Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Uroczystości przed Muzuem Miejskim Sztygarka, będzie też projekcja filmu

mat. prasowe UM
W piątek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uroczystości przygotowało Muzeum Miejskie „Sztygarka”.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się członków podziemia antykomunistycznego, rekrutujących się w dużej mierze z szeregów Armii Krajowej, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. Stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

W piątek o godz. 10, dla ich upamiętnienia zostaną złożone kwiaty przed Dębem Wolności (skwer przed „Sztygarką”). O godz. 10.30 w muzeum rozpocznie się projekcja filmu poświęconego niepodległościowemu ruchowi oporu w latach 1944 – 1963.

1 marca 1951 roku w podziemiach więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Data śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników została w 2011 roku wybrana na święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rocznicowe wydarzenia mają przypomnieć tragiczne losy działaczy niepodległościowych.

Po II wojnie światowej, komunistyczne władze odradzającej się Polski rozpoczęły eliminację opozycji. Represje dotknęły m.in. byłych AK-owców i żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy ginęli lub na długie lata trafiali do więzień. Aparat bezpieczeństwa zaciekle zwalczał też kryjących się po lasach niepodległościowych partyzantów. Propaganda PRL-owska odsądzała ich od czci i wiary, przedstawiała jako bandytów, zachodnich agentów i zdrajców, szkodzących interesom państwa polskiego. Rocznicowe obchody, przedstawiając historyczne fakty, pomagają wypełnić „białe plamy” na kartach historii. Służą uporządkowaniu wiedzy w tym temacie, wielu osobom przybliżają nieznane zagadnienie. Temat Żołnierzy Wyklętych przywołuje również pytania, czy ich walka miała sens, czy swą działalnością mogli zmienić postanowienia mocarstw, które zdecydowały o podziale powojennej Europy i oddaniu Polski w orbitę wpływów ZSRR. Inicjatywy podejmowane przy okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mają m.in. pomóc wyjaśnić te i inne kwestie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto