Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: w weekend problemy z wodą, obejmą 20 tysięcy mieszkańców

PAS, mat. prasowe
Od piątku 15 czerwca do niedzieli 17 czerwca mieszkańcy kilku dzielnic Dąbrowy Górniczej muszą liczyć się z problemami z dostawą wody. To efekt rozpoczęcia ogromnej inwestycji, polegającej na modernizacji wodociągu, który zapewnia wodę blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej.

Warto więc być przygotowanym na te wszystkie niedogodności. Od piątku od godz. 23 do niedzieli 17 czerwca w dzielnicach: Błędów, Łęka, Łosień, Okradzionów, Strzemieszyce, Osiedlu Kasprzaka i ulicach: Roździeńskiego, Tworzeń, Zaplecze wystąpią zakłócenia w dostawie wody. Trzeba się liczyć ze spadkami ciśnienia oraz okresowym pogorszeniem jakości wody w zakresie barwy i smaku. Mogą wystąpić również przerwy w dostawach wody.

Przygotowania do przeprowadzenia jednej z największych w ostatnich latach w województwie śląskim modernizacji wodociągu trwają już od dawna. Dzięki temu wyeliminowane zostaną występujące okresowo awarie i przerwy w dostawach wody w tym rejonie.

Inwestycję za ok. 10 mln zł realizuje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów – właściciel modernizowanej infrastruktury. Inwestycja podzielona jest na trzy etapy. W pierwszym etapie remontowane będą zbiorniki wody w Łośniu. To przedsięwzięcie będzie wiązało się z utrudnieniami dla mieszkańców. Już teraz trwają prace przygotowawcze, zmierzające do wyłączenia ich z systemu. To bardzo skomplikowana operacja, polegająca m.in. na stopniowym przełączeniu przez GPW niektórych dzielnic na zasilanie w wysokiej jakości wodę pochodzącą z ujęcia w Czańcu koło Bielska-Białej i ze Stacji w Maczkach.

- System wodociągowy w tym okresie będzie działał w układzie awaryjnym. W związku z tym prosimy mieszkańców tego obszaru o ograniczenie zużycia wody do niezbędnych potrzeb: ograniczenie podlewania ogrodów, rezygnację z napełniania basenów itp. – mówi Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

W związku z przywróceniem dotychczasowego układu zasilania w wodę sytuacja powtórzy się we wrześniu. Wtedy jednak dostępne będą nowe połączenia, które umożliwią ograniczenie wpływu prac na dostawę wody. Ze względu na ich specyfikę na ww. obszarze do października mogą wystąpić okresowe, krótsze zakłócenia dostaw wody.

Innowacyjne rozwiązania

Przebudowa istniejącego wodociągu to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych inwestycji tego typu w ostatnich latach w woj. śląskim. Dlatego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wspólnie z Dąbrowskimi Wodociągami zaplanowały szeroko zakrojone działania, które mają zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców. Przeanalizowano kilkanaście różnych scenariuszy związanych z zaopatrzeniem w wodę na tym terenie. Wykorzystano zaawansowane narzędzia modelowania sieci, testowano różne warianty i przeprowadzono regulację sieci w celu ograniczenia zasięgu oddziaływania prac. Wszystko po to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo dostaw wody.

- Na czas prac montowana jest nowoczesna tymczasowa stacja filtrów samopłuczących. Jej zadaniem będzie dodatkowe oczyszczanie wody w przypadku wystąpienia jej wtórnego zanieczyszczenia podczas przepływu z Łaz Błędowskich do Strzemieszyc Małych – mówi Jerzy Muszer, dyrektor ds. sieci i dystrybucji GPW w Katowicach.

To jedno z pierwszych takich rozwiązań w Polsce. Nowatorskie jest też zastosowanie specjalnych pomp, które mają wyeliminować, na tyle ile jest to technicznie możliwe, przerwy w dostawach wody – tłumaczy Aleksandra Konderak, kierownik Działu Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach. – Od 15 do 17 czerwca, kiedy sieć będzie działała w układzie awaryjnym planujemy, że woda do Błędowa, Łęki, Łośnia i Okradzionowa będzie podawana w sposób ciągły. Mają to zapewnić beczkowozy, które zamiast rozwozić wodę do poszczególnych ulic, będą poprzez specjalne pompy wtłaczać wodę do sieci i przyłączy wodociągowych. To powinno zapewnić bieżącą wodę w kranach na poziomie minimalnym, czyli o niższym ciśnieniu. Jednak wnioskujemy do mieszkańców, by przez te kilka dni używali wody tylko do celów spożywczych i sanitarnych, w innym wypadku mogą wystąpić ograniczenia dostaw wody lub braki wody. W przypadku wystąpienia przerw w dostawach wody będzie ona dostarczana beczkowozami – dodaje.

Gdzie znaleźć informacje o utrudnieniach?

GPW i Dąbrowskie Wodociągi prowadzą akcję informacyjną o przebiegu prac i utrudnieniach. Do odbiorców wody z obszaru objętego utrudnieniami zostanie wysłanych 10 tysięcy listów. Informacje będzie można znaleźć także na słupach ogłoszeniowych, klatkach schodowych itp. Ponadto o utrudnieniach i przerwach w dostawach wody mieszkańcy będą na bieżąco powiadamiani poprzez komunikaty umieszczane na stronie internetowej Dąbrowskich Wodociągów: www.dabrowskie-wodociagi.pl. Pełną informacją dysponować będą także dyspozytorzy Dąbrowskich Wodociągów pod bezpłatnym numerem 994 .

– Zachęcamy do rejestracji do Systemu Powiadamiania INFO SMS Urzędu Miejskiego Dąbrowie Górniczej. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli otrzymywać w wiadomościach SMS informacje o awariach i utrudnieniach. Wystarczy wejść na stronę powiadomienia.dabrowa-gornicza.pl i wybrać jako rodzaj powiadomienia pole Media Dąbrowa – podkreśla Aleksandra Konderak.

Podstawowe informacje o inwestycji

Kompleksowa modernizacja magistrali wodociągowej dostarczającej wodę z głębinowych ujęć w Łazach Błędowskich realizowana będzie w trzech etapach w latach 2018-2020. Pierwszy etap, który zaplanowano do października 2018 r. obejmie modernizację olbrzymich zbiorników w Łośniu przebudowę rur oraz wymianę armatury (zasuw i przepustnic). Właśnie wtedy okresowo mogą występować największe zakłócenia dostaw wody. W drugim i trzecim etapie realizowanym do 2020 r. zapowiedziano przebudowę blisko 8 km magistrali wodociągowej od ul. Podlesie/Al. Młodych do zbiorników w dzielnicy Łosień wraz z przebudową przepompowni wody oraz modernizację magistrali żeliwnej na odcinku 7 km: od zbiorników w Łośniu do Stacji Uzdatniania Wody Łazy Błędowskie.

Efekty: stała jakość dostaw wody i brak awarii

Dzięki inwestycji zwiększy się bezpieczeństwo i pewność dostaw wody. Nowy, dwukierunkowy wodociąg umożliwi dostarczenie wody z innych ujęć GPW w przypadku wystąpienia awarii na ujęciu w Łazach Błędowskich. Wtedy też na tym obszarze nie będzie dochodziło do awarii i zakłóceń jakości dostarczanej wody.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto