Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza trasy rowerowe: nowa polityka rowerów i stacje naprawy rowerów

PAS, mat. prasowe
Rowery to doskonała alternatywa dla samochodu, warto się przesiąść
Rowery to doskonała alternatywa dla samochodu, warto się przesiąść
Dąbrowa Górnicza trasy rowerowe. Dąbrowa Górnicza stała się drugim miastem województwa śląskiego, w którym uchwalony został strategiczny dla miast „rowerowy” dokument – Polityka Rowerowa miasta Dąbrowa Górnicza. Jako pierwsze podobny dokument przyjęły Katowice. Jest także wiele innych, ważnych dla rowerzystów nowości.

Dąbrowa Górnicza trasy rowerowe: nowa polityka rowerów i stacje naprawy rowerów

- Dzięki państwa głosowaniu Dąbrowa Górnicza zrobiła kolejny krok w swojej rowerowej drodze. Dokument, który został przyjęty, wskazuje kierunki i rozwiązania, którymi podążać powinny działania miasta, usprawniające rowerową komunikację. Tym bardziej jako prezes stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa i kolarz jestem naprawdę szczęśliwy – mówił po głosowaniu na sesji Rady Miejskiej Jan Brzost, który jest jednym z autorów uchwały.
Zadowolenia nie krył też prezydent miasta Zbigniew Podraza, który w dokumencie tym widzi zdecydowane wsparcie dla działań już podejmowanych.

- Mają ambicją i ludzi z którymi pracujemy nad tym projektem, jest to, aby rower turystyczny stał się również środkiem komunikacji. Staramy się też podglądać rozwiązania stosowane w innych, bardziej doświadczonych rowerowo miastach i staramy się równać do najlepszych – mówił prezydent.

Jednym z miast na których wzoruje się Dąbrowa jest niemieckie Munster. Podobnie jak wiele innych zachodnich miast, gdzie dzisiaj rower stanowi główny sposób przemieszczania się, Munster doszedł do krytycznego momentu, kiedy samochody tak zakorkowały miasto, że rower stał się jedynym racjonalnym środkiem komunikacji.

- Munster swoje rowerowe zmiany zaczął w połowie lat 60-tych. To kilkadziesiąt lat zmian mentalności, dwa pokolenia. Mam nadzieję, że w Dąbrowie Górniczej proces ten będzie nie tylko szybszy, ale również nieco łatwiejszy – podsumował prezydent Dąbrowy Górniczej.

Miasto stara się zmieniać swój wizerunek, zapewniając rowerzystom już nie tylko dostępne trasy rowerowe wokół atrakcji turystycznych, lasów, parków oraz jezior Pogoria. Trwa także wyznaczanie pasów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla amatorów jazdy na dwóch kółkach w innych częściach miasta. Takie pasy powstały już m.in. na ul. Kosmonautów oraz Tysiąclecia. Docelowo poprowadzą al. Zagłębia Dąbrowskiego nad Pogorię III.

Dąbrowa Górnicza trasy rowerowe: będzie gdzie i jak naprawiać sprzęt

Na terenie naszego miasta znajduje się ponad 80 km oznaczonych tras rowerowych prowadzących przez najpiękniejsze i najcenniejsze przyrodniczo tereny. Dąbrowa Górnicza, choć położona na skraju aglomeracji śląskiej i często kojarzona z mocno zindustrializowanym miastem zachwyci nas dużą lesistością terenu, sporymi przewyższeniami oraz czterema urokliwymi jeziorami. Nie bez kozery organizowano tu dwa prestiżowe ogólnopolskie wyścigi rowerowe – MTB Skandia Lang Team.

Wiosną przy drogach rowerowych w Dąbrowie Górniczej zainstalowanych zostanie 10 tzw. samoobsługowych stacji naprawy rowerów.

Stacje wyposażone są w klucze, zestaw imbusów, łyżki do zmiany opon oraz pompkę z uniwersalną końcówką, która może służyć także do pompowania piłek sportowych. Docelowo stacje pojawią się w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków, oraz tam, gdzie znajdują się parkingi rowerowe.

Chodzi m.in. o 150 stojaków U-kształtnych, które ufundował w mieście koncern ArcelorMittal Poland w ramach projektu Dąbrowa Rowerowa. Stacje pozwolą na „pierwszą pomoc” rowerzystom, którzy wybrali się na wycieczkę rowerową, ale niestety nie mają ze sobą niezbędnych narzędzi.

Widoczny w ostatnich latach wzrost liczby rowerzystów, w sezonie jedna z najbardziej popularnych tras przeżywa oblężenie licząc nawet 450 pasjonatów dwóch kółek przejeżdżających przez punkt pomiarowy w ciągu godziny, motywuje miasto do działań sprzyjających polepszaniu infrastruktury rowerowej.

Montaż stacji naprawczych odbędzie się wiosną.
Proponowane lokalizacje na terenie całego miasta, to:
• Centrum Sportów Letnich i Wodnych „Pogoria”
• Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona
• Baza wypoczynkowa Eurocamping w Błędowie
• Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”
• Boisko wielofunkcyjne typu „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 12 w Gołonogu
• Boisko wielofunkcyjne typu „Orlik”przy Zespole Szkół nr 3 – os. Morcinka
• Boisko wielofunkcyjne typu „Orlik” przy Zespole Szkół nr 7 na Mydlicach
• Stadion „Unia Ząbkowice” w Ząbkowicach
• Stadion „Przemsza Okradzionów” w Okradzionowie
• Stadion UKS „Zagłębiak Tucznawa”

Samoobsługowe stacje naprawy rowerów do tej pory instalowane były m.in. w Warszawie, Gdyni, Kielcach, Oleśnicy, Mosinie k. Poznania. Dąbrowa Górnicza będzie miała ich wiosną tyle samo co stolica, czyli dziesięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto