18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza wykopaliska: Skarb Hutnika i inne niespodzianki

PAS, LOTA, ZIELA
Wykopaliska w naszym regionie bywają rzeczywiście zaskakujące
Wykopaliska w naszym regionie bywają rzeczywiście zaskakujące
Dąbrowa Górnicza wykopaliska. Zagłębiowska i Śląska ziemia kryje liczne niespodzianki. W Dąbrowie Górniczej wykopany został Skarb Hutnika, w Jaworznie zęby dinozaurów. A gdzie natrafiono na przepiłowaną czaszkę? Przeczytajcie.

Dąbrowa Górnicza wykopaliska: Skarb Hutnika i inne niespodzianki

13 lipca 2006 r., podczas kontynuacji badań archeologicznych w Dąbrowie Górniczej - Łośniu na stanowisku nr 8, odkryto jeden z najciekawszych skarbów z czasów Polski piastowskiej. Teraz będzie go można zobaczyć także w Krakowie. Skarb składa się z ponad tysiąca srebrnych monet. Najstarsza z nich to XI - wieczny denarek krzyżowy. Główny zrąb odkrycia stanowią denary braci - Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. W skarbie znajduje się również moneta ich ojca - Bolesława Krzywoustego. Obok monet znaleziono bryłki srebra o łącznej wadze ponad 1,7 kg. Całość znajdowała się w pokrytym glazurą garncu i pochodziła, według wstępnych ustaleń profesora S. Suchodolskiego, z lat 1160 - 1165. Odkrycie stało się powodem organizowania kolejnych ekspozycji. Mają one przedstawiać bogactwo wariantów stempli menniczych, występujących w okresie wczesnego średniowiecza, a użytych właśnie do wybijania monet z dąbrowskiego "skarbu" .

Eksponowaną ostatnio w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wystawę "Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego" tym razem będzie można zobaczyć w Krakowie. Składać się na nią będą 24 fotografie (plansze), będące zdjęciami wybranych rewersów monet, na których pojawia się popiersie lub głowa tego świętego.

Ekspozycję będzie można oglądać w Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26, od 8 do 22 stycznia 2014 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 stycznia o godzinie 14.00 i będzie połączony z prelekcją. Kuratorami wystawy są dr Dariusz Rozmus i Joanna Tokaj.

Dąbrowa Górnicza wykopaliska: cenne znaleziska zaskakują

Cenne znaleziska cieszą, ale są i takie, które wstrzymują wielkie inwestycje, a coś trzeba z nimi zrobić. Np. Katowice - budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zanim wstrzymałają fatalna sytuacja finansowa wykonawcy, przystopowało odkrycie niezasypanych szybów górniczych. Pamiątkę z czasów II wojny św. znaleziono w 2002 r. podczas robót na placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach. Cztery lata później niewybuch - pocisk moździerzowy kalibru 80 milimetrów - przy ul. Gliwickiej w Rybniku podczas budowy hipermarketu. Były też znaleziska… makabryczne.

W 2007 r. podczas budowy ronda w Lublińcu znaleziono… ludzkie kości. Dokładnie kości należące do dwóch dorosłych i dziecka, jedna z czaszek była przepiłowana, co zdaniem biegłego wskazywało na sekcję zwłok. Kości pochodziły z czasów II wojny światowej.

Najsłynniejsze są chyba jednak kości znaleziono w tym roku w Gliwicach, które rzekomo miałyby należeć do…gliwickich wampirów. Szczątki odkopano przy budowie DTŚ, w samym centrum miasta.
Najbardziej wartościowe są jednak pamiątki z minionych wieków czy nawet pochodzące sprzed kilku tysięcy lat. I tak pięć lat temu w Krzepicach odkryto osadę sprzed trzech tysięcy lat. W Gliwicach w czasie modernizacji ulic dochodzących do rynku - pochodzące ze średniowiecza nawierzchnie drogi i biegnący wzdłuż niej rynsztok.

Dąbrowa Górnicza wykopaliska: zęby dinozaurów w Jaworznie

W Jaworznie też dokonano kilku nietypowych odkryć. Podczas budowy obwodnicy Dąbrowy Narodowej dokopano się do niewielkiego złoża węgla, które zostało wydobyte i zastąpione porządnym nasypem.
- W czasie budowy Drogi Współpracy Regionalnej natrafiliśmy na niebieską glinkę, znaną ze starożytności - mówi Tomasz Tosza z Urzędu Miejskiego. - Egipskie piękności wydawały majątek na podtrzymanie urody za pomocą tego specyfiku. Jak już się nacieszyliśmy dziesiątkami milionów dolarów, które można było zarobić na niebieskiej glince, okazało się, że ona zszarzała... Niestety - dodaje. Był też dolomit na DWR. Strasznie twardy. A podczas budowy drogi do GEOsfery wykopano zęby pradinozaurów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto