Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Tak na "mały atom" reagują władze samorządowe i mieszkańcy. Co sądzą o projekcie i lokalizacji?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Energia atomowa zawita do Dąbrowy Górniczej?

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Energia atomowa zawita do Dąbrowy Górniczej? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay (zdj.ilustracyjne)
Pierwszy w Polsce mały reaktor jądrowy może powstać w Dąbrowie Górniczej. Takie są plany spółki ORLEN Synthos Green Energy, które ogłosiła w poniedziałek 17 kwietnia w Warszawie. Co na to władze samorządowe? Jakie są reakcje mieszkańców?

ORLEN Synthos Green Energy, to spółka grupy PKN Orlen powołana do prowadzenia projektu rozwoju energetyki jądrowej, w oparciu o SMR (małe reaktory jądrowe). Spółka sprawdziła do tej pory kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod ich budowę. Wśród siedmiu wytypowanych miejsc znalazła się Dąbrowa Górnicza, a obok tego zagłębiowskiego miasta pod uwagę brane są jeszcze: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Nowa Huta, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawa. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

Jeśli dalsze badania i i ich wyniki potwierdzą bezpieczeństwo inwestycji, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji bezpiecznej i przyjaznej środowisku inwestycji.

Władze samorządowe Dąbrowy Górniczej oczekują tymczasem na bliższe szczegóły inwestycji.

- Dla naszej społeczności najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zrobimy wszystko, żeby zostało ono naszym mieszkańcom zapewnione. Dlatego zaproszę do współpracy ekspertów, którzy pomogą nam dobrze przygotować się do tego dialogu – przekazał w specjalnym oświadczeniu Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Już teraz chcielibyśmy wiedzieć, kto, kiedy i w którym dokładnie miejscu przeprowadził badania geologiczne pod budowę reaktora. Jakie strefy bezpieczeństwa i ochrony muszą być zapewnione dla takiej instalacji, jaki obszar byłby nimi objęty i co to oznacza dla mieszkańców tych terenów. Budowa reaktora to także wyzwanie hydrologiczne. Dlatego chciałbym wiedzieć, jak i z jakich źródeł będzie zabezpieczana woda do chłodzenia reaktora – dodał, zapowiadając przesłanie pytań do prezesa PKN Orlen.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej w pierwszych reakcjach nie są generalnie przeciwni tej inwestycji, choć głosy krytyczne też się pojawiają. Wszyscy także spodziewają się konkretnych rozmów. Jak przypuszczają taki „mały atom” mógłby znaleźć swoje miejsce np. w dzielnicach takich jak Tucznawa, Strzemieszyce, ewentualnie gdzieś w okolicach jezior Pogoria, które zapewniłyby w tym przypadku odpowiedni zasób potrzebnej wody.

  • Oby z dala od Strzemieszyc Małych z lokalizacją tej inwestycji. My tu mamy już nadmiar "atrakcji".
  • Jeśli to zrobią dobrze, to czemu nie, łatwa czysta energia i wysokokaloryczna nie to co węgiel.
  • W końcu energia z atomu, pod warunkiem że nie będzie robione po taniości i byle jak.
  • Nowe miejsca pracy, czysta i tania energia. No cóż, dobrze było by przedyskutować wszelkie za i przeciw. Ja jestem bardzo za, gorzej jeżeli chodzi o wykonanie i późniejszą eksploatację. Mimo wszystko, jestem pełen nadziei i jednak pozytywnie nastawiony na taki projekt.

Tak piszą w mediach społecznościowych mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

SMR to jednostki spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. Takie rozwiązania umożliwiają w pełni bezpieczną eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla SMR-ów. Sprzyjają temu także niewielkie rozmiary takiej instalacji, stanowiące ok. 10 proc. terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowej.

Blok energetyczny SMR-a składający się z budynku reaktora, maszynowni, budynku nastawni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz zaplecza remontowego maszynowni zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego.
Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z małego bloku będzie docelowo wielokrotnie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu. Jedna instalacja zabezpieczy potrzeby ok. 300 – 350 tys. gospodarstw domowych. Zastosowanie nowoczesnej, amerykańskiej technologii BWRX-300 to także gwarancja wysokiej wydajność. SMR będzie mógł wytwarzać w sposób ciągły energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat. W technologię SMR inwestuje kilkanaście państw z całego świata, m.in. USA, Wielka Brytania, Francja, a także Czechy, Estonia, Litwa, Finlandia i Rumunia.

Czy zatem „mały atom” trafi do Dąbrowy Górniczej? O tym będzie wiadomo za około dwa lata...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto