Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowska Barbórka Rodzinna 2022. Co nas czeka? Będzie m.in. orkiestrowe granie i niespodzianka

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała w Dąbrowie Górniczej miejska Barbórka przed rokiem 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała w Dąbrowie Górniczej miejska Barbórka przed rokiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Choć w Dąbrowie Górniczej już prawie 25 lat nikt nie wydobywa węgla, to jednak to miasto - jak sama jego nazwa wskazuje - ma ogromne górnicze tradycje. Nic więc dziwnego, że co roku obchodzone jest tu tradycyjne górnicze święto. Dlatego już dziś zapraszamy na miejską Barbórkę – 4 grudnia od godziny 10:00 pod Resursą.

Epoka węgla w historii Dąbrowy Górniczej skończyła się w czerwcu 1996 r. wraz z końcem wydobycia w ostatniej już w tym mieście kopalni „Paryż”. Choć działające już wtedy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zorganizowało wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie z węglem”, to samo święto górników jest wciąż żywą tradycją w wielu dąbrowskich rodzinach. Miasto nie zapomina o dziedzictwie Dąbrowy Górniczej i jak co roku zaprasza na miejskie obchody Barbórki.

Start godz. 10:00 na ul. 3 Maja po Resursą. Odbędzie się tam promocja górniczej przeszłości miasta oraz prezentacja pamiątek górniczych w formie miniekspozycji z muzyka górniczą w tle.

O godz. 11:00 pod Resursą zagra Miejska Orkiestra Dęta, z którą przejdziemy od Resursy do pomnika Stanisława Staszica, gdzie wszystkie Barbary, Basie i Baśki usłyszą „Sto lat” w wykonaniu Orkiestry.

A po oficjalnej części imprezy na wszystkich mieszkańców czeka wyjątkowa niespodzianka.

Harmonogram barbórkowych wydarzeń:

  • 10.00 – Rozpoczęcie eventu – stoisko Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy Resursie ul. 3 maja. Promocja górniczej przeszłości Miasta prezentacja pamiątek górniczych w formie mini ekspozycji z muzyka górniczą w tle
  • 11.00 – Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej – mini koncert
  • 11.30 – Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z zaproszonymi gośćmi pod pomnik Stanisława Staszica
  • 12.00 – Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz miasta
  • 12.15 – Rozstrzygnięcie konkursu pt: „II Konkurs Barbórkowy na Górnicze Czako”
  • 12.45 – Niespodzianka
  • 13.00 – Spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie” w gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka” pt; „Pożegnanie z węglem”

Kopalnia Paryż po wojnie zyskała nazwę Generał Zawadzki, na cześć ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego. Włączenie wszystkich kopalni leżących na terenie Dąbrowy Górniczej oraz nie eksploatowanych pól górniczych, uczyniło z KWK „Paryż” jeden z najważniejszych zakładów pracy w regionie, przy najwyższym zatrudnieniu na poziomie 6 tys. 204 osób w 1961 roku.

Po 1989 roku przywrócona została dawna nazwa, czyli KWK „Paryż”. 30 czerwca 1995 roku wydobyta została ostatnia tona węgla w kopalni „Paryż”, a tym samym zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa, zapoczątkowanego otwarciem kopalni „Reden” w 1796 roku. KWK „Paryż” postawiona została w stan likwidacji, a jej ostateczne zamknięcie nastąpiło 31 grudnia 1996 roku.

Kopalnia swoją nazwę wzięła od znajdującego się na jej terenie szybu wydobywczego „Paryż”, oddanego do użytku w 1884 roku. Dziś liczący 131 lat szyb wraz z maszynownią stanowi jeden z najważniejszych elementów historycznego dziedzictwa przemysłowego tego terenu. Pozostałe obiekty podlegające ochronie (na dziś na mocy planu miejscowego) to budynek rozdzielni i budynek biurowy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dąbrowska Barbórka Rodzinna 2022. Co nas czeka? Będzie m.in. orkiestrowe granie i niespodzianka - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto