Dąbrowska wojenka

Aldona Minorczyk-Cichy
Podczas przerwanej sesji Rady Miejskiej, od lewej: Jerzy Talkowski i Janusz Olszówka.
Podczas przerwanej sesji Rady Miejskiej, od lewej: Jerzy Talkowski i Janusz Olszówka.
Jerzy Talkowski, prezydent Dąbrowy Górniczej umieścił na oficjalnej stronie internetowej miasta rozpaczliwe oświadczenie. Chodzi o paraliż w Radzie Miejskiej, nieprzychodzenie na sesje lub przerywanie obrad przez ...

Jerzy Talkowski, prezydent Dąbrowy Górniczej umieścił na oficjalnej stronie internetowej miasta rozpaczliwe oświadczenie.
Chodzi o paraliż w Radzie Miejskiej, nieprzychodzenie na sesje lub przerywanie obrad przez lewicowych radnych. To zaś spowodowało, że od miesięcy na przegłosowanie czeka pewna ważna uchwała. Ma ona upoważnić zarząd miasta do wzięcia 25-milionów kredytu. Radni SLD ripostują: - Wszystkie ważne uchwały przegłosowaliśmy. Chorych wizji prezydenta finansować nie będziemy - mówi radny Tomasz Sołtysik.

Brak tych pieniędzy zdaniem prezydenta oznacza, że miasto straci dotację na modernizację wiaduktu Jamki, nie zdąży ocieplić 10 szkół, wyremontować siedziby ośrodka dla niewidomych dzieci, zlecić projekty na pozyskanie funduszy unijnych, nie dokończy remontu gmachu biblioteki, a przede wszystkim nie skorzysta z pierwokupu "Błękitnej Laguny". Przeliczając to na pieniądze - Dąbrowa Górnicza może stracić dziesiątki milionów złotych!

Poszło o konflikt, który od dłuższego czasu narasta między wiceprezydentem Januszem Olszówką, a wiceprzewodniczącym rady Kazimierzem Woźniczko. Ten drugi jest szefem Spółdzielni Kółek Rolniczych, która dla miasta wykonywała różne usługi, m.in. odśnieżanie. Prezydent ma swoją wersję wydarzeń, opozycja swoją. Zdaniem prezydenta: już w 2004 roku partie prawicowe wystąpiły do wojewody śląskiego z pytaniem, czy może te dwie funkcje łączyć. Wojewoda odpowiedział, że należy z tym zrobić porządek. Jeśli rada nie podejmie właściwej decyzji, to on sam podejmie decyzję w ramach nadzoru. Jednak do tej pory sytuacja się nie zmieniła. Olszówka tymczasem żąda uporządkowania tej sprawy. W zamian SLD-owscy radni - żądają dymisji Olszówki. Ponieważ prezydent Talkowski twierdzi, że do swojego zastępcy ma zaufanie, to zaczęło się blokowanie obrad sesji. Kto najwięcej straci na tym konflikcie? Mieszkańcy.

Tomasz Sołtysik z SLD sprawę widzi inaczej: - Prezydent i jego ludzie stosują gangsterskie metody. Szantażują radnych. Mamy nagranie rozmowy wiceprezydenta Olszówki z wiceprzewodniczącym Woźniczko. Wiceprezydent zapowiedział radzie nadzorczej SKR, że jak zwolnią Woźniczkę, to dostaną pracę. Tego tolerować nie będziemy. Współpraca rady z wiceprezydentem jest niemożliwa. Domagamy się jego dymisji. Nie wiem dlaczego Talkowski go tak broni.

Pierwsza sprawa to modernizacja wiaduktu Jamki. - Dostaliśmy dotację na ten remont. To ponad 4 mln zł. Stracimy je, jeśli na najbliższej sesji znowu nie uda się podjąć stosownych uchwał - wyjaśnia prezydent Talkowski.

Ważniejsza wydaje się jednak druga sprawa - kupno 70 ha ziemi od spółki "Błękitna Laguna". Do 23 lipca miasto może skorzystać z prawa pierwokupu i nabyć ziemię za 3 mln zł. To piękne tereny rekreacyjne nad Pogorią IV. Zainteresowana nimi jest tajemnicza firma z Wałbrzycha. Jeśli uprzedzi miasto i kupi ziemię, może zyskać nawet 30-krotnie. Wystarczy ziemię podzielić na parcele budowlane i sprzedać po kawałku. Można wtedy zyskać nawet - 70-80 mln zł!

- To mógłby być zysk miasta. Pewnie nie aż taka kwota. Sprzedać można by było część terenu, a resztę pięknie zagospodarować na potrzeby rekreacyjne dla naszych mieszkańców. Jeśli my tego nie kupimy, prywatna firma może zakazać im tam wstępu - mówi Talkowski. Sołtysik z SLD jest innego zdania. Twierdzi, że właśnie przejęcie ziemi przez prywatną firmę może miastu przynieść zyski w postaci podatków. Wizję prezydenckiego ośrodka sportów wodnych uważa za mżonkę. - To jest zbiornik retencyjny. Takich rzeczy tam robić nie można. Już raz Talkowski próbował sprowadzić wielbłądy na Pustynię Błędowską. Wyszedł z tego wstyd na całe województwo - podkreśla Sołtysik.

Miasto może stracić - zdaniem Talkowskiego - też na bibliotece. Prace przy remoncie i modernizacji budynku już się kończą. Jeśli rada nie przegłosuje uchwały w sprawie dodatkowych pieniędzy na prace, wykonawca może zejść z budowy i zażądać odszkodowania umownego.

Miasto pilnie powinno też zlecić wykonanie projektów na pozyskanie funduszy unijnych w latach 2007-2013. Pieniędzy na to nie będzie, dopóki nie przyznają ich radni. Tutaj straty mogą także iść w miliony złotych.

Największe jednak kontrowersje (DZ pisał o tym w piątkowym tygodniku ukazującym się na terenie Dąbrowy Górniczej) budzi sprawa Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Gołonogu. Jest on w fatalnym stanie. Jeśli nie zostanie w najbliższym czasie wyremontowany, grozi mu od września zamknięcie. Nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Rodzice tych dzieci w liście otwartym do radnych domagają się szybkiego rozpoczęcia prac. Podkreślają, że żyją w ciągłej niepewności. Chcą, aby ich dzieci mogły nareszcie poczuć się bezpiecznie. To jedyna taka placówka w regionie.

Bojkotowanie sesji zdaniem prezydenta Talkowskiego to zemsta SLD i początek przedwyborczej kampanii. - Nam tu w Dąbrowie dość dobrze wszystko wychodzi. Chodzi o zdyskredytowanie mnie w oczach mieszkańców. Przez ten bojkot nie zostaną zakończone pewne inwestycje. I to mi w kampanii wyciągną. Przeciąłem w mieście pewne układy. Walczę o odzyskanie pieniędzy za budowę Centrum Administracji. Siedmiu byłym członkom zarządu miasta postawiono prokuratorskie zarzuty. Nie mam wątpliwości - to odwet za moją skuteczność. Tyle że przy okazji, jest to działanie na szkodę miasta - twierdzi Talkowski. Sołtysik ripostuje: - Wszystko co ważne przegłosowaliśmy. A z wiceprezydentem współpracować nie będziemy.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie