Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa i Sosnowiec bez wsparcia rządu. Jest oficjalna petycja i apel o zmianę złej decyzji. Przyłączcie się!

PAS
arc. Polska Press
Na portalu petycje.pl pojawiła się petycja grupy dąbrowskich radnych, którzy apelują do premiera Marteusza Morawieckiego o zmianę bardzo złej decyzji w sprawie rządowego programu termomodernizacji. Ten ma pomóc finansowo (na ten cel jest 750 mln zł) w zmniejszeniu zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększyć możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli. Zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec, a więc jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, zostały jednak wykluczone z tego programu. Stąd apel i protest przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi na te miasta, które na pomoc rządową liczyć mogą oraz te, które z tej pomocy nie skorzystają.

Radni chcą, by rządowym programem termomodernizacji objete zostały wszystkie 33 najbardziej zanieczyszczonych polskie miasta, a nie tylko 22, liczące do 100 tysięcy mieszkańców. Oprócz Sosnowca i Dąbrowy Górniczej zabrakło tej na liście m.in. Krakowa, Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Bielska-Białej, Rybnika i Tychów.

Podpisów pod petycją przybywa w szybkim tempie, Obecnie jest ich już prawie 450. TU ZNAJDZIECIE PETYCJĘ

Oto pełna treść petycji:

Szanowny Panie Premierze!

Z wielkimi nadziejami przyjęliśmy stwierdzenia zawarte w pańskim expose, i powtarzane później wielokrotnie, mówiące o tym, że czyste powietrze i walka ze smogiem to jedne z priorytetów rządu. Z zainteresowaniem oczekiwaliśmy informacji, dotyczących przekucia tego na konkretne działania, w tym m.in. ogłoszenie rządowego programu termomodernizacji. Gdy poznaliśmy jego założenia, spotkał nas niemały zawód.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła 33 polskie miasta, w tym Dąbrowę Górniczą, do grona 50 najbardziej
zanieczyszczonych na całym globie. Tymczasem rządowy program termomodernizacji ma objąć tylko 22 z nich. Ta
decyzja jest dla nas niezrozumiała, nieracjonalna, dzieląca mieszkańców na lepszych i gorszych, a przez to bardzo
krzywdząca sporą część społeczeństwa. Smog nie zna granic, nie wybiera i dla wszystkich jest tak samo szkodliwy,
uciążliwy i utrudniający normalne życie.

Panie Premierze, jak dotąd władze Dąbrowy Górniczej nie siedziały z założonymi rękami. Rok temu w mieście
rozpoczęto realizację ambitnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W jego ramach wydano 1,3 mln zł na dotacje dla osób, które zdecydowały się zmienić ogrzewanie na nowoczesne i ekologiczne. Jak na możliwości samorządu, to spora kwota. Stanowi jednak tylko „kroplę w morzu potrzeb” i nie rozwiązuje ogromnego problemu zanieczyszczenia powietrza. Walka ze smogiem to wyzwanie dla całej Polski, nie do udźwignięcia dla samych gmin. Dlatego apelujemy o objęcie wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji. Tylko działania kompleksowe dają szansę na poprawę jakości powietrza, a tym samym ograniczenie zagrożeń zdrowotnych dla
polskiego społeczeństwa.

Z poważaniem
Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Krystyna Szaniawska
Krystyna Stępień
Krystyna Chrobot
Agnieszka Pasternak
Grzegorz Przewieźlik
Robert Kazimirski
Sławomir Żmudka
Kamil Dybich

O przyłączanie się do petycji i apelu zabiega także prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza.

Mimo zapowiedzi rządowy program #STOPsmog nie objął swoim zakresem Dąbrowy Górniczej ani innych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców wskazanych przez #WHO jako najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Dlatego też dąbrowscy radni apelują do premiera Morawieckiego o rozszerzenie programu na pozostałe 11 miast.
Prezydenci Arkadiusz Chęciński, Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów, Zygmunt Frankiewicz, Marcin Krupa, Małgorzata Mańka-Szulik, Piotr Kuczera, #Jacek #Krywult i mieszkańcy Sosnowiec łączy, Miasto Tychy, Gliwice, Katowice - oficjalny profil miasta, Miasto Zabrze, Rybnik.eu - Miasto Rybnik, Bielsko-Biała przyłączcie się i wspólnie walczmy ze smogiem w naszych miastach! - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Zbigniew Podraza.

Działania w sprawie zmiany planów rządowych podjął także m.in. Zagłębiowski Alarm Smogowy.

- Mam nadzieję, że to jakieś nieporozumienie, ministerstwo mówiło o wsparciu dla wszystkich 33 miast a nagle listę skrócono do 22 – komentuje sprawę Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. - Planujemy apelować do premiera i ministerstwa, chcemy namówić do wspólnego apelu wszystkie wykluczone z listy miasta i działające w nich alarmy smogowe - dodaje.

Na rządowej liście znalazły się natomiast m.in. takie miasta jak: Pszczyna, Wodzisław Śląski, Żory, Zduńska Wola, Skawina, Knurów, Żywiec, Zakopane, Nowa Ruda, Wadowice, Rawa Mazowiecka, Sucha Beskidzka i Nowy Sącz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto