Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny: wybieramy spośród 164 projektów. Są ciekawe [ZDJĘCIA]

PAS
Tak zmieniło się nasze miasto dzięki projektom zrealizowanym w ramach budżetu obywatelskiego
Tak zmieniło się nasze miasto dzięki projektom zrealizowanym w ramach budżetu obywatelskiego mat. Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej
Dąbrowski Budżet Parycypacyjny. Dla wielu mieszkańców naszego miasta to będzie najważniejszy tydzień w tym roku. Tydzień, który zadecyduje o tym, jakie projekty będą realizowane w najbliższych miesiącach w dąbrowskich dzielnicach, wybrane wcześniej właśnie podczas głosowania w III edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny: wybieramy spośród 164 projektów. Są ciekawe [ZDJĘCIA]


Co ważne z roku na rok zgłaszane są coraz bardziej przemyślane propozycje, a dyskusje, jakie toczyły się w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców pozwoliły w wielu przypadkach zewrzeć szyki, połączyć kilka pomysłów, które w przypadku indywidualnych zgłoszeń musiałyby ze sobą rywalizować. A tak zyskują zdecydowanie większe szanse na to, że trafią do puli tych z największym poparciem mieszkańców. To pokazuje, że ta oddolna, społeczna inicjatywa, wspomagana przez fachowców z Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, wciąż cieszy się powodzeniem i wychodzimy często z założenia, że warto rozejrzeć się wokół i zmieniać nasze otoczenie na lepsze. A zatem w sumie w tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego prawie we wszystkich dzielnicach będziemy wybierać spośród 164 projektów. Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek 16 listopada, a zakończy się w sobotę 21 listopada. Warto też podkreślić, że nasze miasto jest zdecydowanym liderem w kwestii sprawnie realizowanych budżetów obywatelskich w Zagłębiu. Bez wpadek się nie obyło (sprawa ogrzewania kościoła w Ząbkowicach), ale mamy nadzieję, że teraz wnioski zostały już z błędów wyciągnięte i wszystko potoczy się sprawnie, ku ogólnemu zadowoleniu mieszkańców i autorów zgłoszonych propozycji.

Głosowanie w ramach III edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 16 listopada. Warto podkreślić, że głosować będzie można na kilka sposobów, tak więc każdy będzie mógł wybrać drogę najbardziej odpowiednią dla siebie.

A oto możliwości głosowania:
- elektronicznie poprzez formularz znajdujący się na stronie Budżetu Partycypacyjnego www.twojadabrowa.pl,
- korespondencyjnie poprzez przesłanie formularza na adres: 41-300 Dąbrowa Górnicza, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, ul. Graniczna 21. O ważności karty do głosowania decyduje data stempla pocztowego,
- poprzez złożenie formularza w Urzędzie Miejskim – Biuro Obsługi Interesantów lub w Punkcie Konsultacyjnym.
Dodatkowo w ostatnim dniu głosowania, czyli 21 listopada od godziny 9.00 do godziny 14.00 pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej będą pełnili dyżur w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości (Miejska Biblioteka Publiczna al. T. Kościuszki 25), gdzie będzie można oddawać wówczas karty do głosowania dla wszystkich dzielnic. To będzie dodatkowe ułatwienie dla tych, którzy swój wybór odłożyli na ostatnią chwilę.

W sumie wybierać będziemy spośród 164 projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w prawie wszystkich dąbrowskich dzielnicach. Do podziału jest 8 milionów złotych. Dlaczego nie we wszystkich dzielnicach będzie można wybierać? W dwóch dzielnicach nie zgłoszone zostały bowiem projekty, które mogłyby zgodnie z regulaminem zostać zrealizowane w przyszłym roku. Taka sytuacja ma miejsce w dzielnicy Ratanice, gdzie oba projekty nie spełniają wymogów formalnych. W ich przypadku nie ma bowiem zgody zarządcy terenu na ich wykonanie. A chodzi tutaj o nowy plac zabaw, jaki zaproponowany został przy ul. Ratanice (pomiędzy zabudową a ścieżką rowerową) oraz drugi projekt, budowę siłowni plenerowej w tym samym miejscu. Z kolei w dzielnicy Podlesie zgłoszony został tylko jeden projekt, a konkretnie remont parkingu Przedszkola nr 8 i ulicy Partyzantów. Okazało się jednak, że będzie on realizowany w funduszy własnych gminy w przyszłym roku. Dlatego nie ma sensu poddawać go pod głosowanie.

Co zatem czeka nas do wyboru w śródmieściu? Oto zgłoszone i zakwalifikowane po weryfikacji propozycje: budowa ogólnodostępnej siłowni na osiedlu Struga, budowa siłowni zewnętrznej: montaż sześciu podwójnych urządzeń sportowych wraz z podbudową z kostki betonowej pod urządzeniami, elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady) pomiędzy budynkami przy ul. 1 Maja 17 a, 21 b oraz Al. T. Kościuszki 40 a, utwardzenie parkingu płytami typu „Jomb” (ok.125 m kw.) oraz montaż lamp oświetleniowych (3 szt.) pomiędzy blokami przy Al. T .Kościuszki 40 A oraz Al. Tadeusza Kościuszki 42, doposażenie biblioteki głównej MBP poprzez zakup książek, budowa placu zabaw i montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady) przy budynku przy ul. Kościuszki 60 oraz modernizacja miejsc postojowych poprzez wykonanie nawierzchni z kostki brukowej (proponowana powierzchnia 675 m kw.) na terenie teren pomiędzy blokami przy Al. T. Kościuszki 37 i 39.

W Gołonogu także mieszkańcy będą wybierać spośród sześciu propozycji. Są wśród nich: zielony eko-parking w pobliżu Przedszkola nr 4 (wzdłuż drogi dojazdowej do przepompowni), nowoczesny, bezpieczny i rozwojowy plac zabaw oraz siłownia plenerowa przy ul. Cedlera, montaż progu zwalniającego w rejonie budynków przy ul. Cedlera 2 i Cedlera 3, modernizacja parkingu przy ul. Cedlera (w pobliżu bloków przy ul. Cedlera 14,16 oraz Przychodni Zdrowia „Na Cedlera”), zakup książek i wyposażenia dla Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wybickiego 3a) oraz remont nawierzchni chodnika (wykonanie nawierzchni z kostki brukowej ok. 150 m kw.) przy ul. Cedlera 14,16.

Na osiedlu Mydlice Południowe weryfikację przeszło pozytywnie aż 9 różnych projektów. Są to: budowa placu zabaw pomiędzy blokami ul. Legionów Polskich 143,145,147,149, zakup książek i wyposażenia dla Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, plac aktywności mieszkańca – etap I (m.in. wyłożenie kostką terenu, montaż lamp, stolików szachowych) na terenie wewnątrz osiedla przed Klubem Osiedlowym „Krąg” pomiędzy ulicami: Ludowa 9, Ludowa 11, Ludowa 21,Dąbskiego 15, Dąbskiego 11, Dąbskiego 9, remont pomieszczeń klubu osiedlowego Krąg wraz z zakupem mebli, sprzętu nagłaśniającego, komputerowego oraz RTV, siłownia przy boisku sportowym od strony ul. Ludowej, częściowa modernizacja drogi wraz z wykonaniem miejsc postojowych przy ul. Ludowej 23, 25, eko parking – wykonanie 18 miejsc parkingowych z płyt ażurowych przy ul. Legionów Polskich 143, zielony zakątek – rewitalizacja podwórka przy ul. Legionów Polskich w otoczeniu bloków 127, 129, 131 i 111 oraz budowa parkingu przy ul. Ludowej 1.

Wszystkie zgłoszone projekty w poszczególnych dzielnicach znajdziecie na portalu: twojadabrowa.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto