Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: W V LO gościła młodzież z Perpignan i okolic. Połączyła ich pewna historia...

Piotr Sobierajski
Losy przedstawicielek Francuskiego Ruchu Oporu i Rutki Laskier zbiegły się w Polsce. M.in. te wydarzenia zainteresowały młodzież z południa Francji i dąbrowskiego V LO. Co z tego wynika? Czytajcie dalej...

Jest rok 1943. Rutka Laskier, 14 letnia dziewczynka mieszkająca w będzińskim getcie, pisze pamiętnik, wierny zapis jej codziennych zajęć, trosk, uniesień ale też świadectwo okropności wojny. Pamiętnik czekał na odkrycie ponad 60 lat. W styczniu 2006 r. p. M. Nowacka opisała na łamach „Dziennika Zachodniego” historię pamiętnika Rutki Laskier.

27 stycznia 1943, młoda Francuzka, Rose BLANC i jej koleżanki przeszły przez bramę KL Auschwitz Birkenau z Marsylianką na ustach. Z okazji zbliżającej się rocznicy tego wydarzenia w historii Francuskiego Ruchu Oporu, Komitet A.N.A.C.R Pirenejów Wschodnich powziął inicjatywę zorganizowania wizyty w obozie Auschwitz by uczcić pamięć Rose Blanc i jej 230 towarzyszek niedoli, uczestniczek Ruchu Oporu.

Co łączy te dwie historie życia dwóch dziewcząt? Otóż ich krótka droga życiowa znalazła swój kres 70 lat temu w 1943 roku, w tym samym miejscu: w Auschwitz.

Nauczyciele i młodzież V LO w Dąbrowie Górniczej zainteresowali się losami Rutki wplatając badanie i tłumaczenie pamiętnika na język francuski w międzynarodowy projekt Comenius już w 2006 roku.

Ale na tym nasze zainteresowanie losami Rutki się nie kończy. V LO w Dąbrowie Górniczej gościło niedawno grupę licealistów z południa Francji, z Perpignan i okolic, którzy w ramach projektu Edukacji Historycznej badali losy Rutki Laskier i Rose Blanc. Uczniowie francuscy i polscy uczestniczyli w wielu wizytach, warsztatach i poszerzali swoją znajomość historii II Wojny Światowej, odwiedzili między innymi krakowski Kazimierz, muzeum Schindlera oraz KL Auschwitz.

Pod koniec lutego, nasza młodzież uda się do Perpignan by kontynuować zgłębianie historii z punktu widzenia Francuzów. Program jest bardzo bogaty, jego ważnym elementem będzie ceremonia w Port-Vendres pod tamtejszym pomnikiem poświęconym polskim patriotom oraz konferencja na temat ich działalności w Pirenejach Wschodnich w latach 1940-1944.

Wszelkie rocznice są okazją, aby raz do roku, przez jeden dzień media przypominały wydarzenia sprzed lat. Ale czy młodzież przywiązuje wagę do tych obchodów? Czy docierają do niej informacje? Czy wyciągają z historii właściwe wnioski? Odradzanie się ruchów neonazistowskich czy zakłamywanie historii każą w to wątpić. W wielu krajach media i politycy, nawet na najwyższym szczeblu, mówią o „polskich obozach śmierci” niefrasobliwie popełniając oburzające zafałszowanie historii, zamieniając miejscami oprawców i ofiary.

Organizatorzy wymiany uważają więc, aby łącząc edukację z przeżyciem emocjonalnym, dać młodzieży okazję do przypomnienia historii poprzez utożsamianie się z młodzieżą tamtych lat, pobudzić młodych ludzi do głębszej refleksji, przybliżyć tragedie sprzed lat pokazując jak bardzo świat tamtej młodzieży był podobny do ich świata.

Równocześnie młodzież obu krajów ma okazję poznać bogactwo kultury obu krajów oraz wykorzystać w praktyce znajomość języków obcych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto