Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Zabytkowe młoty zostały ocalone

Piotr Sobierajski
Większe urządzenie, po modernizacji,  zobaczycie przy ul. Granicznej
Większe urządzenie, po modernizacji, zobaczycie przy ul. Granicznej Piotr Sobierajski
Przez dziesięciolecia pracowały w Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek "Defum". Dzięki nim powstały m.in. kotły i urządzenia hutnicze. Dziś można je zobaczyć przed Urzędem Miejskim

Dąbrowska Fabryka Obrabiarek "Ponar-Defum" należy do najstarszych w mieście. I choć przez lata zmieniał się profil jej działalności, zmieniali się jej właściciele, to jednak istnieje nadal. Obecnie wyposażona jest w nowoczesne urządzenia, ale miastu i dąbrowskim muzealnikom udało się ocalić od zapomnienia i zniszczenia dwa zabytkowe młoty powietrzne, które były tutaj wykorzystywane w procesie produkcji.

Obecnie oba można zobaczyć przed wejściem do dąbrowskiego Urzędu Miejskiego, gdzie po odnowieniu i zabezpieczeniu są wyeksponowane. Młot powietrzny Béché o sile nacisku 50 kilogramów został wyprodukowany w 1910 roku w Niemczech przez firmę Béché & Grohs GmbH, mieszczącą się w Hückeswagen - Rheinland. Pierwszy taki młot został zaprojektowany i wprowadzony do sprzedaży w 1908 roku. Młot ten został zakupiony przez "Towarzystwo Akcyjne Zakładów Kotlarskich i Mechanicznych FITZNER i GAMPER" i zamontowany w zakładach w Dąbrowie Górniczej. Podobnie jak ten znacznie większy, Béché L6 o sile nacisku 300 kilogramów. Został on wyprodukowany w 1937 roku. Młot ten został zakupiony przez L. Zieleniewski i Fitzner - Gamper S.A. Firma Béché & Grohs GmbH została założona w 1867 roku przez Jeana Béché i Petera Johanna Grohsa. W 1938 roku zakładem zarządzał Hans Béché, a w 1999 roku firma została przejęta przez Müller Weingarten AG.

Dąbrowska fabryka została założona w 1882 roku przez R. Farkaca i S-ka. Potem fabrykę kupili W. Fitzner i K. Gamper, przemysłowcy z Sosnowca. W 1897 roku przekształcili ją w "Towarzystwo Akcyjne Zakładów Kotlarskich i Mechanicznych FITZNER i GAMPER". Wspólnie z zakładem w Sosnowcu produkował m.in. kotły parowe, podgrzewacze wody, przewody rurowe i inne elementy budowlane. Zajmował się też budową wieży wyciągowych dla kopalń, maszyn dla cukrowni, papierni, gorzelni i fabryk chemicznych. Dodatkowo produkowano urządzenia hutnicze i górnicze, jak wagoniki i kolejki linowe oraz łańcuchowe. Budowano również wielkie piece dla hutnictwa.

Od 1928 roku fabryka weszła w w skład spółki "Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamer S.A." Produkowała wówczas obrabiarki oraz armatury parowe i wodne.

Przed II wojną światową zakład nosi nazwę "Babcock-Zieleniewski". W czasie II wojny św. zakład został prawie całkowicie zniszczony, ale już w 1945 roku rozpoczął ponownie produkcję. Głównie tokarek, wiertarko-frezarek i gwinciarek.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto