczego tak długo trwa realizacja decyzji w sprawie zakładu ZENMAR i czy są plany zmiany planu zagospodarowania dla obszaru zajmowanego przez firmę ?
• W jaki sposób jest realizowana w Strzemieszycach Ochrona środowiska określona

w art. 74 Konstytucji RP
• Dlaczego decyzje podejmowane przez Urząd Miasta dotyczące wydawanych zezwoleń dla zakładów po konsultacjach środowiskowych nie są publikowane w BIP?
• Czy Urząd Miasta potwierdza informacje podane przez DSS Recykling w swojej ulotce?
3. Polityka profilaktyczno- zdrowotna Władz Samorządowych obejmująca realizację zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej art. 68 punkt 3 i 4 ?
• Dlaczego w przychodniach na terenie dzielnicy nie ma dostępu do specjalistów ? Jakie choroby występują najczęściej i jak jest zabezpieczone ich leczenie i możliwości skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych ?
• W ubiegłym roku dzięki nawiązaniu przez Stowarzyszenie współpracy z Fundacją Na Rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie zostało przeprowadzone pilotażowe badanie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Badania wykazały, że nie ma aż tak dużego zagrożenia, ale konieczne jest przeprowadzenie badań na większej grupie. Czy w związku z tym władze miasta pokryją koszty badań i w jakim stopniu, wykorzystując w tym celu środki otrzymywane z funduszy wojewódzkich na tego rodzaju cele ? Czy przedstawiciele Urzędu Miasta wezmą udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce konferencji w miesiącu marcu 2014, na której będzie możliwość uzgodnienia programu badań i możliwości ich wykonania ?

4. Zasada zrównoważonego rozwoju określona w art. 5 Konstytucji RP i jej stosowanie w polityce wobec Dzielnicy
Zasada zrównoważonego rozwoju , która powinna być podstawą funkcjonowania samorządu, nie jest uwzględniana w planowaniu przestrzennym dzielnicy, o czym świadczy lokalizacja wielu nowych zakładów przerobu odpadów oraz nie jest brana pod uwagę w planowaniu rozwoju obciążenia sieci drogowej i uciążliwości dla mieszkańców. Zasada zrównoważonego rozwoju, która została zapisana w art. 5 Konstytucji RP, a jej definicja znalazła się w Ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska: „jest to taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń.”
• Dlaczego dopuszczono do lokalizacji tak dużej ilości zakładów na terenie Strzemieszyc
• Dlaczego podejmuje się decyzje o budowie zakładów na terenie , dla którego nie ma przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego?
• Jaki ruch samochodowy jest planowany w Strzemieszycach po uruchomieniu pełnej zdolności produkcyjnej projektowanych i obecnych zakładów i czy układ drogowy jest w stanie przyjąć taki ruch? Dotyczy to pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnej, a nie wielkości deklarowanych przez inwestorów.
• Czy jest znana łączna ilość emitowanych zanieczyszczeń do środowiska po rozbudowie wszystkich zakładów ?
• W jakim stopniu projektowane budowy i wydane decyzje są zgodne ze Strategią Rozwoju Dąbrowy Górniczej, która zakłada rewitalizację terenów poprzemysłowych ?

5. Rekompensata strat mieszkańców na skutek nieprawidłowego wykonywania inwestycji

Mieszkańcy na skutek nieprawidłowego wykonywania inwestycji ponieśli straty materialne, które obejmują :
• Podtopienia budynków i zalanie terenu przy ulicy Majewskiego na skutek błedów przy realizacji projektu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej
• Straty właścicieli sklepów na skutek zamknięcia na wiele miesięcy ruchu
• Pęknięcia budynków na skutek barbarzyńskiej rozbiórki wiaduktu przy ulicy Białostockiego
• Zalanie piwnic na skutek zasypania rowów przy ulicy Strzemieszyckiej
Są jeszcze straty , które dotknęły wszystkich : uciążliwości związane z budową, brak dojazdu do posesji czy uszkodzone zawieszenia samochodów. Dlaczego władze miasta odmawiają podjęcia rozmów na temat odszkodowań za straty materialne poniesione przez mieszkańców i zmuszają ich do szukania drogi sądowej? Czy doczekamy się oficjalnego stanowiska Pana Prezydenta w tej sprawie ?

6. Sprawy bezpieczeństwa

Podstawą wystąpień mieszkańców i Stowarzyszenia w sprawach bezpieczeństwa była likwidacja Komisariatu Policji. Doprowadziła ona do licznych wystąpień mieszkańców zbulwersowanych tą decyzją i słusznie obawiających się o swoje bezpieczeństwo.
• Czy wyznaczenie dla jednego komisariatu obszaru ¾ powierzchni Dąbrowy Górniczej, czyli w przybliżeniu łącznego obszaru Sosnowca, Będzina i Czeladzi jest zgodne z przepisami i ze zwykłą logiką ? Na wskazanym terenie znajduje się 7 komisariatów i 2 komendy policji. Z czego wynika dyskryminacja Dąbrowy? Jest chyba oczywiste, że podstawą lokalizacji komisariatu powinien być obszar jego działania, a ilość zatrudnionych powinna zależeć od liczby ludności na tym obszarze.
• Dlaczego jako argument za likwidacją komisariatu podaje się wzrost ilości interwencji, jeżeli jest akurat argument świadczący za przywróceniem komisariatu? Wzrost ilości interwencji niepotwierdzonych z 76 w 2011 roku do 153 w roku 2013 świadczy o utracie przez policję zdolności do szybkiego reagowania. Wzrost ilości interwencji z 616 w 2011 roku do 762 w 2013 roku dowodzi wzrostu przestępczości.
• Dlaczego lekceważy się zdanie mieszkańców, którzy uważają, że Komisariat w Strzemieszycach pracował dobrze i stwarzał poczucie bezpieczeństwa, którego nie zastąpi żadne tłumaczenie o zwiększeniu zdolności operacyjnej ?
• Jakie są koszty dodatkowych przejazdów samochodów z Ząbkowic i z Katowic do Strzemieszyc? Czy to jest oszczędność ?
• Zupełnie nie przekonuje informacja, że zakłady pracy na terenie Strzemieszyc poddawane są stałej kontroli. Zgłoszenia są lekceważone, a podjęte zostały dopiero po wystąpieniach na spotkaniach z mieszkańcami. Dokumenty w tej sprawie były przekazywane na spotkaniach i nie pokrywają się z otrzymanymi odpowiedziami.
• Przejazd samochodów o wyższym od dopuszczalnego tonażu to też sprawa policji, czyli komisariatu w Dzielnicy, a nie tylko zakres obowiązków TDT.
• Jak należy rozumieć informację otrzymaną od Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej, że nie ma podstaw prawnych do utworzenia straży obywatelskiej z informacją Pana Prezydenta podającą prawidłową drogę legislacyjną do jej utworzenia ? Oczekujemy od Rady Miasta podjęcia uchwały umożliwiającej utworzenie straży obywatelskiej w mieście, bo jest to najlepsza droga i nasza inicjatywa jest potrzebna przy problemach policji.
• Dlaczego nie przewiduje się monitoringu w Strzemieszycach, jeżeli jest realizowanych kilka projektów monitoringu w Centrum i w Ząbkowicach ? Monitoring w Strzemieszycach jest tak samo potrzebny, zwłaszcza ze względu na dużo większy ruch samochodowy. Dlaczego w Programie Rewitalizacji dla monitoringu w innych miejscach podaje się odwrotne argumenty niż dla Strzemieszyc?

7. Inicjatywa stworzenia Rady Dzielnicy

Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce opowiada się za samodzielnością samorządową wspólnoty, którą tworzą mieszkańcy Strzemieszyc. Odzyskanie praw miejskich to sprawiedliwość historyczna i długa droga w obecnych realiach politycznych. Inicjatywę utworzenia Rady Dzielnicy przyjęliśmy jako działanie mogące mieć znaczenie dla przyszłości, jeżeli Rada Dzielnicy uzyska uprawnienia, pozwalające jej na funkcjonowanie jako organu mającego uprawnienia znacznie dalej idące, niż utworzone w niektórych dzielnicach Dady Osiedlowe. Ponieważ jest to działanie nowe, przygotowaliśmy jako Stowarzyszenie Statut Dzielnicy, który przekazujemy jako przedmiot konsultacji po rozpoczęciu procedury utworzenia rady. Od decyzji Rady Miejskiej będzie zależało, czy nasze propozycje zostaną przyjęte i czy utworzona rada będzie wyposażona w kompetencje pozwalające jej na samodzielność i prawo głosu w sprawach Dzielnicy.
• Czy władze samorządowe umożliwią konsultacje projektu zgłoszonego przez Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce ?
• Czy władze samorządowe są za zwiększeniem uprawnień Rady Dzielnicy ?
• Czy utworzona Dzielnica i obszar działania Rady Dzielnicy będzie obejmować historyczne granice miasta Strzemieszyce z 1975 roku ?

7. Programy rozwoju i rewitalizacji Dąbrowy Górniczej

Programy działań zostały określone w STRATEGII ROZWOJU MIASTA: DĄBROWA GÓRNICZA 2020 i w Programie Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej do roku 2020.
• Dlaczego nie przewidziano dotychczas do realizacji w Strzemieszycach żadnego projektu ?
• Jak należy rozumieć potraktowanie Strzemieszyc z innymi dzielnicami, dla których są przewidziane do realizacji liczne projekty rewitalizacyjne ?
• W jaki sposób władze miasta chcą zrealizować zadanie rewitalizacji centrum Strzemieszyc ?
• Czy zaniedbania wobec dworca kolejowego i innych instytucji są zgodne ze strategią przyjętą przez Radę Miejską?

Jako Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce działamy na rzecz lokalnej społeczności. Zadajemy trudne pytania i poruszamy trudne tematy, bo tak widzimy obecną sytuację Strzemieszyc. Oczekujemy jasnych i szczerych odpowiedzi, a nie przerzucania się pismami, bo to nie jest dobra droga i niczego nie rozwiązuje. Nie chodzi o udowodnienie, kto ma rację, ale poruszone sprawy dotyczą mieszkańców i ich przestrzeni życiowej i ich rozwiązanie powinno leżeć w interesie wszystkich. Jesteśmy otwarci na wszystkie tematy i na spotkania, podczas których możemy wyjaśnić nasze stanowisko i wszystkie wątpliwości, jakie mogą powstać przy rozpatrywaniu naszego pisma.

Zarząd:
Wiceprezes Jerzy Reszke

Prezes Jacek Sobczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto