18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: W Resursie Obywatelskiej toczyło się życie

Piotr Sobierajski
W czasie II wojny światowej budynek został otynkowany i przebudowany. Mieścił się tu Dom Niemiecki
W czasie II wojny światowej budynek został otynkowany i przebudowany. Mieścił się tu Dom Niemiecki Muzeum Miejskie "Sztygarka"
Budynek Resursy powstał w 1895 roku. Gościły w nim m.in. Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Helena Modrzejewska...

Resursa Obywatelska jest jednym z najstarszych, reprezentacyjnych budynków w naszym mieście, który przetrwał do dziś. Nieodłącznie związany z historią Dąbrowy Górniczej przechodził różne koleje losu, a dziś trafił w ręce prywatne.

Powstał w 1895 roku w rejonie ówczesnych ulic Targowej i św. Józefa, a potem od 1917 roku 3 Maja, która była jedną z najważniejszych ulic Dąbrowy Górniczej, wokół której koncentrowało się codzienne życie. - Na pomysł budowy Resursy wpadła grupa miejscowych przemysłowców i właścicieli ziemskich, którzy poszukiwali odpowiedniego miejsca spotkań dla inteligencji technicznej. Powstał więc swego rodzaju klub towarzyski, pełniąca rolę czegoś na kształt domu kultury - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka. - W środku znalazła się wielka sala balowa. To właśnie tutaj odbywały się bale, podczas których zbierane były pieniądze na budowę bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Nie brakowało różnorakich pokazów. Około 1900 roku w tym miejscu uczniowie Sztygarki przygotowali pierwszy pokaz kinematografu i można było zobaczyć wówczas ruchome obrazy - dodaje. W budynku Resursy Obywatelskiej zadomowiło się również Towarzystwo Muzyczne, które prowadziło orkiestrę i chór. Koncert inauguracyjny miał miejsce w 1901 roku. Potem towarzystwo zawiesiło na 12 lat swoją działalność, by ponownie rozpocząć ją w 1917 roku. - Ciekawostką może być fakt, że sam budynek powstał na dawnym szybie wodnym kopalni Reden - mówi Arkadiusz Rybak.

To właśnie w murach Resursy miały miejsce spotkania z ciekawymi osobistościami, przedstawicielami świata kultury. Gościli tu m.in.: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska oraz Stanisław Przybyszewski.

W czasie II wojny światowej budynek zamieniono na tak zwany Dom Niemiecki. Został otynkowany, przebudowano też wnętrza i wejście główne. - Szkoda, że budynek nie zachował się do dziś w swojej pierwotnej postaci. Powstał z cegły i był przykładem stylu architektonicznego, dominującego wówczas w regionie zagłębiowskim i śląskim - mówi Arkadiusz Rybak.

Po zakończeniu działań wojennych w Resursie ulokował się m.in. komitet PZPR, a także Naczelna Organizacja Techniczna. W ostatnich latach mieścił się tutaj m.in. bank a także znany w całym Zagłębiu pub Graffiti. Dziś w Resursie mieszczą się prywatne furmy.

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto